Windows 8.1 - instalacja na dysku SSD

Dyski SSD są nie tylko szybsze od swoich starszych odpowiedników, ale także o wiele bardziej wytrzymałe. Warto rozważyć zakup takiegeo dysku i w pełni przeznaczyć go na system - system i zainstalowane programy będą się wtedy uruchamiać znacznie szybciej.
Instalacja na SSD nie powinna sprawić problemu osobom, które już wcześniej przeprowadzały instalację na klasycznych dyskach.

Krok 1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie instalatora Windows 8.1. Jeżeli już macie bootowalnego pendrive'a lub płytę DVD z instalatorem, to możecie pominąć ten krok. Jeżeli Windows 8.1 leży u was na dysku w formacie ISO, to musicie go albo nagrać na płytę DVD, albo umieścić na pendrive. W tym drugim przypadku możemy skorzystać z aplikacji typu Microsoft USB/DVD Download Tool - wystarczy wskazać plik ISO, wybrać literę naszego pendrive'a i rozpocząć proces kopiowania.

Krok 2. Podczas instalacji będziemy musieli podać nasz klucz produktu systemu Windows. Pamiętajcie, aby go sobie przygotować. Jeżeli nie macie go pod ręką, to można go dość łatwo odzyskać z obecnego systemu - aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego tekstu o tym, jak odzyskać klucz produktu z Windows 8 / 8.1 (https://www.download.net.pl/jak-znalezc-klucz-produktu-w-windows-8-i-windows-81/n/2507/).

Krok 3. Kolejnym krokem jest przestawienie w BIOS-ie lub UEFI (w zależności od płyty głównej) opcji odpowiedzialej za tryb, w jakim działają dyski. W większości przypadków, zwłaszcza jeśli korzystaliśmy do tej pory z klasycznych dysków, domyślnie będzie wybrany tryb IDE. Musimy go zmienić na AHCI.

Jako że każda płyta główna posiada własny BIOS / UEFI, to nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, w którym miejscu znajdziecie te opcje. Aby wejść do BIOS-u / UEFI należy przy uruchamianiu komputera wcisnąć odpowiedni przycisk na klawiaturze. Zazwyczaj informacje o tym, który klawisz należy wcisnąć wyświetla się na ekranie startowym - należy szukać opcji typu "SETUP". Najczęściej jest to jeden z następujących klawiszy: Esc, F2, F8, F12, Del.

Ustawienia BIOSU lub UEFI - tryb AHCI

Gdy już wejdziemy do ustawień, to musimy znaleźć opcję o nazwe pokroju "SATA Mode" i przestawić ją z trybu IDE na AHCI (lub upewnić się, że już jest ustawiona na AHCI).

Krok 4. Teraz możemy przejść do instalacji systemu. Wkładamy płytę DVD do napędu lub podłączamy pendrive'a z Windowsem 8.1 do komputera, a następnie uruchamiamy ponownie komputer. Jeżeli wyświetli się komunikat "Wciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozpoczęcie instalacji systemu Windows..." to wciskamy dowolny przycisk na klawiaturze i czekamy na uruchomienie się instalatora.

Instalacja Windows 8.1 na SSD - Wybór języka

Krok 5. Na pierwszym ekranie instalacji musimy wybrać język systemu oraz klawiatury. Wybieramy polski, a następnie klikamy dalej i potwierdzamy chęć instalacji przyciskiem "Zainstaluj teraz".

Krok 6. Po chwili instalator poprosi nas o podanie klucza produktu.

Instalacja Windows 8.1 - klucz produktu

Wpisujemy go w wyświetlone pole - nie musimy się martwić o wielkie litery czy myślniki, instalator sam je doda. Po wpisaniu klucza klikamy przycisk Dalej i akceptujemy warunki i postanowienia licencji systemu Windows.

Krok 7. Wyświetlone zosatnie okno, w którym musimy wybrać typ instalacji. Wybieramy "Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane)".

Wybór typu instalacji Windows 8.1

Krok 8. Zostaniemy przeniesieni do ekranu wyboru dysku. Jeżeli dysk jest nowy i nie ma na nim żadnych danych, to będzie się wyświetlać tylko jedna pozycja z dopiskiem "Nieprzydzielone miejsce".

Tworzenie nowej partycji dla Windows 8.1 na SSD

Musimy utworzyć nową partycję. W tym celu zaznaczamy nieprzydzielone miejsce, a następnie klikamy w przycisk "Nowy" na pasku narzędzi. Rozmiar dysku powinien zostać automatycznie zasugerowany na podstawie wolnej przestrzeni. Klikamy przycisk "Zastosuj". System utworzy partycję systemową, a także jedną dodatkową - miejsce zarezerwowane przez system.

Wybór partycji do instalacji Windows 8.1

Zaznaczamy utworzoną partycję podstawową, a następnie klikamy przycisk Dalej.

Krok 9. Rozpocznie się proces instalacji systemu. Musimy się teraz uzbroić w cierpliwość i poczekać na skopiowanie wszystkich plików, zainstalowanie urządzeń i ukończenie wstępnej konfiguracji.
Po wszystkim komputer zostanie uruchomiony ponownie i wyświetli się ekran personalizacji Windowsa 8.1.

Instalacja Windows 8.1

Krok 10. W pierwszym kroku wybieramy nazwę dla naszego komputera oraz kompozycję kolorystyczną ekranu startowego. Będziemy mogli w przyszłości zmienić te opcje. Wpisujemy nazwę i wybieramy kompozycję, a następnie klikamy Dalej.

Personalizacja Windows 8.1

Następnie wyświetli się ekran z dostosowywaniem ustawień. Zalecamy wybranie przycisku "Użyj ustawień ekspresowych", które zadbają o to, aby nasz system był na bieżąco aktualizowany i zabezpieczony.

Ustawienia ekspresowe w Windows 8.1

W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na swoje konto Microsoft. Logujemy się na konto lub tworzymy nowe za pomocą odpowiedniego odnośnika. System zostanie skonfigurowany i odpowiednio przygotowany, a po chwili przeniesie nas do głównego ekranu startowego.

Logowanie do Windows 8.1

Krok 11. System jest już właściwie gotowy. Możemy z niego korzystać i doinstalować ewentualnie dodatkowe sterowniki, takie jak np. sterowniki NVIDIA lub ATI do karty graficznej.

Opcjonalnie możemy także zaktualizować firmware (oprogramowanie bazowe) w naszym dysku SSD. Producenci często wypuszczają aktualizację, które usprawniają działanie dysków. Możemy w tym celu udać się na stronę producenta naszego dysku lub ściągnąć narzędzie Corsair SSD Toolbox.

Corsair SSD Toolbox to co prawda narzędzie firmy Corsair, ale działa bez problemu także z dyskami SSD innych producentów, dzięki czemu możemy za jego pomocą sprawdzić aktualizację i uaktualnić swój dysk bez względu na to, jakiej jest firmy.

Po wszystkim system powinien chodzić znacznie sprawniej i szybciej, zwłaszcza po przesiadce z klasycznego dysku HDD.