Korzystasz ze zintegrowanej karty dźwiękowej Realtek HD Audio, ale dźwięk jest dość cichy nawet na maksymalnej głośności? Istnieje sposób, aby zwiększyć głośność ponad dostępne 100% w ustawieniach karty Realtek. Jak to zrobić?

Jak zwiększyć głośność dźwięku w Realtek HD Audio

Jeżeli korzystasz ze słuchawek lub głośników podłączonych bezpośrednio do karty Realtek, to możesz zauważyć, że grają one ciszej niż po podłączeniu do dedykowanej karty muzycznej. Oczywiście dużo zależy od samych słuchawek i głośników, ale karta dźwiękowa również ma znaczenie. Istnieje sposób, aby wzmocnić nieco dźwięk w ustawieniach karty Realtek i podbić głośność. Trzeba jednak pamiętać, że może to negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku. Jak to zrobić?

Zwiększenie głośności dźwięku ponad 100% w karcie Realtek HD Audio

Do zwiększenia głośności wykorzystamy menedżera Realtek HD Audio i dość prostą sztuczkę, która wykorzystuje funkcję korekcji parametrów pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć o 10dB głośność każdego kanału (głośnika).

Aby to zrobić, musisz uruchomić Menedżera Realtek HD Audio. Powinien on być zainstalowany w Twoim komputerze domyślnie. Jeżeli go nie masz, to musisz ze strony producenta laptopa / płyty głównej pobrać najnowsze sterowniki dla swojej karty dźwiękowej.

Zmień głośniki na 5.1

Wejdź do menu Start i wyszukaj Menedżer Realtek HD Audio, a następnie go uruchom. Pojawi się główne okno ustawień dźwięku. Aby opcja wzmocnienia dźwięku zadziałała, konieczne jest przestawienie konfiguracji głośników na 5.1. Rozwiń menu konfiguracji głośników i zmień ze „Stereo” na „5.1”.

Po ustawieniu głośników na 5.1 przejdź do zakładki „Korekta parametrów pomieszczenia”. Ta zakładka działa tylko i wyłącznie wtedy, gdy głośniki są ustawione w tryb 5.1, dlatego konieczne było wprowadzenie tej zmiany. Zaznacz w tym miejscu pole „Włącz korektę parametrów pomieszczenia”.

Włącz korektę pomieszczenia w Realtek HD Audio

W zakładce z korektą parametrów pomieszczenia wyświetlą się teraz wszystkie głośniki i ich ustawienie. Obok każdego głośnika znajdziesz teraz pole z napisem „0 dB”. To właśnie opcja pozwalająca ustawić wzmocnienie głośności.

Włącz wzmocnienie głośności w ustawieniach Realtek

Za pomocą strzałek zwiększ wzmocnienie głośności każdego głośnika, maksymalnie do +10 dB. Gdy to zrobisz, usłyszysz od razu, że dźwięk jest znacznie głośniejszy. Oczywiście możesz ustawić taki poziom wzmocnienia, jaki Ci najbardziej odpowiada.

Pamiętaj jednak, że wzmocnienie dźwięku (oraz ustawienie dźwięku 5.1 w sytuacji, gdy korzystamy ze zwykłych słuchawek czy głośników stereo) może powodować pogorszenie jakości dźwięku. Dużo jednak zależy od tego, z jakich słuchawek bądź głośników korzystamy, a także od tego, co jest dla nas ważniejsze – zwiększenie głośności czy jakość dźwięku.