Firma Blackberry ostatnio zwraca na siebie uwagę. Najpierw ogłoszono wydanie nowej wersji systemu operacyjnego Blackberry OS w wersji 10 oraz dwa nowe modele smartfonów Z10 i Q10, a teraz poinformowano, że poza wydaniem nowego systemu, producent ma zamiar zadbać o bezpieczeństwo swoich użytkowników.

Blackberry nawiązało współpracę z Trend Micro

Blackberry chce zwalczać szkodliwe oprogramowanie, w czym ma pomóc współpraca z firmą Trend Micro. Producent smartfonów z jeżynką ma zamiar zeskanować ponad 70 tys. obecnych aplikacji oraz objąć ochroną antywirusową wszystkie programy, które pojawią się w przyszłości.

Trend Micro oferuję usługę bazującą na chmurze, która pozwala na dokładną analizę aplikacji. Poprzez zaimplementowanie zaawansowanych rozwiązań oferowanych przez Trend Micro do już istniejących systemów bezpieczeństwa Blackberry, firma ma nadzieję zapewnić użytkownikom bezpieczne użytkowanie smartfonów.

Sama usługa "Trend Micro – The Mobile Application Reputation Service” ma już na koncie zeskanowanych ponad 2 miliony aplikacji mobilnych. Pozwala na wykrycie potencjalnych zagrożeń oraz przecieków danych poprzez skanowanie kodu aplikacji. Poza kwestiami bezpieczeństwa usługa ma również możliwość przeszukiwania kodu w poszukiwaniu błędów, które mogłyby powodować nadmierne zużycie baterii lub zasobów systemowych.

Blackberry poprzez współpracę z Trend Micro trafia na listę firm, które bardzo mocno dbają o bezpieczeństwo swoich systemów. Na tej liście znajdują się również Apple i Microsoft, czyli firmy, które wymagają, aby aplikacja, przed udostepnieniem jej do szerszej publiczności, została odpowiednio przetestowana i przeskanowana przez wewnętrzny zespół testerów.

Informacja jest dość istotna w świetle ostatnich doniesień na temat dwóch szkodliwych aplikacji, które znaleziono w sklepie Google Play na systemy Android. Szkodniki podszywały się pod aplikacje do oczyszczania i przyspieszania systemu, a w rzeczywistości pozwalały na nagrywanie rozmów użytkownika i wysyłanie ich do twórcy wirusa. Firm Trend Micro przewiduje, że w 2013 roku ma się pojawić aż ponad 1 milion szkodliwego oprogramowania na systemy Android. Ile w tym prawdy, przekonamy się sami, oby tylko nie na własnej skórze.