YouTube pozwala prowadzić transmisje na żywo z urządzeń mobilnych tylko wtedy, gdy nasz kanał ma przynajmniej 1000 subskrybentów. Da się pominąć to ograniczenie w bardzo prosty i zupełnie legalny sposób.

Jak strumieniować na YouTube z telefonu bez tysiąca subskrybentów

W serwisie YouTube możemy nie tylko umieszczać filmy, ale i również prowadzić transmisje na żywo z dowolnych wydarzeń lub gier wideo. Prowadzenie transmisji na żywo z poziomu komputera jest dostępne dla wszystkich, niezależnie od rozmiaru i popularności kanału, ale jeśli chcemy transmitować z urządzenia mobilnego, to napotkamy na ograniczenie. Otóż transmisje na żywo prowadzone z urządzeń mobilnych za pośrednictwem oficjalnej aplikacji YouTube są dostępne tylko dla kanałów mających przynajmniej tysiąc subskrybentów.

Warto wiedzieć, że można to obejść. Ograniczenie to nie jest bowiem powiązane z naszym kanałem, a z samą aplikacją mobilną YouTube. Wystarczy użyć innej aplikacji do strumieniowania, która połączy się z naszym kanałem na YouTube. Możemy wtedy ominąć ograniczenie i prowadzić live'y z telefonu nawet wtedy, gdy nasz kanał nie ma jeszcze żadnego subskrybenta.

Najlepiej wykorzystać do tego aplikację Streamlabs, która jest specjalistycznym narzędziem do prowadzenia transmisji na żywo na Facebooku, na Twitchu, a także na YouTube. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Krok 1: Aktywuj funkcję transmisji na żywo na swoim kanale (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/-aś)

Zanim zabierzesz się na strumieniowanie na żywo, musisz najpierw aktywować tę funkcję na swoim kanale YouTube, gdyż domyślnie nie jest ona włączona. Konieczna będzie w tym celu weryfikacja, która składa się z:

  • podania prawdziwego numeru telefonu
  • przepisania kodu SMS lub odebrania połączenia weryfikującego
  • odczekania 24 godzin na aktywację

Tę procedurę należy wykonać niezależnie od tego, czy zamierzasz transmitować z telefonu, czy też z komputera. Jest to, po prostu, krok konieczny do włączenia transmisji na żywo na swoim koncie YouTube.

Wejdź na stronę YouTube.com i zaloguj się na swój kanał, za pomocą którego chcesz strumieniować. Następnie kliknij w górnym prawym rogu ekranu ikonę kamery z plusem, a następnie z rozwijanego menu wybierz opcję "Transmituj na żywo".

Transmituj na żywo

Pojawi się teraz komunikat informujący o tym, że "transmisja na żywo nie jest obecnie dostępna". Wciśnij przycisk "Włącz" pod spodem, aby aktywować tę funkcję na swoim koncie. Wyświetli się formularz, w którym musisz wpisać swój numer telefonu, aby potwierdzić swoją tożsamość za pomocą kodu SMS lub połączenia telefonicznego.

Włącz funkcję transmisji na żywo

Wybierz weryfikację przez SMS, wpisz swój numer telefonu, a następnie zatwierdź ustawienia. Otrzymasz kod SMS, który musisz przepisać w odpowiednie pole. Gdy to zrobisz, rozpocznie się aktywacja funkcji transmisji na żywo i opcja ta zostanie włączona po 24 godzinach.

Poczekaj 24 godziny na aktywację

Krok 2: Transmituj na YouTube z telefonu za pomocą Streamlabs

Gdy na Twoim koncie jest już aktywna opcja transmisji na żywo, możesz zainstalować aplikację Streamlabs w telefonie i rozpocząć strumieniowanie.

Ściągnij aplikację, a następnie po jej uruchomieniu zaloguj się na swój kanał YouTube przy użyciu konta Google.

Wybierz logowanie w Streamlabs na konto YouTube

Po wpisaniu adresu e-mail i hasła do konta Google wyświetlą się powiązane kanały - jeśli masz więcej niż jeden kanał wybierz ten, na którym chcesz prowadzić swoje transmisje na żywo. Konieczne będzie też na udzielenie uprawnień aplikacji Streamlabs do naszego kanału - w tym celu trzeba wcisnąć przycisk "Zezwól".

Zaloguj się na konto i udziel uprawnień

Aplikacja zapyta Cię także o to, co konkretnie chcesz transmitować - siebie (obraz z kamery) czy też np. gry (zawartość ekranu). Jeśli planujesz klasyczne transmisje wydarzeń, spotkań, wyjazdów, wycieczek itp. przy użyciu kamery, wybierz opcję "Stream yourself". Jeśli jednak planujesz transmitować gry uruchomione na telefonie, wybierz "Stream games".

W kolejnym kroku wyświetli się okienko "Go Live", w którym aplikacja poprosi o odpowiednie uprawnienia. Musisz wybrać opcje "Enable Camera" i "Enable Microphone", a następnie wcisnąć przycisk "Zezwól", aby nadać aplikacji odpowiednie uprawnienia do kamery, mikrofonu lub zawartości ekranu.

Wybierz tryb strumieniowania i udziel uprawnień

Po nadaniu odpowiednich uprawnień pojawi się główny ekran aplikacji Streamlabs, który przypomina nieco interfejsem standardową aplikację do nagrywania wideo. Aby rozpocząć transmisję, wciśnij przycisk "GO LIVE" u dołu ekranu.

Pojawi się okno z zapytaniem, na jakiej platformie chcesz prowadzić transmisję. W naszym wypadku będzie to YouTube. Po wybraniu YouTube'a możesz także wybrać, czy chcesz zacząć od razu strumieniować ("Create Event") czy też może chcesz utworzyć nadchodzące wydarzenie na żywo, które rozpocznie się wkrótce ("Upcoming Event").

Uruchom kreator transmisji na YouTube

Jeśli chcesz od razu strumieniować, wybierz "Create Event", a następnie stuknij "Next". Pojawi się okienko, w którym możesz ustawić tytuł i opis swojej transmisji. To tytuł, który zobaczą widzowie. Będzie się on wyświetlał pod transmisją, a także na Twoim kanale YouTube.

Rozpocznij transmisje na żywo

Gdy wszystko jest gotowe, wciśnij "GO LIVE". Transmisja na żywo od razu się rozpocznie i będzie widoczna na Twoim kanale, a także wśród innych live'ów prowadzonych na YouTube.

Aby zatrzymać transmisje, należy kliknąć przycisk, który pojawi się w miejscu klawisza "GO LIVE" - pozwoli Ci to zatrzymać transmisje, a także ukończyć całe wydarzenie na żywo.