Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć Windows 7 po tym, jak Microsoft zakończył oficjalnie wsparcie 14 stycznia 2020 roku? Jeśli nadal chcesz korzystać z Windows 7, skorzystaj z tych prostych porad, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć ryzyko infekcji systemu.

Jak zabezpieczyć Windows 7 po zakończeniu wsparcia w 2020 r.

Mimo zakończenia oficjalnego wsparcia dla Windows 7 przez Microsoft nadal wielu użytkowników korzysta z tego systemu. Sądząc po komentarzach, nie zapowiada się, aby najwierniejsi fani "Siódemki" szybko przeszli na "Dziesiątkę". Jeśli również nie uśmiecha Ci się rezygnacja z Windows 7, a przejście na Linuksa jest dla Ciebie wykluczone, to warto zmienić sposób, w jaki dalej korzystasz z Windows 7. Warto postawić na zwiększony poziom zabezpieczeń i ostrożności.

Jakie zagrożenia niesie za sobą brak wsparcia dla Windows 7 ze strony Microsoftu?

Największym zagrożeniem są wszelkie luki w systemie, które zostaną odkryte, ale nie zostaną w żaden sposób załatane przez Microsoft. Brak wsparcia oznacza, że nawet jeśli krytyczna luka systemowa zacznie być wykorzystywana przez złośliwe oprogramowanie lub boty, to i tak Microsoft nie wyda aktualizacji, która to zablokuje. Koniec wsparcia to koniec wsparcia. Owszem, w przypadku Windows XP mieliśmy przykład paru wyjątków, gdzie ze względu na gigantyczne luki Microsoft zdecydował się wydać łatki nawet po zakończeniu wsparcia, ale nie jest to scenariusz, na który można realistycznie liczyć.

Warto też wspomnieć o tym, że wcale nie musi tu chodzić tylko o odkrywanie nowych luk w Windows 7, ale również o wykorzystanie tych, które zostały odkryte wcześniej, ale ich istnienie było zachowane w tajemnicy. Im bliżej do końca wsparcia danego systemu operacyjnego (o czym było wiadomo od lat), tym rzadziej hakerzy dzielą się informacjami o odkrytych dziurach w zabezpieczeniach. Zamiast tego czekają, aż wsparcie dla systemu zostanie porzucone i dopiero wtedy wykorzystują rozpoznane luki do tworzenia złośliwego oprogramowania. Dzięki temu dziury w zabezpieczeniach nie zostaną już załatane.

Upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie aktualizacje, które zostały wydane dla Windows 7

Część użytkowników wyłącza usługę Windows Update i nie pobiera aktualizacji już od dłuższego czasu. Nie jest to mądre rozwiązanie, zwłaszcza teraz, gdy brak wsparcie dla Windows 7 zwiększa jego potencjalną podatność na ataki.

Pobierz aktualizacje do Windows 7

Jako że aktualizacje nie będą dalej wydawane, to nie ma sensu blokować usługi Windows Update. Włącz ponownie aktualizacje i ściągnij wszystkie łatki, które zostały udostępnione, aby mieć komplet dostępnych poprawek bezpieczeństwa.

Rozważ płatny pakiet dalszych aktualizacji (Extended Security Updates)

Dla użytkowników posiadających Windows 7 Professional oraz Enterprise dostępny jest pakiet płatnych aktualizacji, dzięki czemu mogą oni dalej otrzymywać od Microsoftu aktualizacje bezpieczeństwa. To zwłaszcza przydatne rozwiązanie dla firm, które nie mogą jeszcze teraz zrezygnować z Windows 7. Więcej informacji dowiesz się z oficjalnej strony Microsoftu.

Wyposaż się w oprogramowanie antywirusowe, które dalej wspiera Windows 7

Wszyscy główni producenci oprogramowania antywirusowego zapowiedzieli, że dalej będą wspierać swoje oprogramowanie w wersjach dla systemu Windows 7 do 2022 roku. To dość istotna informacja, gdyż zazwyczaj z biegiem czasu twórcy oprogramowania przestają udostępniać aktualizacje dla systemów, które nie są już wspierane.

