Jeśli zakładasz kanał na YouTubie, prawdopodobnie już wiesz, że YouTube ma bardzo surowe zasady dotyczące treści chronionych prawem autorskim. Jednak nawet jeśli pozyskujesz treści z legalnych źródeł, nadal możesz zostać objęty roszczeniem dotyczącym praw autorskich na platformie YouTube. Jest to dość powszechny problem, więc nie wpadaj jeszcze w panikę, ponieważ jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zakwestionować i wycofać roszczenie dotyczące praw autorskich Twoich treści i kanału.

Jeśli jesteś twórcą treści na YouTubie, być może natrafiłeś na roszczenie dotyczące praw autorskich do jednego ze swoich filmów. Roszczenie dotyczące praw autorskich jest zgłaszane, gdy właściciel praw autorskich (lub jego upoważniony przedstawiciel) stwierdzi, że Twój film wideo zawiera treści naruszające jego prawa autorskie. Może się tak zdarzyć, jeśli wykorzystasz w swoim filmie muzykę lub materiał chroniony prawami autorskimi bez pozwolenia, a czasami nawet jeśli masz pozwolenie. Jeśli wobec Twojego filmu wideo zostanie zgłoszone roszczenie dotyczące praw autorskich, może to spowodować jego usunięcie lub przekierowanie przychodów z reklam do właściciela praw autorskich.

Klasycznym tego przykładem są treści (zwykle muzyka) pochodzące z platform takich jak Pixabay, Chosic i wielu innych. Mimo że ta muzyka jest reklamowana jako wolna od praw autorskich i bezpłatna, zwykle otrzymasz roszczenie dotyczące praw autorskich do filmów, w których używasz muzyki z tych właśnie źródeł. Może się nawet okazać, że jeśli zaczniesz zarabiać na pewnym etapie, część Twoich ciężko zarobionych dochodów zacznie być kierowana do pierwotnego twórcy.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje sposób na „zrezygnowanie z roszczenia dotyczącego praw autorskich” do treści na YouTubie. Można to zrobić, wykonując prosty proces. Ten przewodnik obejmuje kilka sytuacji i szereg rozwiązań dla różnych scenariuszy. Jeśli Twoja sprawa dotyczy standardowego roszczenie dotyczącego praw autorskich filmu na YouTubie, powinieneś skorzystać najpierw z pierwszego rozwiązania. Jeśli to nie przyniesie sukcesu, postępuj zgodnie z kolejnością przedstawioną w tym poradniku.

Jak sprawdzić i zgłosić sprzeciw dotyczący roszczenia w sprawie praw autorskich na YouTubie?

Pierwszym krokiem jest przejrzenie roszczenia dotyczącego praw autorskich i zrozumienie jego podstawy. YouTube zazwyczaj dostarcza informacje o kwestionowanych treściach chronionych prawami autorskimi, a także o właścicielu praw autorskich, który zgłosił roszczenie. Przyjrzyj się uważnie treściom chronionym prawami autorskimi, aby zobaczyć, czy wykorzystałeś je w swoim filmie. Jeśli nie masz pewności, czy ich użyłeś, czy też nie, możesz porównać swój film wideo z przedmiotowymi treściami chronionymi prawami autorskimi, aby sprawdzić, czy są one zasadniczo podobne.

 • Możesz to zrobić, przechodząc do YouTube Studio > Treść, najeżdżając kursorem myszy na roszczenie dotyczące praw autorskich i wybierając Zobacz szczegóły.

 • Teraz na nowej stronie, która się pojawi, zobaczysz szczegółowe informacje na temat treści, których dotyczą prawa autorskie. Często nazwa utworu i wykonawca różnią się od źródła, z którego korzystałeś. Kliknij trzy kropki po prawej stronie wpisu i wybierz z listy Zgłoś sprzeciw. (Jeśli spór zakończy się niepowodzeniem, możesz wrócić i skorzystać z jednej z pozostałych opcji).

 • Teraz upewnij się, że zaznaczyłeś pole wyboru: Mój sprzeciw nie jest uzasadniony żadnym z powyższych powodów. Nadal chcę zgłosić sprzeciw wobec tego roszczenia z systemu Content ID. Po zaznaczeniu kliknij Dalej. Jeśli jedna z opcji pasuje do Twojej sytuacji, możesz skorzystać z sugestii zawartych na stronie.

 • Na tej stronie dostępnych jest kilka opcji, więc wybierz tę, która najlepiej pasuje do Twojej sytuacji. W przypadku większości osób konieczne będzie kliknięcie opcji Licencja, a następnie Dalej. (Użytkownicy Pixabay i Chosic najprawdopodobniej również skorzystają z tej opcji).

Uwaga: jeśli nabyłeś muzykę z Pixabay lub podobnego miejsca, upewnij się, że pobrałeś również kopię certyfikatu (będziesz potrzebować konta na platformie, aby zobaczyć tę opcję podczas pobierania treści).

 • Potwierdź, zaznaczając pole wyboru: Mam pozwolenie od właściciela praw autorskich na wykorzystywanie treści i kliknij przycisk Dalej.

