Powszechnie wiadomo, że sieci społecznościowe stały się wysoce upolitycznionymi platformami; w rzeczywistości partie polityczne aktywnie wykorzystują je jako część swojej strategii przyciągania głosów i manipulacji społeczeństwem. Kraje zaczynają podejmować decyzje w tym zakresie i próbują zmuszać sieci społecznościowe do oferowania swoim użytkownikom możliwości blokowania treści politycznych na ich profilach użytkowników. Sieć społecznościowa od Meta, Instagram, ma już tę funkcję filtra politycznego, która pozwala uniemożliwić platformie sugerowanie treści politycznych na koncie użytkownika.

Najważniejsze informacje:

  1. Instagram umożliwia korzystanie z filtrów treści politycznych, aby zatrzymać wyświetlanie treści politycznych na tablicy.
  2. Filtr polityczny Instagrama nie wpływa na zawartość obserwowanych kont, a jedynie na sugestie dotyczące treści oferowane przez platformę.

Należy zauważyć, że chociaż konfiguracja została uruchomiona globalnie w najnowszej aktualizacji, to prawda jest taka, że na razie jest ona dostępna tylko w kilku krajach. Wydaje się jednak, że w miarę upływu dni zacznie być dostępna w pozostałych krajach. Z drugiej strony należy zauważyć, że ten filtr treści politycznych jest domyślnie aktywowany, więc jeśli nie chcesz, aby treści sugerowane przez Instagram były filtrowane, będziesz musiał go dezaktywować.

Dlatego poniżej pokazujemy szczegółowo, jak aktywować lub dezaktywować filtr treści politycznych na Instagramie na Androidzie lub iPhonie:

Jak dostosować ustawienia treści politycznych na Instagramie i Threads | Android i iPhone

  1. Otwórz aplikację Instagram na iPhonie lub Androidzie i przejdź do swojego profilu użytkownika.
  2. Tutaj wybierz ikonę z trzema poziomymi paskami, aby uzyskać dostęp do menu, w którym musisz wybrać opcję: Ustawienia.
  3. Tutaj, w sekcji „Co widzisz” będziesz musiał wybrać: Proponowana zawartość lub Preferencje treści

4. Na tym ekranie znajduje się opcja: Treści polityczne

5. Po kliknięciu tej opcji zostaniesz przeniesiony do ustawień filtra, gdzie możesz wybrać jedną z 2 opcji:

  • Ogranicz treści polityczne od osób, których nie obserwuję: Będziesz widzieć mniej treści politycznych lub kwestii społecznych w sugestiach treści.
  • Nie ograniczaj treści politycznych od osób, których nie obserwuję: W sugestiach treści zobaczysz więcej treści politycznych lub tematów społecznych.

Gotowe, możesz teraz wyjść z ustawień i w zależności od wybranej opcji zobaczysz więcej lub mniej treści politycznych.

Dlaczego Instagram zdecydował się wprowadzić filtr treści politycznych?

Historia manipulacji politycznych wyszła na jaw wraz z Cambridge Analytica jako strategia w kampanii wyborczej Trumpa na Facebooku. Zaalarmowało to sieci społecznościowe i rządy, które walczą o zapobieganie manipulacjom. Ten rodzaj konfiguracji pozwala użytkownikom ograniczyć wpływ treści, które algorytm Instagrama pokaże użytkownikom jako sugerowane. W ten sposób, jeśli strategia kampanii polega na manipulowaniu algorytmem Instagrama w celu wyświetlania określonych treści politycznych niektórym użytkownikom, użytkownicy ci będą mogli uniknąć tego, aktywując ten filtr.

Należy zauważyć, że to ustawienie sugestii treści politycznych będzie miało wpływ na kartę Eksploruj, Rolki, tablicę, a także rekomendacje i sugestie użytkowników na Instagramie. Nie wpłynie to na treści obserwowanych kont. Z drugiej strony ustawienie wpłynie również na aplikację Threads.

Osobiste wnioski dotyczące wyłączania treści politycznych.

Jedyną wadą tej nowej funkcji Instagrama jest to, że definicja treści politycznych na Instagramie jest nieco niejednoznaczna, a nawet szeroka, ponieważ opisuje treści polityczne jako: Treści potencjalnie związane z prawem, wyborami lub kwestiami społecznymi. Może to oznaczać, że niektóre treści, których nie można uznać za polityczne, mogą zostać odfiltrowane i nie będą już wyświetlane.

Z drugiej strony istnieje część społeczeństwa, która krytykuje tę funkcję, jednak warto zauważyć, że filtr ten nie wpływa na wolność żadnego użytkownika, ponieważ to sam użytkownik decyduje, czy chce oglądać te treści polityczne, czy nie. Jednak korzyści z jej aktywacji mogą być ogromne, ponieważ unikamy planowanego ataku, który próbuje wpłynąć na nasz głos, ideologię itp. Pamiętaj też, że filtr NIE będzie miał wpływu na treści polityczne użytkowników, których obserwujesz, dlatego nadal będziesz widzieć ich treści na swoim kanale na Instagramie. Dotyczy to wyłącznie kont, których nie obserwujesz i które publikują posty polityczne.

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą cieszyć się z wytchnienia od polityki, inni uważają zmiany za niepokojące, ponieważ media społecznościowe są kluczowym narzędziem do organizowania społeczności i rozpowszechniania informacji o bieżących wydarzeniach.

Ważna uwaga: Niezależnie od tego, czy włączysz, czy wyłączysz to ustawienie, zmiany będą miały wpływ na Instagram i Threads.