Inkscape Download

Inkscape jest bezpłatnym, open-source'owym programem, służącym do tworzenia i edytowania grafiki wektorowej. Cechuje się sporym dopracowaniem w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań, a także wygodnym interfejsem (również w języku polskim), pozwalającym na szybkie opanowanie kluczowych funkcji programu.

Podstawowe możliwości programu Inkscape obejmują pracę z obiektami, krzywymi czy tekstem, wykorzystując przy tym gradienty, grafikę rastrową, grupowanie obiektów i obsługę kanału alfa w celu uzyskania przezroczystości. Posiada ponadto wbudowany edytor XML, a także umożliwia import i eksport do PNG. Sporą zaletą jest również obsługa wielu formatów wyjściowych takich jak SVG, AI, EPS, EPSI, SVGZ, PS czy POV.

Dla osób stawiających pierwsze kroki w tworzeniu grafiki wektorowej, przygotowano specjalne plansze pomocnicze z rozmaitymi przykładami, które można aktywować z poziomu menu pomocy. Można przez to zobaczyć rozmaite efekty, które dodatkowo są bardzo precyzyjnie opisane z myślą o początkujących użytkownikach. 

Program Inkscape jest ciekawą alternatywą dla konkurencyjnych programów pokroju CorelDraw, Illustrator, Visio lub Xara X. Pomimo obsługi rozmaitych formatów graficznych, brakuje mu wsparcia dla popularnego CDR. Mimo tej niedogodności program spełnia swoje zadania bez zarzutu.