Sony wypuściło na rynek prawdziwą gratkę dla wszystkich wielbicieli rozrywki na najwyższym poziomie. Sony Xperia XZ3 to niezwykle wydajny sprzęt, a przede wszystkim pierwszy smartfon producenta z wyświetlaczem OLED i znakomitym dźwiękiem. Ponadto wszystko to w niezwykle eleganckim wydaniu – nowoczesnym designie docenionym już w przypadku XZ2, a teraz jeszcze poprawionym (z szeregiem wygodnych szczegółów, takich jak na przykład czytnik linii papilarnych z tyłu urządzenia). Jakby tego było mało, wraz z zakupem Xperia XZ3 dostajemy w prezencie kilkumiesięczny bezpłatny dostęp do aplikacji Sony Networks. W zasadzie można by spytać: czego chcieć więcej?

Sony Xperia XZ3 – potężna bestia w eleganckim stylu

Spis treści

 • Elegancki design Xperia XZ3
 • OLED – nowa jakość obrazu
 • Czystszy dźwięk, ciekawsze doznania
 • Sony Networks dla użytkowników XZ3
 • Bezprzewodowe ładowanie
 • Praca, rozrywka i ręka na pulsie

Nie będzie wielkim ryzykiem stwierdzenie, że Sony miało całkiem udany rok – przynajmniej patrząc na smartfonowe debiuty, jakie w przeciągu ostatnich miesięcy miały miejsce. Najpierw w lutym na barcelońskich targach Mobile World Congress 2018 producent zaprezentował nowoczesne i bardzo chwalone w branży Xperia XZ2 oraz Xperia XZ2 Compact. Nawet prezentacja tego nowego flagowca wystarczyłaby, aby spokojnie doczekać do końca roku z czystym sumieniem, że nie zawiodło się klientów. Ale Sony postanowiło nie zwalniać tempa i od razu zaskoczyć ich nowym hitem, któremu na imię Xperia XZ3 (https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz3/).

Skoro nie można było czekać ani chwili dłużej na wypuszczenie nowego flagowca, to zasadne wydaje się postawienie pytania: dla kogo jest Xperia XZ3? Właśnie na nie próbował ostatnimi czasy odpowiedzieć redaktor Łukasz Kotkowski na serwisie Spider’s Web w recenzji najnowszego i najbardziej zaawansowanego modelu firmy Sony:

– Dobiega końca okres testowy Xperii XZ3 i w miarę jak zbliżam się do zebrania myśli, i spięcia ich w jedną, koherentną recenzję, coraz częściej zadaję sobie to pytanie – „dla kogo jest Sony Xperia XZ3?”. Paradoksalnie, w tym roku jest trudniej na nie odpowiedzieć niż w latach ubiegłych, bo Sony naprawdę zrównało się z resztą stawki. O Xperii XZ3 nie można już powiedzieć, że jest „fajna, ale czołówki nieco brakuje”. Nie, Xperii XZ3 do czołówki nie brakuje niczego. To jest czołówka, ścisła w dodatku.

Kotkowski odpowiadał, że Xperia XZ3 jest najlepsza do YouTube’a. Jego pogląd jest jak najbardziej uzasadniony, jednak oczywiście smartfon może sprawdzać się znakomicie w wielu innych przypadkach.

Elegancki design Xperia XZ3

Elegancki design Xperia XZ3

Design to bez wątpienia jedna z mocniejszych stron Xperia XZ3. Istotne zmiany pod tym względem wprowadzał już wspominany model XZ2 – przełamywał pewne tradycyjne, ostre kształty, z których przez długie lata słynęła ta linia smartfonów, na co już część użytkowników zaczęło prawdę mówiąc narzekać. Wiadomo było, że zmiana prędzej czy później musi nastąpić – choćby dlatego, aby nie pozostać daleko w tyle za konkurencją. Najpierw zatroszczono się przede wszystkim o wygładzenie ostrych brzegów oraz zmniejszenie ramek – między innymi to charakteryzowało nową filozofię smartfonów Xperia XZ2, nazwaną Ambient Flow. Jednak jeszcze ten model miał pewne stylowe niedociągnięcia, na przykład charakterystyczne wybrzuszenie z tyłu, które z jednej strony miało sprawiać, że urządzenie dobrze układało się w dłoni, z drugiej jednak „wariowało”, kiedy było położone na płaskiej powierzchni.

