Download, sterowniki

Jak zainstalować Edge na silniku Chromium w Windows 10, 8.1 i 7

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
26.03.2019
Ilość komentarzy
0

Wczesna wersja Edge na silniku Chromium wyciekła i jest dostępna do pobrania. Działa nie tylko w Windows 10, ale również w Windows 8.1 i Windows 7. Skąd pobrać i jak zainstalować wczesną wersję Edge na silniku Chromium?

Jak zainstalować Edge na silniku Chromium

Microsoft jakiś czas temu zapowiedział, że zaadoptuje projekt Chromium do swojej przeglądarki Edge, aby stworzyć bardziej ujednolicone środowisko webowe i uprościć standardy internetowe. Oznacza to rezygnację ze starego silnika i całkowicie przeniesie Edge na silnik znany z przeglądarek Chrome czy Opera. I tak się stało - w końcu wyciekły pierwsze wersje przeglądarki Edge opartej na silniku Chromium.  

Nowy Edge wykorzystuje silnik renderowania Blink, który jest standardem we wszystkich przeglądarkach opartych na Chromium. Oznacza to, że strony w Edge będą wyglądać, działać i zachowywać się tak samo, jak chociażby w Chrome, co jest znacznym ułatwieniem dla deweloperów.

Przeglądarka Edge ma być także docelowo zgodna ze wszystkimi rozszerzeniami z Google Chrome. Co najciekawsze, Edge działa nie tylko w Windows 10, ale również w starszych wersji systemu – Windows 8.1, Windows 8 i Windows 7.

Skąd pobrać i jak zainstalować Edge Chromium w Windows 10, 8.1, 8 lub 7?

Edge nie został jeszcze udostępniony dla wszystkich oficjalnie przez Microsoft. Dostępne w sieci wydanie to wyciek z wersji Insider Preview, który został udostępniony publicznie przez użytkownika z Chin.

Instalator Edge jest jednak bezpieczny – został przeskanowany przez VirusTotal i nie wykazał oznak jakichkolwiek wirusów, a na dodatek jest oficjalnie podpisany certyfikatem Microsoftu. Najnowsze kompilacje Edge Chromium są udostępniane w formie linków na Twitterze przez użytkownika wbpluto.

Śledząc jego profil otrzymamy informację o dostępności nowej wersji do pobrania. Najnowsza wersja zawsze jest załączona do ostatniego opublikowanego tweeta.

Pobierz Edge na silniku Chromium

Wejdź za pomocą powyższego linku na profil użytkownika wbpluto, a następnie przejrzyj najnowsze wpisy. Wśród nich znajdziesz link do pobrania aktualnej wersji przeglądarki. Link zazwyczaj kieruje do serwisu MEGA, z którego można pobrać archiwum z przeglądarką.

Uruchom instalację testowej wersji Edge

Wypakuj pobrane archiwum w dowolne miejsce. Otrzymasz plik .EXE z instalatorem Edge Chromium. Uruchom go – Edge zostanie automatycznie zainstalowany w systemie, a następnie przypięty do paska zadań. Przeglądarka włączy się samodzielnie i już po chwili naszym oczom ukaże się ekran powitalny.

Co oferuje wczesna wersja Edge na silniku Chromium?

Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlone zostanie okienko, w którym możemy zdecydować, czy zaczynamy od zera („start from scratch”), czy też chcemy zaimportować dane z obecnej przeglądarki („start with your data”).

Import danych do Edge

Jeśli zdecydujemy się na import, to klikając w przycisk „Customize import and sync” możemy dostosować, z jakiej przeglądarki i z którego profilu chcemy przenieść dane (a także jakie dane mają to być).

Po krótkiej konfiguracji możemy przejść do korzystania z przeglądarki. Interfejs jest dostępny póki co tylko w języku angielskim. Dostępna wersja to póki co wczesna pre-alpha, więc część funkcji nie jest jeszcze dostępnych. Mimo tego przeglądarka spisuje się doskonale. Działa sprawnie i szybko, a w interfejsie nie zabrakło ciekawych rozwiązań.

Edge Chromium - główne okno

Na uwagę zasługuje ekran pobierania plików. W odróżnieniu od Chrome jest on o wiele bardziej czytelny. Co więcej, po boku znajdziemy zakładki pozwalające filtrować pobrane pliki na podstawie ich typów – PDFy, Dokumenty, Aplikacje, Obrazy, Archiwa skompresowane, Filmy, Audio, Inne. To przydatne, gdy chcemy znaleźć w historii pobierania konkretne pliki, ale nie pamiętamy ich nazwy.

Pobrane pliki w Edge Chromium

Rozszerzenia dostępne są w sekcji Extensions, dostępnej w wysuwanym menu przeglądarki. Póki co można je pobierać ze Sklepu Microsoft (działającego w przeglądarce) po kliknięciu w przycisk "Get extensions from Microsoft Store". Działają sprawnie i znajdziemy tu kilkadziesiąt popularnych dodatków, które możemy zainstalować. 

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus