SpeedFan Download

SpeedFan to program do monitorowania temperatur i pracy wentylatorów w komputerze. Głównym celem programu SpeedFan jest pokazanie użytkownikowi komputera co tak naprawdę się dzieje w środku jednostki centralnej komputera. Gdy program jest zminimalizowany, odczyty temperatury pokazane są w zasobniku systemowym, w dolnym prawym rogu. Gdy program SpeedFan jest otwarty w oknie można zobaczyć o wiele więcej. Program informuje nas o temperaturach, napięciach oraz o prędkościach obrotowych wszystkich wiatraków w komputerze, co więcej - możemy regulować prędkości obrotowe tych wiatraków.

Pierwsze zadanie użytkownika to zidentyfikowanie sensorów temperatury, musimy wiedzieć który sensor odpowiada za konkretną temperaturę. SpeedFan pobiera dane na temat temperatury ze specjalnych kości diagnostycznych zamontowanych na płycie głównej lub na innych urządzeniach których temperatura jest monitorowana.

Tylko kilka urządzeń, które nie są rozpoznawane przez program oznaczonych jest ogólnikowo, na przykład "CPU", "System" i tym podobne. Większość temperatur ma przypisane takie określenia jak "Temp1", "Local" czy "Remote". Producenci sprzętu komputerowego umieszczają sensory temperatur blisko monitorowanych podzespołów.

To oznacza że przykładowo chip ITE IT8712F może być podpięty pod sensor diody procesora oznaczony jako "temp2" zaś inny podzespół komputera może mieć przypisane oznaczenie "temp1". Jeżeli mamy do czynienia z oznaczeniami typu "local" i "remote" to najprawdopodobniej oznacza że to pierwsze określa nam czytnik temperatury umiejscowiony na konkretnym urządzeniu, zaś druga opcja informuje nas o odczycie z oddalonej diody.

Jeżeli już poprawnie zidentyfikowałeś wszystkie temperatury, spróbuj zmniejszyć prędkość obrotową wiatraczków monitorując cały czas temperaturę podzespołów. Jeżeli ustawisz zbyt niskie prędkości obrotowe, podzespoły Twojego komputera mogą ulec przegrzaniu co może skutkować zniszczeniem komputera.

Możliwości programu SpeedFan:

  • obsługuje prawie wszystkie mostki południowe - South Bridges
  • obsługuje prawie wszystkie czipy diagnostyczne - hardware monitor chips
  • odczytuje prawie wszystkie wskazania temperatur - temperature readings
  • monitoruje wszystkie linie napięcia voltage readings
  • odczytuje i monitoruje prędkość obrotową wiatraków zainstalowanych w komputerze
  • odczytuje temperaturę z sekcji zasilania procesora - PWM