 Xperia XZ3 została znacznie odchudzona względem wersji XZ2 – nie ma już tak wybrzuszonych plecków. Powinno to zminimalizować samoistne obracanie się na stole i zsuwanie z pochyłych powierzchni. Smartfon też o wiele lepiej wygląda. Szkło zarówno z przodu jak i z tyłu to Gorilla Glass 5 z lekko zakrzywionymi krawędziami. Z tego powodu boczna ramka, w miejscu gdzie trzymamy telefon ma zaledwie 3 mm grubości. Wygląda to atrakcyjnie wizualnie, ale ma też nową funkcję – zauważa Jan Rybczyński z GSMOnline.pl w swoim artykule poświęconym Xperia XZ3.

OLED – nowa jakość obrazu

Jak wspomnieliśmy, Sony Xperia XZ3 to pierwszy smartfon producenta, który wyposażony został w wyświetlacz OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna, ang. organic light-emitting diode). Jest to chyba jedna z najgłośniej komentowanych zmian dotycząca nowego flagowca – i w zasadzie nic w tym dziwnego, bowiem jest to cecha, która – jak to się popularnie mówi – robi różnicę. Przede wszystkim w jakości wyświetlanego obrazu – technologia, która była wcześniej wykorzystywana w telewizorach (również między innymi firmy Sony), w końcu trafiła na ekrany smartfonów i zanosi się, że w najbliższym czasie zdominuje tę działkę.

Na czym polega OLED i czym różni się od długo królującej technologii LCD?

– Podstawowa różnica pomiędzy panelem OLED i LED jest taka, że ten pierwszy nie wymaga dodatkowego podświetlenia – światło jest wydzielane samodzielnie. Właśnie ta cecha sprawia, że każdy piksel działa odrębnie, dzięki czemu wyświetlacz OLED jest w stanie zaoferować praktycznie nieskończony kontrast – co przekłada się też na żywe i wierne kolory, oraz bardzo głęboką czerń. Ciekawostka: brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia pozwala też tworzyć niezwykle smukłe konstrukcje, a w przyszłości prawdopodobnie także półprzezroczyste i elastyczne wyświetlacze – można przeczytać na stronie Komputronik.pl.

OLED - nowa jakość obrazu w Xperia XZ3

Czystszy dźwięk, ciekawsze doznania

Pod względem dźwięku w Sony Xperia XZ3 również nastąpiła wyraźna poprawa względem poprzedniego modelu. Bardzo mocne, skierowane do przodu głośniki robią niemal wrażenie małego studia muzycznego czy mini sali kinowej. Co więcej, mamy do dyspozycji nie tylko manualne ustawianie dźwięku, w zależności od osobistych preferencji użytkownika, ale również technologie, które dbają o jego soczystość i czystość. W pierwszej kolejności będzie to technologia Clear BASS, potęgująca dźwięki basowe, w drugiej – technologia ClearAudio+, która ma za zadanie optymalizować jakość każdego dźwięku.

– Głośniki S-Force Front Surround Sound są teraz jeszcze potężniejsze, brzmią o 20 procent mocniej niż w poprzednim modelu, a jakość dźwięku dzięki technologii LDAC, w przypadku podłączania do słuchawek bezprzewodowych, jeszcze nigdy nie była tak wyjątkowa. Xperia XZ3 zapewnia audiofilom rewelacyjne doznania – teraz każdy może odbierać utwory muzyczne w jakości studyjnej, dokładnie takiej, w jakiej zaplanował je ich twórca – chwali się Sony na swojej stronie internetowej.

Sony Networks dla użytkowników XZ3

Nowa Sony Xperia XZ3 przynosi również ciekawą niespodziankę dla użytkowników w dziedzinie rozrywki. Mogą oni pobrać z Google Play Store aplikację, która nazywa się Sony Networks i korzystać z niej bezpłatnie przez 3 miesiące. Czym jest aplikacja? W największym skrócie: zapewnia ona między innymi dostęp do materiałów filmowych, oferowanych przez producenta. W tym takich kinowych hitów, jak jeden z najpopularniejszych angielskich seriali kostiumowych „Downton Abey”, a także między innymi „The Kennedys”, „Okup”, „Carter” czy „Absentia”. Krótko mówiąc, kupując Sony Xperia XZ3 dostajemy w pakiecie trzymiesięczny abonament, z którego możemy korzystać bez ograniczeń. Bardzo ciekawe rozwiązanie dla wszystkim kinomaniaków kochających seriale – zwłaszcza jeśli będziemy mieć w pamięci to, że Xperia XZ3 ze swoimi właściwościami (OLED!) świetnie nadaje się do ich odtwarzania.

