PuTTY Download

PuTTY jest bardzo użytecznym narzędziem, jest małą darmową implementacją Telnetu oraz SSH dla platform Win32, posiada także emulator terminala xterm. Program posiada opcję, która umożliwia zapisywanie sesji. PuTTY jest w stanie także połączyć się z serwerem SSH korzystając z klucza prywatnego, co nie wymaga podawania haseł.

SSH, Telnet oraz Rlogin to trzy sposoby na to by zrobić jedną rzecz: zalogować się do komputera przy użyciu innej jednostki połączonej z tą samą siecią. Systemy operacyjne które obsługują wielu użytkowników takie jak Unix czy VMS zazwyczaj posiadają interfejs linii komend, bardzo podobny do MS-DOS w systemie Windows.

Używanie tego typu interfejsu nie wymaga od Ciebie przebywania w pobliżu maszyny na której pracujesz. Komendy jak i odpowiedzi mogą być wysyłane poprzez sieć, dzięki temu siedząc przy jednym komputerze możemy kierować kilkoma innymi.
SSH, Telnet oraz Rlogin są protokołami sieciowymi które pozwalają na takie zdalne sterowanie.

Na komputerze przy którym znajduje się użytkownik uruchamiane jest oprogramowanie klienta któro łączy się z innym komputerem (serwerem). Sieć przenosi komendy użytkownika do komputera którym steruje zdalnie oraz dostarcza z powrotem odpowiedzi z serwera.