Microsoft będzie rozsyłać dokładny raport (tzw. crash dump) do developerów, których aplikacje nie przeszły testów i nie zostały umieszczone w Windows Store. Otrzymane pliki w formacie .dmp można będzie przejrzeć w Narzędziu do Debugowania oraz Visual Studio 2012.

Twórcy aplikacji na Windows 8 nie mieli ułatwionego zadania do tej pory. Często zdarzało się tak, że aplikacje nie otrzymywały certyfikatu Microsoftu i nie były umieszczane w Sklepie. Nic w tym nadzwyczajnego, to prawda. Problem jednak w tym, że developerzy aplikacji nie dostawali żadnego raportu dotyczącego błędów w aplikacji, które spowodowały odrzucenie przez firmę z Redmond. A ciężko coś naprawić bez porządnego raportu testerów.

Sytuacja jednak zmienia się na lepsze, bowiem Microsoft poinformował już, że będzie wysyłać twórcom aplikacji, które nie przeszły testów odpowiedni raport zawierający wszystkie potrzebne informacje do poprawienia programu tak, aby następnym razem został zaakceptowany. Na swoim oficjalnym blogu firma poinformowała, że „najczęstszym powodem nie zaakceptowania aplikacji jest to, że się zawiesiła, wyłączyła lub nie odpowiadała podczas procesu certyfikacji. Wiadomo, że aplikacja może się „wysypać” z wielu różnych powodów i ciężko jest znaleźć problem, zwłaszcza, gdy aplikacja działa dobrze na komputerze twórcy. W związku z tym od 28 stycznia, gdy aplikacja nie otrzyma certyfikatu, wysłany zostanie tzw. „crash dump” czyli raport z błędów. Twórcy aplikacji będą mogli zobaczyć, co się wydarzyło podczas momentu zawieszenia się programu. Z pewnością pomoże to w identyfikacji błędu i jego usunięciu”.

Firma z Redmond chce mieć pewność, że twórcy wiedzą dokładnie co należy zrobić, gdy ich aplikacja nie zostanie zaakceptowana. Otrzymany plik w formacie DMP można otworzyć za pomocą Visual Studio 2012 lub systemowego Narzędzia do Debugowania. Raport zawiera dokładne informacje o aplikacji. Dodatkowo wysłany zostanie plik ErrorInfo.txt, w którym zawarte będą informacje dotyczące błędów programu związanych z kodem JavaScript. Gdy twórca naprawi problem, aplikacja będzie mogła zostać nadesłana powtórnie do Microsoftu w celu ponowienia procesu uzyskiwania certyfikatu.