Expressivo Download

Expressivo to prywatny lektor, który przeczyta dla nas materiały w języku polskim oraz w języku angielskim. Program oparty jest na syntezatorze mowy IVONA, docenionym przez firmę Amazon. 

Z Expressivo można korzystać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest opcja czytania dokumentu w oknie programu. Po wybraniu tej funkcji, program poprosi nas o wybranie pliku z materiałem, który ma zostać odczytany. Wspierane formaty plików to doc, eml, htm, html, xhtml, odt, pdf, rtf, sxw oraz txt.

Po wybraniu dokumentu, jego zawartość wyświetli się w osobnej zakładce, z której możemy rozpocząć czytania lub dopasować kilka opcji. Użytkownik może zmienić poziom głośności lektora, tempo w jakim będzie czytany tekst oraz też sam głos lektora. Jeżeli o głos chodzi, to program domyślnie posiada zainstalowane głosy polskie (Jacek, Jan, Ewa, Maja) oraz głosy angielskie (Eric, Jennifer, Brian oraz Amy). Podczas instalacji, możemy wybrać, które głosy zainstalować.
Kolejną funkcją programu jest możliwość utworzenia pliku MP3 zawierającego odczytany przez syntezator tekst. Wystarczy wskazać dokument źródłowy, a program automatycznie przetworzy go w plik audio. Możemy w ten sposób przygotować sobie szereg plików, które potem odtworzymy w przenośnym odtwarzaczu.
Warto również wspomnieć o funkcji czytania zawartości schowka. Dzięki niej możemy szybko rozkazać programowi przeczytanie treści, którą przed chwilą skopiowaliśmy, co okaże się z pewnością przydatne podczas przeglądania stron internetowych. Zaletą takiego rozwiązania jest, że nie potrzebujemy przełączać się między oknami – program Expressivo posiada globalny skrót klawiszowy Ctrl + Shift + D, który po wciśnięciu automatycznie odtworzy przechowywaną w schowku treść.
Expressivo może się również zsynchronizować z najpopularniejszymi programami, jak na przykład Skype, Outlook czy też Thunderbird, co pozwala używać syntezatora do czytania treści naszych rozmów oraz wiadomości e-mail.