Jeśli od dłuższego czasu nie otwierałeś Painta, kultowego edytora obrazów dla systemu Windows, to możesz być zaskoczony, gdy to zrobisz. Program został zaktualizowany i wzbogacony o jedną z kluczowych funkcji bardziej zaawansowanych edytorów, takich jak Photoshop czy GIMP: edycję warstw. Dzięki tej funkcji możliwe jest tworzenie i edytowanie obrazów przy użyciu różnych „arkuszy”, które nakładają się na siebie i są od siebie niezależne. W ten sposób zmiany wprowadzone w jednej warstwie nie wpływają na pozostałe, umożliwiając tworzenie bardziej złożonych i profesjonalnych projektów. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby korzystać z warstw w programie Paint w systemie Windows 11.

Najważniejsze informacje:

  1. Warstwy w Microsoft Paint są dostępne dla systemu Windows 11 w wersji 11.2308.18.0 lub nowszej.
  2. Oprócz edycji warstw Paint obsługuje obecnie przezroczystość, dzięki czemu można usunąć tło grafiki i wygenerować przezroczysty plik PNG.

Zobacz nowe funkcje i dowiedz się, jak w pełni wykorzystać możliwości odnowionej wersji programu Paint w systemie Windows 11. W tym przewodniku pokażemy Ci, jak tworzyć, usuwać, dodawać, powielać i scalać warstwy w programie Paint. To funkcje, które z pewnością przydadzą się wielu osobom.

Dowiedz się, jak korzystać z warstw w programie Paint na komputerze z systemem Windows 11

Aplikacja Paint jest domyślnie zainstalowana w systemie operacyjnym Microsoft i jest automatycznie aktualizowana, ale jeśli nie masz jeszcze najnowszej wersji Paint na swoim komputerze, możesz zainstalować ją ze sklepu Microsoft Store.

Po otwarciu programu Paint w prawym górnym rogu pojawi się przycisk narzędzia „Warstwy”. Kliknięcie nowego przycisku otworzy panel po prawej stronie ekranu, pokazujący wszystkie warstwy w projekcie.

Jak dodawać warstwy w programie Paint

Aby utworzyć nową warstwę, kliknij ikonę + w górnej części panelu Warstwy. Możesz także użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + Shift + N.

Nowa warstwa zostanie dodana do projektu i będzie widoczna w panelu bocznym, nad warstwą główną lub ostatnią utworzoną warstwą. Nie ma ograniczeń co do liczby warstw, więc możesz dowolnie układać kształty i inne elementy.

Aby rysować, dodawać kształty lub tekst na warstwie, wystarczy ją kliknąć i wprowadzić żądane zmiany w projekcie.

Jak ukryć warstwę

Aby ukryć warstwę, najedź na nią kursorem i kliknij przycisk w prawym górnym rogu. Możesz też kliknąć warstwę prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Ukryj warstwę”. Możesz także nacisnąć Ctrl + H, aby ukryć wybraną warstwę.

Alternatywnie, możesz ponownie pokazać daną warstwę, używając tego samego skrótu klawiaturowego, klikając przycisk lub wybierając „Pokaż warstwę” z menu podręcznego.

Jak powielić warstwę

Zduplikowanie warstwy spowoduje utworzenie dokładnej kopii wybranej warstwy, która zostanie dodana do obszaru roboczego. Aby to zrobić, kliknij warstwę prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zduplikuj warstwę” z menu opcji.

Jak scalać warstwy

Funkcja scalania jest bardzo przydatna do porządkowania i upraszczania panelu warstw. Po scaleniu dwóch warstw wszystkie elementy każdej z nich zostaną połączone w jedną warstwę. Należy pamiętać, że jeśli elementy nakładają się na siebie, górna warstwa zastąpi zawartość dolnej warstwy.

Aby to zrobić, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy warstwę i wybrać opcję „Scal w dół”. Nie można scalić więcej niż dwóch warstw jednocześnie i zawsze muszą one znajdować się jedna nad drugą w kolumnie bocznej.

Jak usuwać warstwy

Aby usunąć warstwę, kliknij ją prawym przyciskiem myszy w panelu bocznym i wybierz opcję „Usuń warstwę”. Możesz także zaznaczyć warstwę i nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Delete.

Nie można pozostawić całkowicie pustego obszaru roboczego, więc jeśli w projekcie znajduje się tylko jedna warstwa, opcja jej usunięcia nie będzie dostępna.

Jak przenosić i układać warstwy

Jeśli chcesz uporządkować nakładające się elementy, rysunki lub tekst i zdecydować, które z nich będą wyświetlane z przodu lub z tyłu obrazu, możesz zmienić kolejność warstw, przesuwając je w panelu bocznym. Pamiętaj, że górna warstwa to ta, która w ostatecznym projekcie będzie wyświetlana najbardziej z przodu, podczas gdy dolna warstwa jest wyświetlana w tle.

Aby przemieścić warstwę, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Przenieś w górę” lub „Przenieś w dół”. Szybszą alternatywą, zwłaszcza w przypadku wielu warstw, jest wybranie warstwy i naciśnięcie Ctrl + Shift + PageUp (Przenieś w górę) lub Ctrl + Shift + PageDown (Przenieś w dół).

Jak tworzyć przezroczyste (pozbawione tła) obrazy PNG w programie Microsoft Paint

Kolejną interesującą funkcją, która na stałe zagościła w programie Paint, jest przezroczystość obrazów. W przeciwieństwie do starych wersji aplikacji, od czasu wydania aktualizacji, po usunięciu elementu z warstwy, cały obszar jest całkowicie wymazywany. Zamiast więc pozostawiać białe tło, będzie ono „przezroczyste”.

Nowa obsługa przezroczystości jest niezbędna do edycji na warstwach, ponieważ gdy usuniesz coś z jednej warstwy, zobaczysz zawartość warstwy pod nią w projekcie.

Aby zapisać obraz z przezroczystym tłem, wykonaj następujące proste czynności:

  • Najedź kursorem na pole Tło, znajdujące się w dolnej części panelu bocznego Warstwy. Kliknij przycisk w prawym górnym rogu, aby ukryć tło.
  • Kliknij „Plik” w lewym górnym rogu, a następnie wybierz Zapisz jako > Obraz PNG.

Osobiste wnioski

Po latach utrzymywania klasycznego edytora obrazów w niemal niezmienionej formie, Microsoft odświeżył aplikację Paint dla systemu Windows 11, dodając obsługę warstw i przezroczystości.

Choć wciąż daleko mu do bycia tak kompletnym programem graficznym jak popularny Photoshop, to fakt, że jest prosty w obsłudze, darmowy i nie zajmuje dużo miejsca na komputerze, w połączeniu z nowymi warstwami, sprawia, że Paint jest idealną alternatywą dla użytkowników Windows 11 nowych w świecie projektowania.

Dzięki możliwości tworzenia, usuwania i zarządzania warstwami w projekcie w celu tworzenia cyfrowej sztuki z paska narzędzi, możesz rozpocząć edycję zdjęć lub dowolnego obrazu jak ekspert.