Jeśli próbujesz zainstalować system Windows 11, ale nie możesz dokończyć wprowadzania wymaganych zmian w systemie BIOS, ponieważ wyłączenie obsługi CSM nie pozwala już na wyświetlanie systemu BIOS w celu dokończenia zmian. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby naprawić BIOS, który nie pojawia się po wyłączeniu obsługi CSM na płytach głównych Gigabyte i innych marek.

Jeśli niedawno kupiłeś nową płytę główną, na przykład Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 lub coś innego i wyłączyłeś obsługę CSM i teraz nie możesz zobaczyć ani uzyskać dostępu do BIOS-u z powodu czarnego ekranu? Masz przed sobą sporo pracy ! Nie martw się jednak, problem czarnego ekranu po wyłączeniu obsługi CSM można łatwo rozwiązać, jednak proces ten jest bardzo irytujący i zawiera wiele zmiennych.

Problem braku wyświetlania ekranu BIOS-u po wyłączeniu obsługi CSM na niektórych płytach głównych istnieje już od dłuższego czasu, co jest śmieszne, biorąc pod uwagę, że jest to poważny problem. Wydaje się, że dotyczy to płyt głównych Gigabyte bardziej niż innych, ale jest też kilka innych marek, które również mają ten sam problem.

Z mojego doświadczenia w rozwiązywaniu tego problemu już kilka razy wynika, że ​​prawdopodobnie będziesz musiał wypróbować kilka różnych rzeczy, zanim ponownie pojawi się ekran BIOS-u po wyłączeniu obsługi CSM.

Jak przywrócić ekran BIOS po wyłączeniu obsługi CSM na Gigabyte i innych płytach głównych? Spróbuj użyć kabla HDMI zamiast Display Port.

Tak więc pierwszą rzeczą, którą możesz spróbować, jest przejście z kabla Display Port do monitora na standardowy port HDMI. To prawda, wymień wszystkie kable Display Port na kabel HDMI. Spowoduje to zwykle przywrócenie ekranu systemu BIOS i umożliwi ukończenie pozostałej części procesu instalacji systemu Windows 11.

Jeśli to nie zadziała od razu, nie zmieniaj jeszcze niczego, być może trzeba będzie wykonać kilka dodatkowych kroków.

Wyjmij baterię CMOS z płyty głównej, aby zresetować BIOS do ustawień domyślnych.

Teraz, gdy przełączyłeś się na kabel HDMI, następną rzeczą, którą musisz zrobić, to wyłączyć komputer przy źródle zasilania, a następnie wyjąć baterię CMOS z płyty głównej. Na płytach Gigabyte B550 AORUS ELITE bateria znajduje się za GPU, więc musisz go najpierw wyjąć.

Teraz pozostaw baterię poza komputerem na co najmniej minutę, a następnie włóż ją i spróbuj ponownie uruchomić system BIOS. Zwykle to wystarczy, aby rozwiązać problem, jednak może nie działać dla wszystkich, więc postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

Spróbuj użyć portu HDMI na płycie głównej zamiast karty graficznej.

Jeśli do tej pory nic nie zadziałało, spróbuj użyć portu HDMI na płycie głównej wraz z krokiem usuwania baterii CMOS. Do tej pory powinieneś wrócić do akcji, ale jeśli nie, możesz spróbować jeszcze jednej rzeczy, która zależy trochę od konfiguracji sprzętu.

Wyjmij jednocześnie baterię GPU i CMOS.

Podczas gdy większość ludzi i tak będzie musiała to zrobić, aby dostać się do baterii CMOS, niektóre konfiguracje sprzętowe nie będą tego wymagać. Więc najpierw wyjmij GPU, następnie wyjmij baterię CMOS i poczekaj około 1 minuty.

Następnie włóż baterię CMOS z powrotem do płyty głównej, ponownie zainstaluj kartę graficzną i podłącz do niej wyświetlacz za pomocą kabla HMDI. Po wykonaniu wszystkich tych czynności ponownie włącz komputer, co umożliwi ponowne uruchomienie systemu BIOS.

Ok, więc BIOS znów działa. Jak zakończyć zmiany, które musisz wprowadzić, aby to się nie powtórzyło?

Teraz, gdy możesz ponownie uzyskać dostęp do BIOS-u, ponownie wyłącz obsługę CSM, ale nie zapisuj i nie uruchamiaj ponownie komputera. Przejdź i włącz obsługę TPM i zmień opcje Bezpiecznego rozruchu. W przypadku płyt Gigabyte B550 AORUS ELITE zmień go na Standard. Po wykonaniu wszystkich tych kroków Zapisz i wyjdź z systemu BIOS. Teraz powinieneś być w stanie kontynuować proces czystej instalacji systemu Windows 11.

Pojawia się również błąd „System Windows nie może przypisać litery dysku do partycji na dysku 3”?

Teraz, gdy minąłeś pierwszą przeszkodę, możesz również otrzymać kolejny błąd instalacji.

„System Windows nie mógł przypisać litery dysku do partycji na dysku. Docelowy dysk, partycja lub wolumin nie obsługuje określonej operacji. Wystąpił błąd podczas przygotowywania woluminu systemowego komputera. Kod błędu 0x80300024”
Jeśli tak, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem dotyczącym rozwiązania problemu.