Stellarium Download

Stellarium to obowiązkowy program dla każdego fana spoglądania w gwiezdne niebo. Aplikacja umozliwia stworzenie na ekranie monitora swojego własnego obserwatorium plantetarnego. Spośród wszystkich programów umożliwiających obserwowanie gwiazd, Stellarium charakteryzuje się największą wiernością w stosunku do rzeczywistości.

Program okaże się przydatny zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z obserwacją nieba, jak również dla tych, którzy mają już w tym jakieś doświadczenie. W podstawowej wersji programu znajdziemy katalog zawierający aż 600 000 gwiazd. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rozbudować tę liczbę o bazę ponad 210 milionów gwiazd. Stellarium posiada w katalogu całe gwiazdozbiory oraz ich części posiadające własne nazewnictwo, czyli tzw. asteryzmy. Znajdziemy tu również zdjęcia mgławic jak również realistyczną Drogę Mleczną. Nie zabraknie oczywiście planet oraz ich księżyców.

Twórcy stawiając przede wszystkim na oddanie rzeczywistości postanowili stworzyć program prosty w obsłudze. Z tego powodu interfejs jest bardzo prosty. Nie zmienia to jednak faktu, że program wyposażony jest w odpowiednie funkcje, pozwalające na przybliżanie i oddalanie, kontrolowanie upływu czasu czy też sterowanie za pomocą klawiatury. Użytkownik ma również możliwość utworzenia własnej kopuły, na której można wykonać projekcję zwierciadła sferycznego.

W programie znajdziemy gwiazdozbiory różnych kultur (zachodniej, egipskiej, koreańskiej oraz wielu innych). Warto również zwrócić uwagę na wierne odwzorowanie warunków atmosferycznych, zachodów i wschodów słońca, mgły bądź zaćmień. Stellarium potrafi wytworzyć realistyczny klimat.

Nie zabrakło również funkcji obrazowania - program potrafi wyświetlać siatki równikowe oraz azymutalne. Zobaczymy również mrugające oraz spadające gwiazdy, jak również symulacje takich zjawisk, jak supernowa oraz zaćmienia.

Zaletą Stellarium jest wsparcie dla wszelakich modułów, wtyczek i rozszerzeń. Szybko możemy dograć do programu dodatkowe funkcjonalności pozwalające na dodanie sztucznych satelitów, nowych obiektów oraz konfiguracje teleskopu.