 • W ostatnim kroku skopiuj i wklej informacje z Certyfikatu do górnego pola, zaznacz 3 pola wyboru, wprowadź swoje imię i nazwisko, a następnie kliknij Prześlij.

To wszystko! Po przesłaniu roszczenia podjęcie działań może zająć kilka dni lub tygodni. W niektórych przypadkach może to potrwać jeszcze dłużej. Jak dotąd udało mi się uzyskać 100% skuteczność w przypadku treści z Pixabay. W takim wypadku otrzymasz wiadomość e-mail z informacją, że roszczenie zostało wycofane. Po wyświetleniu tego e-maila możesz sprawdzić zawartość, a status zmieni się na Brak.

W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji: Określ swoje prawa.

Po zapoznaniu się z roszczeniem dotyczącym praw autorskich musisz określić, czy masz prawo do korzystania z kwestionowanych treści chronionych prawem autorskim. Będzie to zależeć od charakteru treści chronionych prawem autorskim i zamierzonego wykorzystania. Istnieje kilka rodzajów praw, które mogą mieć zastosowanie w tej sytuacji:

 • Dozwolony użytek: Dozwolony użytek to zasada prawna, która w pewnych okolicznościach umożliwia korzystanie z treści chronionych prawem autorskim bez pozwolenia. Okoliczności te obejmują wykorzystanie treści do celów krytyki, komentowania, relacjonowania wiadomości, nauczania, stypendiów lub badań. Dozwolony użytek jest określany indywidualnie dla każdego przypadku, więc musisz ocenić, czy wykorzystanie treści chronionych prawem autorskim kwalifikuje się jako dozwolony użytek.
 • Domena publiczna: jeśli treść należy do domeny publicznej, nie jest chroniona prawem autorskim i można z niej swobodnie korzystać.
 • Licencjonowanie: jeśli uzyskałeś licencję na korzystanie z treści chronionych prawem autorskim, możesz z nich korzystać zgodnie z warunkami licencji.

Złóż roszczenie wzajemne.

Jeśli uważasz, że masz prawo do korzystania z kwestionowanych treści chronionych prawem autorskim, możesz złożyć roszczenie wzajemne. Roszczenie wzajemne to formalna prośba skierowana do YouTube’a o przywrócenie Twojego filmu i wycofanie roszczenia dotyczącego praw autorskich. Aby zgłosić roszczenie wzajemne, musisz podać YouTube’owi następujące informacje:

 • Twoje dane kontaktowe (imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail)
 • Oświadczenie potwierdzające, że materiał został usunięty lub zablokowany w wyniku pomyłki lub błędnej identyfikacji.
 • Oświadczenie wyrażające zgodę na poddanie się jurysdykcji okręgu sądowego, do którego przypisany jest Twój adres.
 • Oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że jesteś właścicielem filmu lub jesteś upoważniony do działania w imieniu właściciela.
 • Twój podpis fizyczny lub elektroniczny.

Po przekazaniu tych informacji YouTube przekaże Twoje roszczenie wzajemne właścicielowi praw autorskich i umożliwi mu podjęcie działań prawnych przeciwko Tobie. Jeśli właściciel praw autorskich nie podejmie działań prawnych w ciągu 14 dni roboczych, YouTube przywróci Twój film i wycofa roszczenie dotyczące praw autorskich. Niestety to rozwiązanie nie zawsze jest gwarancją sukcesu, czasami Twoje treści mogą zostać usunięte na dobre.

Prześlij sprzeciw: Skorzystaj z procesu pokazanego powyżej i odpowiednio dostosuj.

Jeśli nie możesz zgłosić roszczenia wzajemnego lub jeśli nie powiodło się ono zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, możesz również zgłosić sprzeciw. Proces rozstrzygania sporów jest zapewniany przez YouTube i można go wykorzystać do zakwestionowania roszczenia dotyczącego praw autorskich, gdy właściciel praw autorskich popełnił błąd. Procedura polega na wypełnieniu formularzy YouTube'a i przedstawieniu dowodu, że masz prawo do korzystania z danych treści chronionych prawem autorskim, na przykład umowy licencyjnej lub oświadczenia potwierdzającego, że treści te należą do domeny publicznej. Następnie YouTube rozpatrzy Twój sprzeciw i podejmie decyzję, czy wycofać roszczenie dotyczące praw autorskich. Pamiętaj, że ten proces może trochę potrwać, więc najlepiej jak najszybciej zgłosić sprzeciw.

W ostateczności poszukaj pomocy prawnej

Jeśli proces zgłoszenia sprzeciwu nie powiedzie się, a Twój film wideo jest nadal usuwany, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej. Adwokat z doświadczeniem w prawie autorskim może doradzić Ci w kwestii Twoich praw i pomóc w podjęciu kroków prawnych w celu przywrócenia filmu. Pamiętaj, że może to być kosztowne i czasochłonne, dlatego przed rozważeniem tego kroku najlepiej wyczerpać wszystkie inne opcje. Miej również na uwadze, że zasady YouTube'a dotyczące praw autorskich stale się zmieniają, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzać wytyczne platformy dotyczące praw autorskich i warunki korzystania z usługi. W końcu nikt z nas nie chciałby stracić ciężkiej pracy przez głupi błąd.