Martwisz się o bezpieczeństwo swoich haseł i kont? Google pozwala sprawdzić, które z zapisanych w Chrome loginów i haseł zostały narażone na wyciek. Możemy wtedy szybko zareagować i zmienić hasła do kont, które są narażone na niebezpieczeństwo. Jak z tego korzystać?

Jak sprawdzić, czy hasła zapisane w Chrome wyciekły

Korzystanie z tego samego hasła w kilku serwisach jest złym pomysłem. Jeśli nasze dane do logowania wyciekną z jednego serwisu, a korzystamy z tego samego loginu i hasła na innych stronach, to możemy się spodziewać, że pozostałe konta używające tych danych zostaną prędzej czy później narażone na atak. Mimo tego i tak sporo osób używa wszędzie tych samych haseł, aby łatwiej było je zapamiętać.

Warto zatem sprawdzić, czy nasze loginy i hasła nie wyciekły, a co za tym idzie, czy nasze konta są bezpieczne. Pomoże w tym rozszerzenie dla przeglądarki Chrome o nazwie Password Checkup, stworzone przez Google, które sprawdza, czy używane przez nas dane do logowania nie trafiły już do ponad 4-miliardowej bazy znanych haseł. Jeśli tak jest, to zostaniemy o tym poinformowani z sugestią zmiany hasła.

Zwiększ bezpieczeństwo haseł z Password Checkup

Rozwiązanie to jest przeznaczone dla użytkowników Chrome, zwłaszcza dla tych, którzy zapamiętują swoje hasła w przeglądarce. Password Checkup na bieżąco sprawdza i porównuje zarówno zapisane dane do logowania jak i nowe hasła, które wprowadzamy podczas rejestracji.

Jeśli dodatek wykryje, że używamy danych do logowania, które stały się kiedyś częścią wycieku danych, to wyświetli się ostrzeżenie i sugestia użycia innego hasła bądź zmiany istniejącego. Umożliwi to nam wtedy namierzenie tych kont, które wymagają aktualizacji danych oraz zmiany hasła w celu ich ponownego zabezpieczenia.

Pobierz Password Checkup dla Chrome

Wejdź w powyższy link i zainstaluj rozszerzenie przyciskiem „Dodaj do Chrome”. Rozszerzenie zostanie zainstalowane i będzie działać automatycznie.

Zaletą rozszerzenia jest to, że nie jest to żaden nieoficjalny dodatek niewiadomego pochodzenia. To oficjalna wtyczka od Google. Nie przekazuje ona żadnych informacji, które umożliwiałyby niepowołanym osobom odczytanie naszych haseł.

Informacja o tym, że hasła są bezpieczne - Password Checkup

Po zainstalowaniu rozszerzenia nie trzeba niczego konfigurować. Password Checkup działa w tle i na bieżąco monitoruje hasła, którymi się logujemy do serwisów lub które wpisujemy podczas rejestracji nowych kont.

Jeżeli wpisujemy unikatowe hasło lub takie, które w połączeniu z naszym loginem lub adresem e-mail nie padło ofiarą wycieku, to Password Checkup będzie wyświetlać zieloną ikonę z komunikatem, że nasze dane są bezpieczne i używamy odpowiednich haseł.

Ostrzeżenie o użyciu hasła, które wyciekło

Źródło: google.com

Jednakże, jeśli spróbujemy zalogować się lub stworzyć konto przy użyciu loginu i hasła znajdujących się już w bazie z wycieku, to przy próbie zalogowania wyświetli się ostrzeżenie. Dodatek powiadomi nas, że wykorzystywane przez nas hasło jest częścią wycieku danych i zaoferuje jego zmianę.

W ten sposób możemy szybko namierzyć wszystkie nasze konta, które wymagają aktualizacji hasła i danych, a także upewnimy się podczas rejestracji kont, że nie używamy danych do logowania, które są powszechnie znane i dostępne w formie wykradzionych baz danych.