Odstępy między ikonami na Pulpicie w Windows 10 są u Ciebie zbyt duże? Możesz to naprawić i zmienić odstępy między ikonami na własne lub zresetować je do ustawień domyślnych. Jak to zrobić?

Jak naprawić zbyt szerokie odstępy między ikonami w Windows 10

Jeśli nie możesz ustawić ikon blisko siebie na Pulpicie w Windows 10 i system wymusza bardzo szerokie odstępy, to najprawdopodobniej uszkodziły Ci się ustawienia w rejestrze. W wyniku np. eksperymentowania ze skalowaniem ekranu i rozdzielczością obrazu ustawienia ikon mogą zostać błędnie nadpisane. Efektem jest wymuszanie bardzo dużych odstępów między ikonami, co wygląda dość kuriozalnie. Na szczęście da się to naprawić.

Odstępy między ikonami na Pupicie w Windows 10 są kontrolowane przez ustawienia Rejestrze systemowym. Wystarczy zatem zmodyfikować te ustawienia, ustawiając własne odstępy lub przywracając oryginalne wartości. Jak to zrobić?

Jak zmienić odstępy między ikonami w Windows 10?

Zarówno poziome jak i pionowe odstępy możesz ustawić wedle własnego uznania. Żeby to zrobić, należy najpierw uruchomić Edytor rejestru. W tym celu wciśnij kombinację klawiszy Windows + R, co spowoduje wywołania okienka "Uruchamianie". Wpisz w tym oknie poniższe polecenie:

regedit

Po zatwierdzeniu komendy klawiszem Enter wyświetli się okno Edytora rejestru.

Przejdź do odpowiedniej ścieżki w rejestrze

Teraz należy przejść do odpowiedniego klucza, czyli miejsca w Rejestrze systemowym. Aby sobie to ułatwić, możesz wkleić poniższą ścieżkę do górnego paska w Edytorze rejestru:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics

Po wklejeniu powyższej ścieżki i potwierdzeniu jej klawiszem Enter wyświetlą się opcje klucza WindowsMetrics. To właśnie tutaj zawarte są dwa wpisy kontrolujące odstępy między ikonami na Pulpicie. Interesują nas dwie pozycje:

IconSpacing - kontroluje boczne odstępy między ikonami, domyślna wartość: -1128

IconVerticalSpacing - kontroluje górne i dolne odstępy między ikonami, domyślna wartość: -1128

Znajdź wpisy odpowiedzialne za odstępy

Poszukaj dwóch powyższych wpisów i sprawdź, jakie mają przypisane wartości. Jeśli jest inna niż -1128, to znaczy, że jakaś procedura w systemie zmieniła odstępy między ikonami. W naszym przypadku na zrzucie ekranu widać, że IconSpacing (czyli boczne odstępy) mają ustawioną wartość -3300. 

Kliknij dwukrotnie we wpis, który chcesz zmienić (IconSpacing lub IconVerticalSpacing), a następnie w nowym okienku w polu "Wartość" wpisz nową wartość dla danego typu odstępów.

Wprowadź nową lub domyślną wartość

 

Możesz wpisać własną wartość lub wprowadzić domyślne -1128. W moim przypadku będzie to przywrócenie domyślnych odstępów, więc ustawiam -1128 i zapisuję zmiany przyciskiem OK.

Oryginalne odstępy między ikonami

Gdy oba wpisy są ustawisz na pożądaną wartość (własną lub domyślną), to zamknij Edytor rejestru. Aby zmiany były widoczne, przeloguj się w systemie lub uruchom komputer ponownie.