Jeśli chcesz śledzić, jak działają Twoje gry i sprzęt przy określonych ustawieniach graficznych, licznik FPS będzie czymś, czego będziesz potrzebować! Dostępnych jest wiele różnych opcji, w tym niektóre w grze. Najlepszy obecnie na rynku licznik FPS znajduje się bezpośrednio w Steam! Zgadza się, już to masz, tylko go nie używasz. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby włączyć i dostosować nakładkę FPS w Steam.

FPS, czyli liczba klatek na sekundę, to święty Graal w śledzeniu wydajności gier i liczba, którą interesują się wszyscy miłośnicy gier. W dzisiejszych czasach wszystko, co jest poniżej 60 klatek na sekundę, jest uważane za kiepskie i właściwie nie da się w to grać. Chociaż osobiście uważam, że zależy to trochę od rodzaju gry, to w większości się z tym zgadzam. 60 klatek na sekundę po prostu sprawia wrażenie i wygląda lepiej pod każdym względem.

Istnieje mnóstwo różnych sposobów śledzenia i monitorowania wartości FPS, jednak prawie wszystkie z nich to dodatkowe pliki do pobrania i oprogramowania, które marnują mnóstwo zasobów systemowych. Warto jednak zatrzymać się w tym miejscu, ponieważ jedno z nich jest już zainstalowane na Twoim komputerze i będzie działać w większości, jeśli nie we wszystkich grach. Mowa tu o nakładce Steam FPS. Domyślnie jest wyłączona, ale można ją łatwo włączyć, wprowadzając kilka prostych zmian i dostosowań w Ustawieniach.

Jak włączyć nakładkę Steam FPS?

Aby włączyć licznik FPS w grze w Steam, musisz wykonać następujące czynności.

  • Otwórz Steam, a następnie kliknij Steam > Ustawienia.
  • Otworzy się nowe okno, w którym musisz upewnić się, że opcja Włącz nakładkę Steam podczas gry jest włączona (niebieska)
  • Gdy już to zrobisz, przewiń listę w dół i upewnij się, że licznik FPS w grze jest skonfigurowany. Domyślnie będzie wyłączony, więc wybierz jedną z opcji z listy. Osobiście uważam, że lewy górny róg jest najlepszą pozycją, ponieważ jest na boku, nie rozprasza uwagi i nie jest zasłonięty przez żadne elementy w grze.
  • Jeśli nie chcesz dyskretnego licznika FPS i wolisz coś, co się wyróżnia, możesz włączyć kolor licznika FPS w grze o wysokim kontraście.

Czy nakładka Steam powoduje problemy z grami lub spadek FPS w grach?

Spośród wszystkich dostępnych trackerów i liczników klatek na sekundę licznik FPS Steam jest najlepszą opcją, ponieważ Steam i tak działa, gdy grasz w gry, więc nie będziesz dodawać kolejnego oprogramowania, które będzie działać w tle, aby śledzić specyfikacje systemu. Jeśli jednak chcesz śledzić coś więcej niż tylko liczbę klatek na sekundę, będziesz musiał użyć innego narzędzia.

Jeśli jednak nie prowadzisz żadnych konkretnych badań, to i tak nie ma sensu śledzić połowy tych informacji. Po prostu usiądź wygodnie, zrelaksuj się i ciesz się grą, w którą grasz. Nie skupiaj się na tych wszystkich absurdalnych statystykach wydajności. Jeśli szukasz innych przewodników Steam, koniecznie sprawdź naszą bibliotekę artykułów tutaj.