Potrzebujesz usługi hostingowej i stoisz przed wyborem tej właściwej? Jeżeli Twoje plany są ambitne, a projekt duży, serwer współdzielony może okazać się niewystarczający. Nie trzeba jednak od razu sięgać po serwer dedykowany – godnym uwagi rozwiązaniem jest VPS z Windowsem. Dowiedz się, jak działa i do czego możesz go wykorzystać.

Czym jest serwer VPS Windows?

W przypadku hostingu współdzielonego, jednym serwerem dzieli się wielu użytkowników. Przez to działania jednego, mogą mieć wpływ na pozostałych. Można tego uniknąć, decydując się na serwer dedykowany. Wówczas cała fizyczna maszyna jest do dyspozycji jednego klienta. Problem w tym, że nie zawsze potrzeba aż tyle.

Rozwiązaniem pośrednim jest serwer VPS. Jeśli go wybierzesz, zyskasz wirtualną maszynę wyłącznie na swój użytek. Jak to możliwe? Fizyczny serwer w procesie wirtualizacji jest dzielony na odrębne od siebie części – wirtualne serwery.

Mimo, że decydując się na VPS, będziesz dzielił fizyczny serwer z innymi klientami, zupełnie tego nie odczujesz. Każdy serwer VPS działa jak zupełnie odrębna maszyna. W ten sposób zyskujesz komfort podobny do tego, jaki daje serwer dedykowany, a jednocześnie nie ciążą na Tobie obowiązki związane z posiadaniem na wyłączność fizycznej maszyny. Administrowanie serwerem należy jednak do Ciebie.

VPS Windows to z kolei nic innego, jak wirtualny serwer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Teraz takie serwery są już dostępne w home.pl, co jest ciekawą alternatywą dla popularnych VPS-ów z Linuxem.

Serwer VPS z Windows – przykłady zastosowania

Nie sposób wymienić wszystkich sposobów wykorzystania wirtualnego serwera. Jednak z pewnością docenisz jego możliwości, jeśli:

  • prowadzisz dużą stronę lub sklep internetowy - VPS to doskonałe rozwiązanie dla wymagających projektów, potrzebujących płynnej obsługi ruchu nawet przy dużym obciążeniu serwera,
  • grasz online – zamiast korzystać z publicznych serwerów, możesz zaprosić innych użytkowników do wspólnej gry (np. w Minecraft) na prywatnym serwerze, z modyfikacjami i na własnych zasadach,
  • działasz na rynku walutowym – stabilne rozwiązania i krótki czas odpowiedzi są ważne przy dynamicznie zmieniającej się sytuacji – zapewni to VPS Windows, na którym możesz hostować oprogramowanie i aplikacje tradingowe,
  • prowadzisz rozwinięty biznes – wirtualny serwer to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie procedury są rozbudowane, a procesy biznesowe skomplikowane – z VPS Windows możesz utrzymywać duże bazy danych oraz korzystać z oprogramowania, które usprawni pracę w księgowości, handlu czy bankowości,
  • chcesz nauczyć się zarządzać serwerem – z racji, że VPS jest o wiele tańszy od serwera dedykowanego, opłaca się wykorzystać go do nauki administrowania serwerem.

Ciekawym przykładem zastosowania VPS jest self-hosting – w ten sposób możesz utrzymywać na serwerze usługi i aplikacje, mając o wiele większą kontrolę nad swoimi danymi. To także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ wiele popularnych, płatnych rozwiązań, ma swoje darmowe alternatywy. Utrzymywanie serwera VPS z zainstalowanym oprogramowaniem open source może być o wiele tańsze niż koszty licencji płatnych aplikacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając VPS z Windowsem?

System operacyjny Windows Server ma kilka wersji, dlatego wybierz tę, która będzie kompatybilna z programami, których chcesz używać na serwerze. Poza tym zwróć też uwagę m.in. na:

  • ilość pamięci RAM
  • rodzaj dysku i jego powierzchnię
  • rodzaj procesora i liczbę rdzeni
  • SLA.

Trzeba pamiętać, że konfiguracja i obsługa serwera wymaga wiedzy technicznej. W VPS Windows większość funkcji można obsługiwać z pomocą myszki, a interfejs jest podobny do standardowego systemu Windows. Dzięki temu to dobre pole nauki dla początkujących administratorów serwerów.

Czy serwer VPS jest dla mnie?

Jeśli zależy Ci na samodzielnej i nieskrępowanej konfiguracji serwera i jego wydajności, masz ambitne plany, dla których hosting współdzielony jest niewystarczający, a samodzielna administracja i obsługa serwera nie są Ci straszne, VPS z Windowsem może być najlepszym rozwiązaniem. Wybierając wirtualny serwer o odpowiednich do Twoich potrzeb parametrach i od sprawdzonego dostawcy – home.pl, możesz rozwijać swoje projekty, umiejętności i biznes.