Kaspersky Free to darmowy antywirus od firmy Kaspersky. Oferuje główne funkcje chroniące komputer, które można znaleźć w płatnym odpowiedniku Kaspersky Lab. Czym się dokładnie różni Kaspersky Free od Kaspersky Lab i jak go pobrać? Zobaczmy.

Kaspersky Free - antywirus od Kaspersky za darmo już jest

Programy antywirusowe firmy Kaspersky są bardzo popularne i do dziś nazwa „Kaspersky” jest dla wielu synonimem słowa „antywirus”. Niestety programy antywirusowe od tej firmy do tej pory były płatne. Tym razem jednak Kaspersky wydał nowy produkt o nazwie Kaspersky Free, który dostępny jest całkowicie za darmo.

Kaspersky Free to darmowy antywirus, który jest okrojoną wersją pakietu Kaspersky Internet Security. Interfejs programu jest dokładnie taki sam, z tą różnicą, że w przypadku darmowej wersji mamy kilka niedostępnych opcji. To, co jednak najważniejsze, czyli ochrona przed wirusami w plikach, na stronach internetowych, w poczcie internetowej oraz w komunikatorach, jest nadal w pełni dostępne za darmo.

Kaspersky Free – dobry antywirus za darmo?

Kaspersky Free jest stopniowo udostępniany na całym świecie w wersjach z przetłumaczonym interfejsem. Wersja w języku polskim pojawi się w Październiku 2017 r., jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego czasu korzystać z wersji anglojęzycznej.

Pobierz Kaspersky Free

Kaspersky Free można pobrać z oficjalnej strony, z linku powyżej. Instalacja jest bardzo prosta – wystarczy uruchomić instalator i postępować zgodnie z instrukcjami, co sprowadza się po prostu do klikania w przycisk „Dalej”.

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się prośba o zalogowanie na konto Kaspersky. Nie jest to warunek konieczny, jest to całkowicie opcjonalne. Wystarczy kliknąć strzałkę w górnym lewym rogu, aby przejść do programu bez logowania.

Kaspersky Free - pierwsze uruchomienie

Sam program jest, jak wspomniałem wcześniej, okrojoną wersją pakietu Kaspersky Internet Security. Interfejs wygląda dokładnie tak samo, czyli znajdziemy w nim sześć głównych przycisków, odpowiadających za różne funkcje programu.

Kaspersky Free - główne okno programu

Jako że jest to wersja darmowa, to do naszej dyspozycji oddano tylko dwie pierwsze, czyli:

  • Scan (Skanuj) – funkcja antywirusa i skanowania komputera
  • Database Update (Aktualizacja bazy) – funkcja aktualizacji bazy sygnatur wirusów do najnowszej wersji

Reszta funkcji, czyli zabezpieczanie płatności internetowych, ochrona prywatności, kontrola rodzicielska oraz ochrona pozostałych urządzeń jest wyłączona i dostępna tylko w płatnej wersji programu. Mówiąc krótko, Kaspersky Free oddaje nam do dyspozycji tą najważniejszą funkcję, czyli funkcję programu antywirusowego.

Moduły antywirusowe w Kaspersky Free

Funkcja antywirusa składa się z kilku pomniejszych modułów. Są to:

  • File Anti-Virus – skaner monitorujący i sprawdzający pliki zapisane oraz otwierane na dysku twardym
  • Web Anti-Virus – skaner monitorujący i sprawdzający strony internetowe, które odwiedzamy
  • IM Anti-Virus – skaner monitorujący i sprawdzający przychodzące wiadomości w poszukiwaniu np. prób wyłudzenia danych
  • Mail Anti-Virus – skaner monitorujący i sprawdzający pocztę e-mail w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, szkodliwych załączników czy sfałszowanych wiadomości

Nie jest to zatem zwykły moduł antywirusowy, który tylko skanuje pliki na życzenie. Antywirus w Kaspersky Free pozwala nie tylko na bieżąco monitorować i sprawdzać wszystkie pliki na dyskach lokalnych komputera, ale również na bieżąco chroni nas przed złośliwymi stronami internetowymi (i szkodliwymi skryptami, które są na nich wykonywane), a także sprawdza naszą komunikacje z innymi, aby ustrzec nas przed stronami phishingowymi czy zainfekowanymi załącznikami.

Aplikacja oferuje także funkcję Kaspersky Secure Connection, czyli zabezpieczone połączenie internetowe. Polega to na łączeniu się przez VPN od firmy Kaspersky. Oznacza to, że cały ruch internetowy jest przesyłany przez pośrednika, którym jest Kaspersky (VPN).

Kaspersky Secure Connection

VPN filtruje wszystkie przesyłane dane i automatycznie wychwytuje elementy, które moglyby być uznane za szkodliwe. Niestety za darmo mamy jedynie pulę 200MB miesięcznego transferu w tej usłudze.

W trakcie korzystania z programu nie zauważyłem jakichkolwiek wyskakujących okienek oraz innych „zachęcaczy” do przejścia na płatną wersję Kaspersky. Jeśli szukacie dość lekkiego programu antywirusowego, to Kaspersky Free będzie świetnym wyborem.