Aktualizacja Windows 10 May 2019 Update wprowadza nową funkcję o nazwie „Ochrona przed naruszeniami” w usłudze Windows Defender. Co ona daje i jak ją włączyć w swoim komputerze z Windows 10?

Jak włączyć ochronę przed naruszeniami w Windows 10

Jedną z nowości w aktualizacji May 2019 Update dla Windows 10 jest nowa warstwa ochrony w usłudze Windows Defender. Nowa funkcja nosi nazwę „ochrony przed naruszeniami” i wprowadza dodatkowe zabezpieczenie systemu. Opcja ta jest domyślnie wyłączona i dopóki jej nie włączymy Windows Defender wyświetla żółty wykrzyknik z informacją, że nasz komputer może być zagrożony.

Ochrona przed naruszeniami – co to jest?

Nasz komputer może stać się podatny na atak w przeróżny sposób. Jedną z metod jest podrzucenie nam złośliwego oprogramowania, które ominie wąskie zabezpieczenia, a następnie przejmie kontrolę nad ustawieniami zabezpieczeń komputera. Taki szkodnik może wtedy wyłączyć Zaporę systemową lub zmodyfikować ustawienia programu Windows Defender, aby ten przepuścił resztę złośliwego oprogramowania.

Przed takim scenariuszem ma chronić właśnie opcja „ochrony przed naruszeniami”. Gdy uaktywnimy tę opcję, włączona zostanie dodatkowa warstwa ochrony, która uniemożliwia nieautoryzowanym programom dokonywanie jakichkolwiek zmian w ustawieniach zabezpieczeń. Dla nas, zwykłych użytkowników komputera, niczego to nie zmienia – nadal będziemy mogli dokonywać wszelkich zmian. Po prostu funkcja ta będzie chronić komputer przed programami, które bez naszej wiedzy próbują wyłączyć zabezpieczenia na naszym komputerze.

Jak włączyć ochronę przed naruszeniami w Windows 10?

Jak wspomniałem, opcja ta jest po aktualizacji systemu Windows 10 domyślnie wyłączona. Jako że nie wpływa ona w żaden sposób na nas, warto ją jednak włączyć, aby zabezpieczyć dodatkowo komputer przed złośliwym oprogramowaniem modyfikującym ustawienia systemowe.

Wejdź do ustawień zabezpieczeń w Windows 10

Aby włączyć ochronę przed naruszeniami, wejdź do menu Start, a następnie wyszukaj aplikacji o nazwie „Zabezpieczenia Windows”. Pojawi się nowe okno z ustawieniami zabezpieczeń Windows Defender.

Przejdź do opcji „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”. Następnie na liście dostępnych sekcji wyszukaj pola „Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami” i kliknij w odnośnik „Zarządzaj ustawieniami” tuż pod spodem.

Przejdź do opcji ochrony

Wyświetli się lista wszystkich warstw zabezpieczeń, które możemy mieć włączone. Wyszukaj na liście opcji „Ochrona przed naruszeniami”. Zauważysz, że opcja ta jest domyślnie wyłączona i Windows Defender informuje Cię o tym, że urządzenie nie jest w pełni zabezpieczone.

Włącz ochronę przed naruszeniami

Aby uaktywnić opcję ochrony przed naruszeniami, zmień wartość tej opcji z „Wyłączone” na „Włączone”. Funkcja zostanie aktywowana i komputer teraz będzie lepiej chroniony. Nic więcej już nie musisz robić. Włączenie tej opcji powinno również usunąć żółtą ikonę wykrzyknika, wskazującą na niepełną aktywację ochrony.