System operacyjny macOS kryje wiele funkcji, które mogą diametralnie poprawić wydajność i komfort korzystania z MacBooka. Istnieje wiele skrótów klawiszowych (podpowiadanych w menu kontekstowym) oraz gestów na gładziku, które pozwolą Ci wydobyć z Twoja Maca jeszcze więcej.

Moc Maca w Twoich palcach

Trackpad, a w zasadzie gładziek, w MacBookach to o wiele więcej niż zwykłe urządzenie do klikania. Pozwala on na wykonywanie zaawansowanych gestów, które przyspieszają nawigację i interakcję z systemem. Poniżej przedstawiamy trzy kluczowe gesty.

  • Trzy palce w górę. Płynne przełączanie między różnymi biurkami, umożliwiające skokową zmianę kontekstu/środowiska pracy.
  • Cztery palce w lewo/prawo. Szybkie przeskakiwanie między otwartymi aplikacjami w trybie pełnoekranowym, oszczędzające czas i wysiłek.
  • Przybliżanie i oddalanie dwoma palcami. Intuicyjne przybliżanie i oddalanie widoku, szczególnie przydatne podczas przeglądania stron internetowych czy edytowania zdjęć. Działa jak w smartfonie.

Skróty klawiszowe: klucz do produktywności

Znajomość skrótów klawiszowych to prawdziwy skarb dla efektywnej pracy na MacBooku. Oto trzy skróty, które pozwolą zaoszczędzić czas i uprościć operacje:

  • Command + Tab. Szybkie przeskakiwanie między aktywnymi aplikacjami, eliminujące potrzebę ręcznego klikania w Docku.
  • Command + Spacja. Natychmiastowe uruchamianie Spotlight, potężnej wyszukiwarki systemowej, pozwalającej na szybkie znajdywanie plików, aplikacji i informacji – w komputerze i Internecie.
  • Command + Shift + 3. Natychmiastowe tworzenie zrzutu ekranu całego pulpitu, ułatwiające dokumentowanie bądź dzielenie się treścią.

Optymalizacja baterii: przedłuż jej żywotność

Jeśli szczęśliwie posiadasz laptopa takiego jak MacBook Air, niezależnie czy jest to najnowszy, duży MacBook 15 lub trochę starszy, ale wciąż niesamowicie wydajny MacBook Air M1, funkcja optymalizacji baterii jest kluczowym elementem do dbania o trwałość twojego sprzętu. Możesz znaleźć ją w "Preferencje Systemowe" > "Energia". Włączenie tej funkcji pozwoli systemowi kontrolować proces ładowania, zapobiegając nadmiernemu narażeniu baterii na pełne cykle, co ma wpływ na jej żywotność.

Dodatkowe funkcje macOS, które warto poznać

Firma Apple zadbała, by ich sprzęt był zarówno wygodny, jak i funkcjonalny. Warto zapoznać się z poniższymi skrótami i trikami, by usprawnić swoją pracę.

  • Szybki podgląd plików z Quick Look. Zaznacz plik w Finderze i naciśnij klawisz Spacji. Umożliwia to natychmiastowe przeglądanie treści pliku bez otwierania go w odpowiedniej aplikacji. Bardzo przydatne, aby szybko przeglądać zdjęcia, dokumenty czy pliki PDF.
  • Tryb nocny. Znajdziesz go w "Preferencje Systemowe" > "Monitory" > "Tryb Nocny". Automatycznie dostosowuje balans kolorów ekranu do warunków oświetlenia nocą – np. zgodnie z rytmem dobowym. Pomaga zmniejszyć emisję niebieskiego światła, co może poprawić jakość snu.
  • Ukrywanie aplikacji i ich minimalizacja do Docka. Aby szybko ukryć aktywną aplikację, użyj kombinacji Command + H. Żeby minimalizować okna do Docka w formie ikony aplikacji (zamiast miniatury okna), przejdź do: Preferencje Systemowe > Dock i zaznacz "Minimalizuj okna do ikony aplikacji".

MacOS to przyjazny system operacyjny pełen ukrytych skarbów, które czekają na odkrycie przez użytkowników MacBooków Maców Mini i iMaców. Wykorzystanie zaawansowanych gestów gładzika, skrótów klawiszowych oraz świadome zarządzanie baterią to klucz do efektywniejszej i wygodniejszej pracy na Twoim urządzeniu. Poznaj te funkcje, by czerpać jeszcze większą satysfakcję z korzystania z Maca i sprawnie radzić sobie z codziennymi zadaniami.