Użytkownicy Windows 11 i 10 mogą teraz korzystać z nowego narzędzia sztucznej inteligencji do usuwania niechcianych obiektów ze zdjęć w aplikacji Zdjęcia, która jest zintegrowana z systemem operacyjnym. Jest to „generatywne wymazywanie" (generative erase), funkcja podobna do Magicznej Gumki Google lub Gumki do usuwania obiektów Samsung i całkowicie bezpłatna. Pokazujemy, jak uzyskać dostęp do nowej inteligentnej gumki w aplikacji Zdjęcia w Windows i jak usunąć elementy z dowolnego obrazu.

Jesteś na wakacjach, robisz piękne zdjęcie na wymarzonej plaży, a w tle pojawia się osoba, która sprawia, że Twoje zdjęcie nie nadaje się na Instagram. Pewnie większość z nas była w takiej sytuacji, ale teraz Windows przynosi nam rozwiązanie z generatywnym wymazywaniem elementów ze zdjęć opartym na sztucznej inteligencji. Oto jak usunąć dowolny obiekt ze zdjęcia za pomocą aplikacji Zdjęcia.

Czym jest i jak działa wymazywanie generatywne (magiczna gumka) w aplikacji Zdjęcia w systemach Windows 10 i Windows 11?

Generatywne wymazywanie to funkcja, która wykorzystuje uczenie maszynowe, rodzaj sztucznej inteligencji (AI), do usuwania obiektów ze zdjęć i „wypełniania” przestrzeni w tle, wykorzystując pobliskie piksele jako odniesienie do uzupełniania obrazów po usunięciu z nich elementu.

Ta nowa funkcja sztucznej inteligencji jest dostępna w aplikacji Zdjęcia firmy Microsoft w systemach Windows 10 i 11, natywnej przeglądarce i edytorze obrazów systemu operacyjnego.

Wypełniając piksele obrazu po usunięciu elementu, możliwe jest usuwanie obiektów lub osób ze zdjęcia bez ich zauważenia, osiągając wyniki podobne do tych, które można uzyskać za pomocą profesjonalnego narzędzia do edycji, takiego jak Photoshop.

Zaletą „magicznej gumki” w aplikacji Zdjęcia jest to, że jest ona znacznie łatwiejsza w użyciu, więc nie trzeba mieć zaawansowanych umiejętności projektowania ani opanowanych narzędzi do projektowania graficznego.

Jak zaktualizować aplikację Zdjęcia Microsoft, aby uzyskać dostęp do funkcji generatywnego wymazywania Windows ze sztuczną inteligencją (AI)?

Jak już wspomniano, generatywne wymazywanie w aplikacji Zdjęcia jest dostępne w zaktualizowanych wersjach aplikacji, więc pierwszym krokiem do korzystania z narzędzia jest upewnienie się, że masz najnowszą wersję programu. Oto kroki, które należy wykonać, aby zaktualizować aplikację:

  • Otwórz sklep Microsoft Store i kliknij „Biblioteka” u dołu panelu po lewej stronie.
  • Na tym ekranie kliknij przycisk „Pobierz aktualizacje” w prawym górnym rogu.

Poczekaj, aż Sklep pobierze i zainstaluje wszystkie dostępne aktualizacje, w tym aplikacji Zdjęcia, jeśli nie masz jeszcze najnowszej wersji na komputerze.

Jak usunąć obiekty ze zdjęć w systemie Windows 10 i 11 bez pobierania narzędzi do edycji

Gdy masz zaktualizowaną wersję aplikacji Zdjęcia, masz dostęp do generatywnego wymazywania. Przyjrzyjmy się krokom usuwania jednego lub więcej elementów ze zdjęcia:

1. Otwórz zdjęcie, które chcesz edytować w aplikacji Zdjęcia. Jeśli jest to domyślna przeglądarka zdjęć, wystarczy kliknąć ją dwukrotnie. Jeśli nie, kliknij plik prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Otwórz za pomocą > Zdjęcia.

2. Kliknij przycisk „Edytuj obraz” w górnym panelu lub naciśnij Ctrl + E.

3. W opcjach górnego panelu kliknij przycisk gumki, aby uzyskać dostęp do narzędzia.

4. Teraz wybierz obiekt do wymazania. Aby to zrobić, w polu po prawej stronie możesz dostosować rozmiar pędzla. Następnie przytrzymaj lewy przycisk myszy podczas rysowania na elemencie, który ma zostać usunięty.

5. Po zwolnieniu przycisku zaznaczone pole zostanie usunięte. Pojawi się komunikat z potwierdzeniem „Wymazano obszar lub obiekt”. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyniku, możesz kliknąć przycisk „Cofnij” w lewym górnym rogu (lub nacisnąć Ctrl + Z) i spróbować ponownie.

6. Jeśli chcesz usunąć więcej niż jeden element, wyłącz opcję „Automatyczne wymazywanie”, a następnie zaznacz wszystkie żądane obiekty. Kliknij przycisk „Wymazywanie”, aby zakończyć.

7. Na koniec kliknij przycisk „Opcje zapisywania”, aby zapisać edytowane zdjęcie, tworząc jego kopię lub zastępując oryginalny plik.

Wnioski osobiste

Usuwanie niechcianych elementów ze zdjęć z komputera nigdy nie było łatwiejsze. Dzięki nowemu narzędziu opartemu na sztucznej inteligencji w aplikacji Zdjęcia firmy Microsoft, każdy użytkownik systemu Windows 10 i Windows 11 może teraz usuwać obiekty i osoby ze swoich zdjęć za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jest to dodatek do innych przydatnych funkcji w aplikacji Zdjęcia, takich jak rozmycie lub usunięcie tła obrazu.

Ten rodzaj „magicznej gumki” był już dostępny na niektórych urządzeniach mobilnych, w narzędziach online i zaawansowanych edytorach, takich jak Photoshop czy GIMP. Różnica i zaleta gumki w aplikacji Zdjęcia polega na tym, że oprócz tego, że jest całkowicie darmowa, to jest też bardzo łatwa w użyciu. Co więcej, może być używana na dowolnym komputerze z systemem Windows, zapewniając możliwość usuwania obiektów bez pobierania programów do edycji zdjęć lub konieczności korzystania z magicznej gumki Zdjęć Google.

W przypadku zdjęć zawierających więcej elementów lub zdjęć ze złożonym tłem wyniki generatywnego narzędzia do usuwania opartego na sztucznej inteligencji mogłyby być lepsze, ale w prostych przypadkach działa ono doskonale. Pozostaje tylko kontynuować eksperymentowanie z funkcją wymazywania, aby przetestować jej możliwości i ograniczenia.