Nowy Trillian 5.3 umożliwia rozmowę ze znajomymi z poziomu gry oraz wprowadza funkcję czatu grupowego. Wczoraj wydano aktualizację programu, która usuwa błędy i problemy oraz wprowadza parę nowości.

Nowy Trillian w wersji 5.3 wyszedł z fazy testów beta niecały tydzień temu, a wczoraj pojawiło się uaktualnienie wprowadzające poprawki do nowo wydanej wersji. Poprawiono błędy, które użytkownicy wyłapali po premierze nowej odsłony komunikatora – twórcy naprawili problemy z protokołem XMPP oraz IRC, problemy z łącznością spowodowane niekompatybilnością z firewallami oraz dodano gdzieniegdzie parę ulepszeń oraz wprowadzono zmiany, których żądali użytkownicy (przycisk wysyłania wiadomości oraz parę zmian w interfejsie).

To, co jednak najbardziej powinno zainteresować potencjalnych użytkowników, to nowe funkcje, które dostępne są wraz z wydaniem wersji 5.3. Jest to przede wszystkim Game Chat, czyli funkcja, którą pokochają wszyscy gracze. Game Chat pozwala na prowadzenie rozmów bez potrzeby zamykania lub minimalizowania gier. Wystarczy, że ustawimy dogodną kombinację klawiszy i będziemy mogli wywoływać w czasie gry odpowiednio przygotowany ekran z listą kontaktów i oknem czatu.

Zaletą tego rozwiązania jest niesamowita szybkość i płynność działania tej funkcji. Wydawałoby się, że wywoływanie dodatkowych elementów interfejsu podczas wymagających gier 3D skutkowałoby spowolnieniami oraz spadkiem płynności. Nic bardziej mylnego – po wciśnięciu ustawionych klawiszy ekran gry przyciemnia się błyskawicznie, po czym ukazuje nam się tablica, na której przypięte są lista kontaktów, okno czatu oraz zegar. Elementy możemy dowolnie przesuwać oraz zmieniać ich rozmiar.

Do tej pory niewiele programów pozwalało na tak płynne i dynamiczne przełączanie się między ekranem gry a oknem czatu. Co prawda jest komunikator Xfire, który umożliwia rozmowę ze znajomymi z poziomu gry, jednak w porównaniu do Trilliana charakteryzuje się mniejszym wsparciem dla innych sieci. Co więcej, Xfire jest aplikacją o znacznie szerszych możliwościach i skupia się głównie na samych grach (umożliwia nagrywanie filmów z gier, tworzenie zrzutów ekranu, budowanie statystyk czasowych związanych z grami itp.), a Trillian z kolei jest klasycznym komunikatorem z obsługą najpopularniejszych sieci (Facebook, Twitter, Skype, MSN, Google Talk!, AIM oraz transporty Jabber/XMPP) o przejrzystym interfejsie i spodoba się każdemu, kto szuka prostego komunikatora z dodatkowymi funkcjami.

Trillian 5.3 Build 13 jest dostępny do pobrania z naszej strony, z działu z komunikatorami internetowymi.