Korzystasz z przeglądarki Microsoft Edge i chcesz włączyć funkcję Super Rozdzielczość wideo, aby automatycznie skalować filmy do wyższej jakości? W tym artykule dowiesz się, jak włączyć tę funkcję, która jest obecnie wciąż we wczesnej fazie testów. Musisz mieć na uwadze, że w związku z tym, możesz napotkać pewne problemy z Edge VSR, więc przygotuj się na mieszane wrażenia.

Wideo Super rozdzielczość (VSR) to fantastyczna funkcja, która umożliwia zwiększanie rozdzielczości filmów przy użyciu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji przy minimalnych kosztach zasobów. Jeśli jesteś tu już jakiś czas, prawdopodobnie słyszałeś o NVIDIA DLSS i AMD FSR, które są funkcjami zwiększającymi skalowanie wideo używanymi w grach wideo w celu radykalnej poprawy jakości i wydajności obrazu. Celem VSR w Microsoft Edge jest zapewnienie takiego samego wzrostu jakości odtwarzania wideo.

Oprócz poprawy jakości obrazu, VSR ma także na celu zmniejszenie przepustowości wymaganej do streamowania filmów do komputera. W tym celu Microsoft korzysta z narzędzia do skalowania opartego na sztucznej inteligencji i koncentruje się na usuwaniu blokowych artefaktów kompresji w celu poprawy jakości obrazu. W przeciwieństwie do RTX Super rozdzielczości Nvidii, która nie ma żadnych ograniczeń rozdzielczości (jeśli chcesz, możesz przejść od 360p do 4K), VSR firmy Microsoft będzie skalować wideo tylko do rozdzielczości 720p. Twoje urządzenie musi być również podłączone i mieć kompatybilną kartę graficzną. Tutaj sytuacja staje się nieco ekstremalna.

Wymagania sprzętowe są również dość wysokie, a karty graficzne z serii RTX 20 i Radeon RX 5700 (lub nowsze) są jedynymi obsługiwanymi dotychczas procesorami graficznymi, co powoduje, że większość laptopów i starszych urządzeń nie obsługuje VSR.

Nadal chcesz włączyć superrozdzielczość wideo w Microsoft Edge? Na tym etapie funkcja Video Super Rozdzielczość (VSR) jest dostępna tylko w przeglądarce Microsoft Edge Canary w wersji 112.0.1709.0 lub nowszej, dlatego aby ją włączyć, musisz się upewnić, że używasz najnowszej wersji Edge (Canary). Po zaktualizowaniu Edge Canary lub zainstalowaniu go w systemie będziesz musiał wykonać następujące kroki, aby włączyć nową funkcję skalowania wideo. Pamiętaj, że ta funkcja jest wciąż całkowicie eksperymentalna, więc może nie działać tak dobrze, jak tego oczekujesz.

Jak włączyć superrozdzielczość wideo (VSR) w Microsoft Edge? Włącz skalowanie wideo w Microsoft Edge.

Aby rozpocząć korzystanie z Super rozdzielczości wideo w Microsoft Edge, musisz wykonać następujące czynności. Ponownie upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję Microsoft Edge Canary.

  • Otwórz Microsoft Edge, wpisz edge://flags w pasku adresu i naciśnij Enter.
  • Na następnej stronie użyj pola wyszukiwania, aby wyszukać Super Rozdzielczość.
  • Spowoduje to wyświetlenie opcji o nazwie Super rozdzielczość Microsoft Video podświetlonej na żółto.
  • Teraz użyj menu rozwijanego po prawej stronie, aby zmienić ustawienie z Domyślne na Włączone.

  • Na koniec uruchom ponownie przeglądarkę, a zmiana zacznie obowiązywać.