SketchUp Download

Program do tworzenia modeli 3D dawniej znany jako Google SketchUp. Pozwala on m.in. na projektowanie budynków, parków, maszyn oraz gier komputerowych. Dostępny jest w wersji darmowej dla użytkowników domowych oraz komercyjnej, płatnej (Pro). Do tego dochodzi edycja do zastosowań edukacyjnych.

SketchUp początkowo był tworzony przez firmę @Last Software. W 2006 r. spółka została przejęta przez Google'a, który wypuścił wersje 6, 7 i 8. W 2012 aplikacja została sprzedana firmie Trimble Navigation, która ma razem z Google'em tworzyć kolejne edycje.

SketchUp to program skierowany zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Mnogość funkcji łączy się tutaj z prostotą obsługi. Gotowe modele 3D można renderować za pomocą tekstur, eksportować je do takich formatów jak JPG, TIF, BMP, PNG, DAE, a także importować je do aplikacji Google Earth (format KMZ).

Dodatkowe rozszerzenia dostępne w wersji płatnej to 3DS, DWG, DXF, FBX, OBJ, XSI i WRL. Formaty 2D obsługiwane przez wersję Pro to PDF, EPS, EPX, DWG i DXF. Projekty budynków w obu edycjach zapisywane są jako SKP. Informacje o lokalizacji GPS dostępne są jedynie w standardzie KMZ.

Za pomocą SketchUpa da się również modelować rzeźbę terenu oraz tworzyć animacje. Profesjonalne wsparcie techniczne oraz dostęp do forum dyskusyjnego zapewnia jedynie wersja płatna. Tylko ona pozwala również na komercyjne (biznesowe) wykorzystywanie stworzonych projektów.