Korzystasz z YouTube’a i ostatnio miałeś problemy z roszczeniami dotyczącymi praw autorskich do Twoich treści? Spokojnie, to jeszcze nie powód do paniki. Roszczenia dotyczące praw autorskich na YouTubie są powszechne i na pewnym etapie praktycznie każdy twórca je otrzymuje. Dobrą wiadomością jest to, że YouTube udostępnia kilka narzędzi, które przeprowadzą Cię przez ten proces i rozwiążą wszelkie pojawiające się problemy z prawami autorskimi. Sprawdź, w jaki sposób możesz uniknąć wszelkich roszczeń dotyczących praw autorskich na YouTubie.

YouTube to popularna platforma do hostowania i udostępniania filmów, a wielu użytkowników przesyła muzykę do witryny jako część swoich treści. Jednak w celu ochrony praw autorskich YouTube wdrożył system wykrywania i obsługi materiałów chronionych prawem autorskim w witrynie. Jeśli Twój film wideo zawiera muzykę oznaczoną jako chroniona prawem autorskim, możesz otrzymać od YouTube powiadomienie z prośbą o podjęcie działań.

Jeśli otrzymasz powiadomienie o prawach autorskich do jednego ze swoich filmów na YouTubie, masz kilka wyjść w takiej sytuacji. Przede wszystkim powinieneś być przygotowany na walkę o swoje treści, o ile rażąco nie naruszyłeś praw autorskich… W ostatnich latach wzrosła liczba fałszywych roszczeń dotyczących praw autorskich w stosunku do niektórych kanałów i filmów YouTube. To poważny problem, ponieważ może skutkować usuwaniem filmów, karaniem kanałów i utratą przychodów dla twórców.

Jedną z głównych przyczyn fałszywych roszczeń dotyczących praw autorskich na YouTubie jest możliwość złożenia takiego roszczenia przez każdego, niezależnie od tego, czy faktycznie posiada prawa autorskie do danego materiału czy też nie. Doprowadziło to do tego, że niektóre osoby i organizacje zgłaszały fałszywe roszczenia w celu usunięcia filmów, które im się nie podobały lub które konkurowały z ich własnymi treściami.

Uważaj na oszustów YouTube zajmujących się roszczeniami dotyczącymi praw autorskich.

Ostatnio zdarzają się również sytuacje, w których osoby fizyczne i firmy rejestrują muzykę albo dźwięki jako treści chronione prawem autorskim. Wtedy, jeśli zostaną one wykryte przez YouTube’a, każdy twórca filmu, który je wykorzystuje, zostanie powiadomiony o nowym roszczeniu dotyczącym praw autorskich. Osoba fizyczna lub firma spróbuje wtedy przekierować do siebie wszelkie dochody, które pochodzą z tego filmu. To nowe i przerażające dla wielu twórców oszustwo, które ostatnio ma miejsce na platformie. Niestety YouTube jeszcze nic z tym nie zrobił.

Jak więc rozwiązywać roszczenia dotyczące praw autorskich na YouTubie: Wytnij, Zastąp, Wycisz, Zgłoś sprzeciw.

Aby to zrobić, musisz uzyskać dostęp do edytora wideo na swoim koncie YouTube i wyciąć, zastąpić lub wyciszyć fragment filmu, który zawiera muzykę chronioną prawem autorskim. Możesz również zgłosić sprzeciw. Jednak w tym celu warto zapoznać się z naszym szczegółowym przewodnikiem.

  • Możesz to zrobić, przechodząc do YouTube Studio > Treść, najeżdżając kursorem myszy na roszczenie dotyczące praw autorskich i wybierając Zobacz szczegóły.

  • Teraz na nowej stronie, która się pojawi, zobaczysz szczegółowe informacje na temat treści objętych prawami autorskimi. Często nazwa utworu i wykonawca różnią się od źródła, z którego korzystałeś.
  • Tutaj kliknij trzy kropki po prawej stronie wpisu i wybierz z listy jedną z następujących opcji: Wytnij segment, Zastąp utwór, Wycisz utwór.

  • Na koniec po prostu użyj Edytora YouTube’a, aby dostosować wybraną część swojego filmu. Wszystkie opcje są proste, więc bez problemu powinieneś dać sobie z nimi radę.

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Nie zapominaj, że prawa autorskie mogą się różnić w zależności od kraju, a to, co może być uważane za chronione prawem autorskim w jednym kraju, może nie być uważane za takie w innym. System ochrony praw autorskich YouTube również nie jest doskonały i możesz otrzymać powiadomienie przez pomyłkę (co zdarza się cały czas). Jeśli uważasz, że korzystanie przez Ciebie z materiałów chronionych prawem autorskim podlega zasadzie „dozwolonego użytku”, możesz zakwestionować powiadomienie i zachować swoje wideo na stronie. Niestety to rozwiązanie nie zawsze działa, ponieważ YouTube zwykle po prostu usuwa treści, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami.

Aby uniknąć problemów z prawami autorskimi na YouTubie, najlepiej jest używać muzyki, do której masz prawa na przykład muzyki stworzonej przez siebie lub należącej do domeny publicznej. Możesz także kupować licencje na muzykę z bibliotek internetowych i wykorzystywać je w swoich filmach. Ponadto w Bibliotece audio YouTube można znaleźć wiele popularnych utworów, które zostały wstępnie zatwierdzone. Dobranie odpowiedniej muzyki do filmu nie powinno więc stanowić problemu. Poza tym zawsze są miejsca takie jak Pixabay i Chosic. Aby z nich skorzystać i nie martwić się o konsekwencje, po prostu upewnij się, że pobrałeś odpowiednią licencję lub certyfikaty, aby przesłać je do YouTube’a, w razie gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy. Możesz dowiedzieć się, jak przesyłać i używać licencji i certyfikatów tutaj.