Poniżej znajdziesz tabelę z informacją o tym, które oprogramowanie antywirusowe będzie dalej aktualizowane dla Windows 7. Lista została oryginalnie przygotowana przez serwis AV-Test.org na podstawie oficjalnych oświadczeń twórców oprogramowania antywirusowego.

ProducentWsparcie
AhnLab Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
AVG & Avast Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Avira Wsparcie do listopada 2022 r.
Bitdefender Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
BullGuard Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Carbon Black Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
ESET Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
FireEye Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
F-Secure Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przynajmniej do grudnia 2021 r.
G Data Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Ikarus Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Kaspersky Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
K7 Computing Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
McAfee Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przynajmniej do grudnia 2021 r.
Microsoft (Security Essentials) Brak dalszych aktualizacji samego programu, dostępne tylko aktualizacje sygnatur wirusów (brak daty zakończenia wsparcia)
Microworld Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
PC Matic Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Quickheal Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Seqrite Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
Sophos Wsparcie na miejscu do końca 2020 roku, a chmury do czerwca 2021 roku
Symantec / NortonLifeLock Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
ThreatTrack / Vipre Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata
TotalAV Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejny rok
Trend Micro Nie ogłoszono zakończenia wsparcia, aktualizacje przez minimum kolejne 2 lata

Wybór oprogramowania antywirusowego należy do Ciebie. Ważne jednak, aby skorzystać z takiego programu,tóry będzie dalej otrzymywać wsparcie.

Nie używaj przeglądarki Internet Explorer

Lubimy sobie żartować z przeglądarki Internet Explorer, jednak mimo tego nadal są osoby, które nadal z niej korzystają. Koniec wsparcia dla Windows 7 oznacza również koniec jakichkolwiek łatek bezpieczeństwa dla przeglądarki Internet Explorer. Unikaj przeglądarki IE.

Pozbądź się Internet Explorer

Możesz nawet odinstalować Internet Explorer. Wystarczy wejść do "Panel sterowania > Odinstaluj programy", a następnie wybrać opcję "Włącz lub wyłącz funkcje systemu". W nowym oknie na liście funkcji systemu Windows 7 odznacz "Internet Explorer" i kliknij OK.

Zamiast tego używaj przeglądarki, która jest aktywnie rozwijana i aktualizowana. Spośród "dużych graczy" masz do wyboru Firefox, Chrome, Opera, a nawet nową wersję przeglądarki Edge na silniku Chromium.

Przełącz się na konto standardowego użytkownika w Windows 7

W Windows 7 domyślnie nasze konto ma uprawnienia administratora. Owszem, warto mieć w systemie konto administratora na niektóre potrzeby, jednak do codziennego użytkowania po zakończeniu wsparcia dla Windows 7 warto rozważyć użycie konta standardowego. W przypadku infekcji może ograniczyć to możliwość uzyskania uprawnień administratora przez złośliwe oprogramowanie w celu wykonania szkód na komputerze.

Możesz pozostawić swoje obecne konto Administratora i stworzyć nowe konto standardowe do codziennego użytku i przeglądania sieci. Wejdź do Panelu sterowania i udaj się do pozycji Konta i bezpieczeństwo rodzinne. Następnie wybierz Konta użytkowników.

Utwórz konto standardowego użytkownika

W tym miejscu wybierz opcję Utwórz nowe konto, a następnie nadaj nazwę dla konta i jako typ wybierz konto standardowe, a nie administratorskie. Teraz możesz przelogować się w systemie i dla bezpieczeństwa korzystać z konta standardowego.

Usuń zbędne, przestarzałe aplikacje i korzystaj tylko z aktualnego oprogramowania

To rada zwłaszcza dla osób, które mają prekonfigurowany system Windows 7 z dodatkami od producenta. Przejrzyj zainstalowane oprogramowanie z poziomu apletu Odinstaluj programy w Panelu sterowania i usuń wszystko, czego nie używasz.

Zwróć także uwagę na programy, które nie są już dalej aktualizowane lub wcale nie są niezbędne do korzystania z systemu. Staraj się raczej nie używać takiego oprogramowania jak Adobe Flash czy QuickTime. Są one bowiem często źródłem ataków i podatności.

Korzystaj w Windows 7 tylko z takiego oprogramowania, które dalej wspiera ten system i jest na bieżąco aktualizowane. Pozbądź się wszelkich przestarzałych programów, gdyż mogą stanowić zagrożenie.