Jeśli potrzebujesz usługi hostingowej, to do wyboru masz najprostsze rozwiązanie, czyli serwer współdzielony oraz dwa bardziej zaawansowane, czyli VPS i serwer dedykowany. Kiedy powinieneś brać pod uwagę te usługi? Do czego będą one odpowiednie i czym się różnią? Pomożemy ci w wyborze odpowiedniej usługi serwerowej.
 
Serwer dedykowany czy VPS? Na co się zdecydować?

Serwer VPS

Serwer VPS z serwerem współdzielonym łączy jedna ważna kwestia – w obu przypadkach zasoby maszyny dzielone są pomiędzy wielu użytkowników, ale w przypadku VPS-ów, np. serwerów VPS w homecloud jest ich wielokrotnie mniej. VPS (Virtual Private Server) to z angielskiego wirtualny serwer prywatny. Czemu wirtualny? Gdyż w dalszym ciągu jego zasoby są dzielone – nie jest to maszyna oddana wyłącznie do twojej dyspozycji. W praktyce jednak otrzymujesz serwer z gwarantowaną mocą obliczeniową. Do plusów tej usługi należy zaliczyć to, że VPS ma własny system plików, procesów i dzięki niemu masz pełną kontrolę nad aplikacjami. Oznacza to, że możesz dopasować zainstalowane aplikacje do swoich oczekiwań, jak i w pełni konfigurować serwer, o ile posiadasz wystarczającą wiedzę. Serwer VPS gwarantuje ci również ściśle określone zasoby – moc procesora czy ilość pamięci RAM. Usługa ta daje ci zdecydowanie większe możliwości niż serwer współdzielony.

Jeśli chcesz zdecydować się na serwer VPS, to zwróć uwagę na rodzaj wirtualizacji, który wykorzystano do stworzenia VPS-a. W przypadku parawirtualizacji możesz zainstalować wyłącznie system operacyjny z tej samej grupy, co system bazowy. Natomiast pełna wirtualizacja, choć wiąże się z wyższymi kosztami, zapewnia ci pod tym względem dowolność.

W przypadku jakich usług sprawdzi się serwer VPS? Możesz na niego postawić, jeśli chcesz założyć sklep WWW, popularny portal z ruchem powyżej 5 tys. unikalnych użytkowników dziennie, serwis społecznościowy i inne strony, dla których zasoby serwera współdzielonego okazały się niewystarczające. Oczywiście na jednym VPS-ie możesz korzystać z wielu domen, które są obecnie dostępne w bardzo dobrej cenie i nie stanowią istotnego kosztu w biznesie.

Jeśli zasoby serwera VPS okażą się niewystarczające do prawidłowego działania twojej usługi, to powinieneś wziąć pod uwagę skorzystanie z serwera dedykowanego.

Kiedy wybrać serwer dedykowany?

Najbardziej zaawansowaną usługą hostingową jest serwer dedykowany. W tym przypadku wszystkie zasoby maszyny pozostają do twojej dyspozycji – z nikim ich nie dzielisz. Sam decydujesz o tym, jakie zainstalujesz aplikacje czy z jakiego systemu operacyjnego będziesz korzystać. Oferta ta jest dużo droższą propozycją niż serwer VPS czy współdzielony, ale konieczną w przypadku wymagających usług. Kiedy potrzebny jest ci serwer dedykowany? Zdecyduj się na niego, jeśli chcesz prowadzić telewizję online, radio internetowe, bardzo popularny sklep internetowy z dużą ilością produktów czy serwis społecznościowy. Z tymi usługami możesz startować na serwerze VPS, ale kiedy zauważysz, że zasoby nie są już wystarczające, powinieneś wziąć pod uwagę serwer dedykowany. Wybierając taką usługę, zwróć uwagę na parametry maszyny – procesor, ilość pamięci RAM, rodzaj dysku i jego pojemność. W ofercie może się również znajdować panel do zarządzania serwerem, np. najpopularniejszy na świecie Plesk Panel, dzięki któremu praca na maszynie będzie łatwiejsza.

Warto brać pod uwagę również inne usługi, jakie w ofercie ma dostawca serwera. Może to być oprogramowanie antywirusowe, takie jak tutaj: https://home.pl/kaspersky/. Rozważyć można także usługi bezpośrednio związane z prowadzeniem stron WWW, takie jak: https://home.pl/ssl-multidomenowy/. W ten sposób jednym certyfikatem SSL możesz zabezpieczyć kilka domen i tym samym zaoszczędzić pieniądze. Certyfikat ten zapewnia szyfrowane połączenie pomiędzy użytkownikiem a daną witryną, tj. gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych.