Jeśli na co dzień używasz przeglądarki Firefox, ale zazdrościsz nowo dodanej funkcji kart pionowych w Microsoft Edge, to w tym artykule dowiesz się, jak dodać / włączyć karty pionowe w przeglądarce Firefox. Pionowe karty to świetne rozwiązanie na zoptymalizowanie sposobu korzystania z miejsca na ekranie na monitorach UltraWide, jednak nie są one jeszcze dostępne w żadnej innej przeglądarce poza Edge.

Pionowe zakładki to nowy, interesujący sposób prezentowania interfejsu przeglądarki i przenoszenia zakładek z górnej części ekranu na lewą stronę, co daje nieco więcej miejsca do pracy na monitorach UltraWide. Chociaż zysk w tym przypadku nie jest niczym oszałamiającym, to jest to zdecydowania interesująca zmiana, która okazała się całkiem popularna w Microsoft Edge, jedynej przeglądarce (w momencie pisania tego tekstu), która obecnie domyślnie obsługuje tę funkcję. Jeśli jednak używasz Firefoxa, dostępne jest teraz przydatne niewielkie rozszerzenie, które dodaje pionowe zakładki do tej przeglądarki.

Rozszerzenie nazywa się Tab Center Reborn i jest dostępne w sklepie z dodatkami dla przeglądarki Firefox. Jest również łatwe w użyciu, a do tego bezpłatne. Aby rozpocząć, przejdź do sklepu z dodatkami Mozilli i dodaj Tab Center Reborn do Firefoxa. Jeśli spędzasz trochę czasu na korzystaniu z prywatnych okien itp., zaznacz pole z pytaniem, czy chcesz zezwolić temu rozszerzeniu na działanie w prywatnych oknach. Teraz, gdy dodałeś pionowe zakładki do Firefoxa, omówimy kilka innych rzeczy nieco bardziej szczegółowo.

Przejście od tradycyjnych zakładek poziomych do zakładek pionowych zdecydowanie wymaga przyzwyczajenia się, ale wiele osób, które wprowadzają zmianę, przynajmniej ci, którzy używają monitorów UltraWide, na ogół są zadowoleni i nie wracają już do poprzedniej wersji. Ponieważ monitory UltraWide stają się coraz bardziej popularne, istnieje duża szansa, że ​​Mozilla doda tę funkcję do przeglądarki, jednak na razie rozszerzenia są najlepszą dostępną opcją.

Jak dodawać i używać pionowych zakładek w Firefoxie? Czy Firefox ma pionowe karty?

Po dodaniu do przeglądarki Tab Center Reborn korzystanie z tego rozszerzenia jest stosunkowo proste. Gdy tylko zostanie dodane do Firefoxa, karty zostaną przeniesione na lewą stronę ekranu, ale jest kilka opcji, które być może będziesz chciał dostosować w celu optymalizacji, ponieważ domyślne ustawienia mogą nie być odpowiednie dla wszystkich.

  • Aby zmienić ustawienia w Tab Center Reborn, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w obszarze dodatków w prawym górnym rogu przeglądarki Firefox i wybierz Zarządzaj rozszerzeniem.

  • Następnie zmień kartę Szczegóły na kartę Opcje. W kolejnym kroku dostosuj dowolne opcje na liście, z których nie jesteś zadowolony. Jeśli masz zaawansowaną wiedzę, możesz również dodać Niestandardowy Arkusz Stylów, ale prawdopodobnie wykracza to poza umiejętności przeciętnego użytkownika.

Jak przenieść pionowe zakładki na prawą stronę okna w Firefoxie?

Jeśli wolisz, aby pionowe zakładki pojawiały się po prawej stronie ekranu w przeglądarce Firefox, wykonaj następujące czynności.

  • Kliknij strzałkę w dół obok nazwy Tab Center Reborn. Następnie przewiń listę i wybierz Przenieś pasek boczny w prawo (Move Sidebar to Right). Możesz zrobić to samo, aby przesunąć pasek z powrotem w lewo, jeśli nie podoba ci się, gdy pasek znajduje się po prawej stronie.

Możesz również z łatwością ukrywać lub pokazywać pionowe zakładki, klikając ikonę rozszerzenia w obszarze rozszerzenia. Każde kliknięcie spowoduje ukrycie lub uwidocznienie opcji.