– Oprócz bogatej oferty treści premium, aplikacja Sony Networks https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/11/14/aplikacja-sony-networks-juz-dostepna-w-smartfonach-xperia-xz3-2/ zapewnia też dostęp do bezpłatnej sekcji, zawierającej między innymi ekskluzywne treści wideo, treści redakcyjne, galerie, technologię second screen, aktualny program kanałów AXN. Użytkownicy Sony Xperia XZ3 mogą bez ograniczeń, przez trzy miesiące, korzystać z pełnej oferty aplikacji Sony Networks, którą mogą pobrać z Google Play Store. Dostęp do bezpłatnej sekcji aplikacji można również uzyskać pobierając ją na telefony z systemem Android z Google Play Store – tłumaczy producent w materiale przedstawiającym zasady korzystania z dołączanego do Xperia XZ3 prezentu.

Bezprzewodowe ładowanie

Prócz tego, o czym już napisaliśmy, Xperia XZ3 przynosi szereg ciekawych i wygodnych rozwiązań. W kwestii aparatu jest to na przykład nagrywanie filmów z jakością 4K HDR z wykorzystaniem technologii Motion Eye. Smartfon posiada też identyfikator linii papilarnych, ale co ciekawe – wyśrodkowany z tyłu urządzenia, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ponadto Xperia XZ3 może być oczywiście ładowana metodą indukcyjną, czyli bezprzewodowo. Nie jest to co prawda do końca bezprzewodowe, ale ma tę zaletę, że nie trzeba za każdym razem po powrocie do domu szukać ładowarki – leży ona cały czas w tym samym miejscu.

– Wszystko opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, o którym większość z nas uczyła się na lekcjach fizyki. Aby ładowanie indukcyjne było możliwe, zarówno ładowarka, jak i telefon muszą być wyposażone w specjalne cewki, dzięki którym jest wytwarzane pole elektromagnetyczne. Po podłączeniu ładowarki do zasilania, znajdująca się w niej cewka zaczyna wytwarzać własne pole elektromagnetyczne. W ten sposób w bliskiej odległości od niej gromadzi się ładunek elektryczny. Znajdująca się w naszym smartfonie cewka, drogą indukcji „odbiera” energię, która zamieniana jest w prąd kierowany do akumulatora. W ten sposób rozpoczyna się proces jego ładowania – tłumaczy zasadę działania ładowania bezprzewodowego portal Komputronik.pl.

Praca, rozrywka i ręka na pulsie

Jak więc widać, obok nowego Sony Xperia XZ3 trudno przejść obojętnie. Jest to smartfon, który dzięki swojej wydajności może być bardzo pomocnym narzędziem w pracy, ale w kwestii rozrywki można śmiało napisać, że urządzenie jest prawdziwą bestią. Świetne doznania graficzne i dźwiękowe powinny zadowolić najbardziej wymagających użytkowników gier czy serialowych i muzycznych maniaków. Pod tym względem Xperia XZ3 może śmiało konkurować z najlepszymi.

Warto więc zajrzeć od czasu do czasu na https://www.sonymobile.com/pl/ – nie tylko, aby przyjrzeć się z bliska nowemu modelowi Sony Xperia XZ3, ale też trzymać rękę na pulsie. Jeśli bowiem producent chce utrzymać dotychczasowe tempo, to możemy być pewni, że już w niedalekiej przyszłości znów zostaniemy czymś zaskoczeni. Być może nie czymś na miarę Xperia XZ3 (bo rzeczywiście trudno będzie przebić w najbliższym czasie tak zaawansowany technologicznie i elegancki smartfon), ale być może jakimiś dodatkami lub promocjami? Kto wie, kto wie…

Źródła:

 • Aplikacja Sony Networks już dostępna w smartfonach Xperia XZ3, https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/11/14/aplikacja-sony-networks-juz-dostepna-w-smartfonach-xperia-xz3-2/ (dostęp: 27.11.2018)
 • Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?, https://www.komputronik.pl/informacje/oled-tv-lepsze-oled-qled/, (dostęp: 27.11.2018)
 • Ł. Kotkowski, Sony Xperia XZ3? Chyba idealny telefon do YouTube’a, https://www.spidersweb.pl/2018/09/sony-xperia-xz3-youtube.html (dostęp: 27.11.2018)
 • Ładowanie indukcyjne smartfona – wszystko o bezprzewodowym ładowaniu, https://www.komputronik.pl/informacje/ladowanie-indukcyjne-smartfona-bezprzewodowe/ (dostęp: 27.11.2018)
 • J. Rybczyński, Sony Xperia XZ3 - nasze pierwsze wrażenia, https://gsmonline.pl/artykuly/sony-xperia-xz3-test-recenzja-pierwsze-wrazenia-opinie (dostęp: 27.11.2018)
 • J. Szczapaniak, Nowy design i wiele zmian - ale nie wszystko się udało, http://www.mgsm.pl/pl/katalog/sony/xperiaxz2/test/1133/Nowy-design-i-wiele-zmian-ale-nie-wszystko-sie-udalo.html (dostęp: 27.11.2018)