Microsoft zaprezentował nowe urządzenie, które pozwoli Ci rozszerzyć świat gry na przestrzeń Twojego pokoju. Czy IllumiRoom pozwoli zwiększyć doznania płynące z gry, czy też może będzie tylko ciekawostką? A może stanie się podstawą czegoś większego?

Zastanawialiście się, jakby to było, gdyby świat przedstawiony w grze nie ograniczał się tylko do ekranu monitora, ale rozciągał dalej, na przykład na cały pokój? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Was nowy projekt firmy Microsoft – IllumiRoom.

IllumiRoom to będąca jeszcze w fazie produkcji technologia, której zadaniem jest wyświetlać część oprawy graficznej poza granicami telewizora bądź monitora. Proces odbywa się przy użyciu specjalnego projektora. Dzięki temu gracz będzie mógł się bardziej zanurzyć w świat gry i poczuć jej klimat. System ma być przeznaczony do użytku domowego, a co za tym idzie ma być przystosowany do powierzchni mieszkalnych. Nie powinno być zatem problemów z rzutowaniem ekranu gry na znajdujące się w pokoju meble czy szafki.

Twórcy IllumiRoom poinformowali, że system używa Kinecta do przechwytywania geometrii pokoju, po czym produkuje odpowiednie wizualizacje w zależności od danej gry i rzutuje je na powierzchnię dookoła ekranu. 

Na dzień dzisiejszy IllumiRoom jest tylko projektem, pomysłem oraz fascynującą ideą. Nie wiadomo niestety, czy produkt finalnie trafi do użytku domowego. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to ciekawy krok w stronę integrowania świata wirtualnego z rzeczywistością. Kto wie, może ten projekt będzie fundamentem do zbudowania czegoś jeszcze lepszego?

Zainteresowanych IllumiRoom odsyłam do trailera, na którym możecie zobaczyć, jak projekt się sprawuje we wstępnej fazie produkcji.