Aktualizacja BIOSu nie jest rzeczą konieczną, gdy nasz komputer działa w porządku. Należy ją wykonać jedynie w przypadku, gdy nowa wersja wprowadza obsługę lepszych modeli procesorów lub gdy zajdzie taka konieczność w wyniku problemów z płytą główną. Takie sytuacje się jednak zdarzają i dobrze wiedzieć, jak się za to zabrać.

1. Sprawdzamy aktualną wersję BIOSu

Zanim przejdziemy do pobierania i instalacji aktualizacji, warto sprawdzić swoją obecną wersję BIOSu. Być może aktualizacja jest zbędna i mamy już najnowszą wersję – warto to sprawdzić.

Wersję możemy sprawdzić na ekranie włączania komputera lub w samym BIOSie. Do BIOSu możemy wejść wciskając klawisz Delete na ekranie ładowania komputera (odpowiednia informacja jest wyświetlona).

Również w samym systemie możemy to sprawdzić. Wystarczy uruchomić wiersz polecenia (Windows+R > komenda „cmd”) i wpisać polecenie:

wmic bios get smbiosbiosversion

Sprawdzanie wersji BIOSu w Windowsie

Po aktywacji powyższej komendy wyświetli się aktualna wersja BIOSu.

2. Pobieranie aktualizacji BIOSu

Sposób aktualizacji BIOSu zależy w dużej mierze od producenta płyty głównej. Każdy producent udostępnia własne narzędzia, instrukcje oraz pliki, jednak wszystkie metody mają wspólny margines, który tu poruszymy.

Przede wszystkim musimy pobrać aktualizację BIOSu na dysk. Robimy to tylko i wyłącznie ze strony producenta, po przejściu na konkretną podstronę naszej płyty głównej. Upewniamy się, że model płyty głównej na stronie jest zgodny z posiadanym przez nas urządzeniem i pobieramy aktualizację BIOSu, najczęściej w formacie ZIP.

Pobierz aktualizację dla płyty głównej: AsRock, ASUS, MSI, Gigabyte.

Pobieranie aktualizacji BIOSu ze strony oficjalnej producenta

Wypakowujemy paczkę ZIP w dogodne miejsce (np. na Pulpit) i otwieramy folder. W środku powinniśmy znaleźć kilka plików z nazwą wersji lub modelu płyty głównej. W tych plikach jest aktualizacja BIOSu – teraz musimy ją zainstalować.

Rozpakowane pliki BIOSu gotowe do aktualizacji

 

Jest na to kilka sposobów – możemy zrobić to za pomocą pendrive'a i opcji w BIOSie lub bezpośrednio z systemu.

3. Instalacja BIOSu przez USB

Praktycznie każda płyta główna posiada specjalny tryb, w którym możemy instalować aktualizację BIOSu. Uruchamia się go z poziomu samego BIOSu lub za pomocą odpowiedniego przycisku tuż po włączeniu komputera.

Przykładowo, w przypadku płyt Gigabyte powinniśmy mieć tryb Q-Flash. Uruchamia się go poprzez wciśnięcie przycisku End podczas uruchamiania komputera. Z kolei w przypadku płyt głównych ASUS oraz MSI odpowiednią opcję znajdziemy w ustawieniach BIOSu (M-Flash / Z-Flash). Szczegóły znajdziecie w instrukcji do swojego modelu płyty głównej.

Przenosimy rozpakowane pliki na dysk USB (pendrive, dysk zewnętrzny), a następnie uruchamiamy komputer ponownie. Wywołujemy odpowiedni tryb (np. Q-Flash), a następnie czekamy na uruchomienie się przeglądarki plików. W przypadku wspomnianego Q-Flash w Gigabyte wybieramy opcję „Update BIOS from drive” (Zaktualizuj BIOS z dysku).

Q-Flash w Gigabyte, czyli aktualizacja BIOSu bezpośrednio z USB

Za pomocą przycisków na klawiaturze wybieramy z listy nasz dysk USB, a następnie wykryty plik instalacyjny BIOSu. Po jego wybraniu instalacja dokona się już automatycznie, a komputer uruchomi się ponownie.

4. Instalacja BIOSu z poziomu Windows

Producenci płyt głównych udostępniają swoje własne oprogramowanie, które umożliwia wykonanie aktualizacji bezpośrednio z poziomu Windowsa. Z reguły jest ono banalnie proste w użyciu – wystarczy je uruchomić i wskazać plik z rozpakowanej paczki lub pozwolić na automatyczne wyszukanie, pobranie i zainstalowanie aktualizacji, w tym BIOSu.

Trzeba jednak zachować ostrożność przy aktualizacji w ten sposób. Zaleca się wyłączenie programu antywirusowego / zabezpieczającego, gdyż może on przypadkowo zablokować proces aktualizacji, co z kolei może spowodować trwałe uszkodzenie płyty głównej. Powinniśmy także wyłączyć programy w tle.

Odpowiednie oprogramowanie możemy pobrać ze strony producenta płyty głównej.

ASRock – w folderze z pobraną aktualizacją BIOSu powinniśmy znaleźć plik *.exe. Klikamy w niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Uruchom jako administrator”. Aktualizacja wykona się automatycznie w wierszu polecenia.

ASUS – aplikacja ASUS Update, która służy do aktualizacji zarówno BIOSu jak i sterowników do chipsetu i innych podzespołów zintegrowanych z płytą główną

Gigabyte – wspomniana aplikacja @BIOS w odpowiedniej wersji dla naszego chipsetu na płycie głównej

MSI – narzędzie MSI Live Update, które pozwala zarówno wygenerować bootowalny USB jak i pobrać oraz zaktualizować BIOS automatycznie

Z reguły odpowiednie dla naszej płyty narzędzie poprowadzi nas za rączkę, a nawet samo pobierze odpowiednią aktualizację.

@Bios - aktualizacja BIOSu Gigabyte z poziomu WIndows

Przykładowo, powyżej możemy zobaczyć zrzut ekranu z aplikacji @BIOS dla płyt Gigabyte. Możemy tu zrobić kopię zapasową obecnego BIOSu (Save Current BIOS to File), a następnie zaktualizować go z dysku (Update BIOS From File). Wskazujemy odpowiedni plik z wypakowanej przez nas paczki i potwierdzamy instalację. BIOS zostanie zaktualizowany, a my musimy uruchomić komputer ponownie.