Korzystasz z Messenger Lite i chcesz wysłać znajomemu animowany GIF? Messenger Lite wspiera już możliwość nie tylko odczytu, ale również wysyłania animowanych GIFów. Animacje można wyszukać i wysłać za pomocą klawiatury w Androidzie lub poprzez bezpośrednie wysłanie pliku.

Jak wysyłać animowane GIFy w Messenger Lite

Animowane GIFy są bardzo popularnym sposobem na wyrażanie swoich reakcji oraz emocji na czacie. Cieszą się bardzo duża popularnością wśród użytkowników Facebooka. Mobilna aplikacja Messenger ma wbudowaną opcję wysyłania animowanych GIFów, ale jej lekka wersja Messenger Lite jest tej funkcji pozbawiona. Możemy odbierać animowane GIFy, ale nie ma wbudowanej opcji ich wysyłania. To jednak, w pewnym stopniu, uległo zmianie.

Messenger Lite od ostatniej wersji posiada możliwość nie tylko odbierania, ale również wysyłania animowanych GIFów. Aby jednak nie obciążać aplikacji nowymi funkcjami, Facebook dodał jedynie możliwość przyjmowania i wysyłania animowanych plików GIF, ale nie wprowadził żadnej wbudowanej wyszukiwarki. Oznacza to, że animowane GIFy musimy wyszukać i dodać samodzielnie – najprościej można to zrobić za pomocą klawiatury Google, czyli Gboard.

Wysyłanie animowanych GIFów w Messenger Lite

Jako że musimy korzystać z zewnętrznych opcji wyszukiwania i dołączania animowanych GIFów, to najlepszym sposobem jest korzystanie z klawiatury Gboard. To oficjalna klawiatura Google, która w wielu urządzeniach jest instalowana domyślnie. Oprócz funkcji zwykłego pisania posiada ona także wbudowaną wyszukiwarkę animacji GIF i możliwość wklejania ich w wybrane przez nas miejsca. Dzięki ostatniej aktualizacji Messengera Lite możemy użyć tego sposobu, aby w nim błyskawicznie wyszukiwać i wysyłać GIFy.

Pobierz klawiaturę Gboard

Jeśli nie masz jeszcze klawiatury od Google, to możesz ją za darmo pobrać ze Sklepu Play z powyższego odnośnika. Następnie musisz uaktywnić ją jako domyślną klawiaturę – aby to zrobić, wejdź w Androidzie do aplikacji „Ustawienia” i wybierz zakładkę „Język i metody wprowadzania”. W polu z obecną klawiaturą wybierz „Gboard” jako domyślną klawiaturę do wpisywania treści.

Ustaw Gboard jako domyślną klawiaturę

Gdy masz już klawiaturę Gboard, to możesz teraz wysyłać za jej pomocą GIFy w Messengerze Lite. Upewnij się tylko, że masz najnowszą wersję aplikacji Messenger Lite ze Sklepu Play, gdyż funkcja wysyłania animacji GIF została wprowadzona w jednej z ostatnich aktualizacji.

Pobierz Messenger Lite

Uruchom aplikację Messenger Lite, a następnie otwórz rozmowę z osobą, której chcesz wysłać animowany GIF. Dotknij pola wpisywania wiadomości, aby wysunąć klawiaturę Gboard.

Następnie, w górnym lewym rogu klawiatury Gboard dotknij przycisku z ikoną „G”. Wysunie się niewielka wyszukiwarka Google. Dotknij zakładki „GIF”, aby przejść do wyszukiwania GIFów.

Wejdź do zakładki z GIF-ami w Gboard

Pojawi się podgląd animacji GIF. Możesz teraz korzystać z bazy GIPHY do wybrania interesującej Cię animacji. U dołu ekranu znajdziemy kategorie GIFów, takie jak „Clapping” (Klaskanie), „Thumbs up” (Kciuk w górę), „Sorry” (przeprosiny) i wiele, wiele innych. Na ekranie klawiatury widzimy podgląd każdej animacji, którą możemy wysłać jednym stuknięciem palca.

Oczywiście możemy też skorzystać z pola „Search GIFs”, aby wpisać własne słowo kluczowe i wyszukać takiej animacji, która nam najbardziej pasuje. Gdy znajdziesz już GIF, który Ci się podoba, po prostu dotknij go na liście. Zostanie automatycznie wstawiony do ekranu wiadomości w Messenger Lite i wysłany do naszego znajomego jak zwykły, tradycyjny GIF na Facebooku.

Wyszukiwanie i wysyłanie GIF w Messenger Lite

Alternatywnie, jeśli nie chcesz instalować klawiatury Gboard, możesz umieszczać GIFy bezpośrednio z plików. Wystarczy wejść w przeglądarce np. na stronę GIPHY i zapisać GIF do pliku w pamięci smartfona. Następnie można skorzystać z opcji dodawania zdjęcia lub pliku w Messenger Lite i wskazać swój zapisany GIF. Jest to jednak zdecydowanie mniej wygodne rozwiązanie i wykorzystanie klawiatury z wbudowaną wyszukiwarką GIFów jest znacznie szybsze.

W ten sposób można bardzo szybko wyszukiwać ciekawe animacje i wstawiać je bezpośrednio w Messengerze Lite. Dla wielu brak obsługi animacji GIF był jednym z głównych minusów lekkiej wersji Messengera. Teraz aplikacja może zainteresować wiele osób, które do tej pory korzystały z głównej aplikacji tylko ze względu na możliwość wysyłania GIF-ów.