Wybierając nowy dysk zewnętrzny, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, dzięki czemu nowy dysk przenośny idealnie sprawdzi się do przewidzianych zastosowań. W końcu inne dyski SSD są dedykowane konsolom, inne sprawdzą się do przechowywania backupu, a jeszcze inne będą odpowiednie do tego, aby odtwarzać z nich filmy na telewizorze. Chociaż na pierwszy rzut oka może to utrudnić wybór, szczególnie że dyski zewnętrzne wyglądają bardzo podobnie, a nie każdy zna się na parametrach, aby na ich podstawie podjąć decyzję w kwestii tego, jaki dysk zewnętrzny kupić.

  1. Jaki dysk zewnętrzny kupić?
  2. Dysk zewnętrzny dla wymagających
  3. Dobry dysk zewnętrzny SSD do konsoli
  4. Dysk przenośny do przechowywania danych

Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, gdzie znaleźć aktualny ranking dysków zewnętrznych oraz co tak naprawdę ma największe znaczenie przy wybieraniu nowego dysku. Wbrew pozorom to, czy postawisz na pojemny dysk zewnętrzny, wcale nie jest w tym wszystkim najważniejsze, bo w wielu sytuacjach istotniejsze są inne parametry.

Jaki dysk zewnętrzny kupić?

Pierwszą rzeczą, którą należy ustalić, aby dokonać trafionego zakupu, jest przeznaczenie dysku. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w artykule https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-dysk-zewnetrzny-wybrac.bhtml, gdzie opisano najważniejsze różnice pomiędzy dyskami. Pierwszą z nich jest oczywiście pojemność. Co ciekawe tej samej wielkości dysk SSD (jeżeli chodzi o fizyczny rozmiar) może mieć zarówno kilkadziesiąt, jak i kilkaset GB. Obecnie minimum to dysk 256 GB, co jednak może się szybko okazać niewystarczające. Wiele zależy od tego, czy ktoś chce na dysku przechowywać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, filmy, czy po prostu niewielką ilość plików. Czasami można trafić na promocje, dzięki którym większy dysk twardy będzie oferowany w cenie porównywalnej z tym o mniejszej pojemności. W takiej sytuacji wybór jest oczywisty.

Jeżeli jednak ktoś kupi większy dysk, to powinien wybrać taki, który obsługuje przynajmniej USB 3.0. W przeciwnym razie trzeba będzie poświęcić wiele czasu na to, aby coś przenieść na dysk lub zgrać z niego do pamięci komputera. Wolniejsze dyski mogą się sprawdzić do kopii zapasowych, zwłaszcza jeżeli cały proces jest zautomatyzowany i użytkownikowi nie zależy na tym, aby szybko się wszystko nagrało. Inaczej wygląda to w przypadku dysku do konsol lub do odtwarzania filmów zajmujących czasami nawet kilkanaście — kilkadziesiąt GB. W tym przypadku równie ważna, jak pojemność dysku zewnętrznego jest wysoka prędkość odczytu danych.

Dysk zewnętrzny dla wymagających

Kolejną rzeczą, o której powinny pamiętać osoby wymieniające dyski HDD na SSD, jest awaryjność. Niektóre firmy słyną z tego, że oferowane przez nie produkty działają bezproblemowo nawet po wielu latach, a inne sprzedają awaryjne dyski zewnętrzne. Należy zastanowić się nad tym, czy niewielka oszczędność w momencie zakupu jest warta podjęci ryzyka, że dane przechowywane na dysku ulegną zniszczeniu. Z tego powodu zewnętrzny dysk SSD musi być bezawaryjny, a jeżeli ktoś przechowuje naprawdę cenne dane, to można rozważyć kopie zapasowe na dwóch różnych dyskach.

Dobry dysk zewnętrzny SSD do konsoli

Jeszcze kilka lat temu trudno było wyobrazić sobie konieczność korzystania z zewnętrznego dysku w przypadku konsol do gier. Obecnie sytuacja się zmieniła, bo chociaż na wbudowanym dysku SSD można zazwyczaj mieć zainstalowanych kilka gier, to producenci tych ostatnich regularnie wypuszczają aktualizacje. To sprawia, że gra, która początkowo zajmowała przykładowo 100 GB, po kilkunastu miesiącach wymaga już 120 lub nawet więcej wolnych GB. Nic więc dziwnego, że wielu graczy zastanawia się nad tym, jaki dysk zewnętrzny wybrać do konsoli. Jeżeli chcesz uniknąć nietrafionych zakupów, koniecznie zapoznaj się z poradami zebranymi na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-dysk-do-ps4-jak-wymienic-jaki-wybrac.bhtml. Kupując dysk do konsoli, należy mieć na uwadze to, że w przyszłości gry na pewno będą zajmowały coraz więcej miejsca. Można więc rozważyć zakup dysku o maksymalnej obsługiwanej pojemności. Informacje o tym, jakie pojemności dysków obsługują popularne konsole (Microsoft Xbox i Sony PlayStation) można na stronach internetowych producentów.

Dysk przenośny do przechowywania danych

Jak widać, trudno jest wskazać najlepsze dyski przenośne, szczególnie że każdy użytkownik może je wykorzystywać do innych zastosowań. Zawsze jednak warto sprawdzić aktualny ranking tego typu sprzętu, w którym uwzględniono odporność na uszkodzenia mechaniczne i szybkość zapisu. Dzięki zapoznaniu się z polecanymi modelami ze strony https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-dyskow-ssd.bhtml można uniknąć konieczności poświęcania wielu godzin na samodzielne porównywanie dysków SSD i upewnianie się, czy będą odpowiednie do przechowywania kopii zapasowych lub innych zastosowań. W ten sposób łatwo znajdziesz dla siebie najlepszy dysk zewnętrzny w atrakcyjnej cenie.

Materiał zewnętrzny