Mody do Mass Effect Andromeda pozwalają zmienić wygląd gry i postaci, a także wprowadzić zmiany w rozgrywce. Można je bezpiecznie i łatwo instalować przez Frosty Mod Manager. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku i skąd pobierać mody.

Mody do Mass Effect Andromeda - skąd pobierać i jak instalować?

Mass Effect Andromeda od czasu swojej premiery wciąż budzi niemałe kontrowersje. Oryginalna trylogia Mass Effect postawiła poprzeczkę bardzo wysoko i dla wielu „Andromeda” nie spełniła oczekiwań. Czy wiesz jednak, że rzeczy, które Ci się nie podobają, możesz zmodyfikować? Dzięki modom wiele minusów można wyeliminować i dostosować grę do swoich potrzeb.

Mody do Mass Effect Andromeda pozwalają zmienić zarówno rzeczy wizualne, jak i te związane z mechaniką gry. Dostępne są modyfikacje rozszerzające możliwości kreatora postaci poprzez wprowadzenie nowych tekstur twarzy i nowych brwi, poprawiające wygląd skóry czy włosów, a także podmieniające domyślne stroje. Jeżeli niektóre bronie w grze wydawały Ci się zbyt słabe lub zbyt silne, to bez problemu znajdziesz modyfikacje, które np. przenoszą statystyki broni z trybu wieloosobowego do trybu fabularnego (w trybie wieloosobowym przyłożono większą dbałość o szczegóły jeśli chodzi o balans rozgrywki). A to tylko część dostępnych modów.

Skąd pobierać mody i jak je instalować?

Modyfikacje do Mass Effect Andromeda będziemy instalować za pomocą narzędzia o nazwie Frosty Mod Manager. Jest to świetny program do zarządzania modami, który pozwala w błyskawiczny sposób dodawać i usuwać mody na żądanie.

Co najważniejsze, Frosty Mod Manager nie modyfikuje na stałe plików gry, co oznacza, że bez problemu możesz używać modów w trybie dla jednego gracza, a jeśli najdzie Cię ochota na rozgrywkę wieloosobową, to możesz wszystkie modyfikacje wyłączyć (nie powinno się używać modów w trybie wieloosobowym).

Zasada działania jest prosta – jeśli gra zostanie uruchomiona z poziomu Frosty Mod Managera, to mody będą aktywne. Jeśli grę uruchomisz normalnie przez Origin, to żaden mod nie będzie załadowany. Mody będziemy pobierać z serwisu Mass Effect Andromeda Nexus. To najpopularniejsza strona internetowa z modyfikacjami do gier w sieci, a w części dedykowanej grze Mass Effect można znaleźć już setki modów.

Instalacja Frosty Mod Manager

Najpierw musisz zainstalować nasz główny program do instalowania modów, czyli Frosty Mod Manager. Możesz go pobrać z poniższego linku:

Pobierz Frosty Mod Manager

Przejdź na powyższą stronę modyfikacji Frosty Tools Suite i wybierz zakładkę „Files” (Pliki). Znajdziesz w tym miejscu dwie wersje do ściągnięcia – Frosty Editor oraz Frosty Mod Manager. Frosty Editor służy do tworzenia własnych modów, natomiast Mod Manager służy do instalowania istniejących modyfikacji. Pobieramy zatem Mod Managera.

Jako że jest to plik pobrany z Internetu, to przed wypakowaniem należy go odblokować. Po ściągnięciu pliku .RAR z Frosty Mod Manager przejdź do folderu, w którym plik został zapisany, a następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.

Odblokuj Frosty Mod Manager

We właściwościach pliku, w zakładce „Ogólne” zaznacz pole „Odblokuj” u dołu okna. Jest to ważne – brak odblokowania archiwum przed wypakowaniem może spowodować, że program nie będzie działać poprawnie. Jeśli jednak pole odblokowania nie wyświetla się we właściwościach pliku, to znaczy, że plik jest już odblokowany i nie musisz tego robić.

Wypakuj teraz archiwum z programem do wybranej przez siebie lokalizacji. Może to być dowolny katalog w dowolnym miejscu. Następnie uruchom program za pomocą pliku FrostyModManager.exe.

Wskaż plik MassEffectAndromeda.exe we Frosty Mod Manager

Wyświetli się nowe okienko programu, a zaraz po nim pojawi się okno Eksploratora plików. Musisz w oknie Eksploratora wskazać plik MassEffectAndromeda.exe, który znajduje się w folderze z zainstalowaną grą. Po wskazaniu pliku konfiguracja Frosty Mod Manager zostanie ukończona i możesz przejść do kolejnych kroków – pobierania i instalowania modów.

Pobieranie oraz instalacja modów do Mass Effect Andromeda

Jak wspomniałem, modyfikacje będziemy pobierać z serwisu Mass Effect Andromeda Nexus. Możesz do niego przejść za pomocą poniższego linku.

Przejdź do Mass Effect Andromeda Nexus

Pobieranie modyfikacji z tej strony wymaga rejestracji bezpłatnego konta w serwisie NexusMods (w pierwszym kroku rejestracji jest możliwość wykupienia płatnej subskrypcji, ale nie jest ona konieczna, więc po prostu zignoruj wszystkie oferty i kliknij „Create account” u dołu ekranu).

  • Pobieranie modów do Mass Effect Andromeda

Gdy masz już konto, to w serwisie Mass Effect Andromeda Nexus możesz znaleźć modyfikacje, które Cię interesują, a następnie pobrać je przez wybranie zakładki „Files” na stronie moda. Pliki są pobieranie w formacie archiwów ZIP, RAR lub 7Z. Pobrane archiwa możesz póki co zapisywać w dowolnym miejscu na dysku twardym.

Pobieranie moda do gry Mass Effect Andromeda

Pobieraj tylko modyfikacje, które są kompatybilne z Frosty Mod Managerem – informacje o tym znajdziesz w opisie moda. Nie trzeba się jednak tym zbytnio przejmować, gdyż wszystkie modyfikacje wydane od mniej więcej połowy Maja 2017 r. są przygotowane właśnie pod to narzędzie. Unikaj modyfikacji, które wymagają

  • Instalacja modów do Mass Effect Andromeda

Po ściągnięciu modów przejdź do Frosty Mod Manager, a następnie z górnego paska narzędziowego wybierz opcję „Import Mod”. Pojawi się okno Eksploratora plików. Wskaż po kolei wszystkie pobrane pliki RAR, ZIP czy 7Z z pobranymi modami.

Kliknij w przycisk importowania modów

Każdy mod zostanie po kolei dodany do listy po lewej stronie. Na tej liście wyświetlają się mody dodane do Frosty Mod Managera – to nie jest lista aktywowanych modów. Mody nie są jeszcze włączone, po prostu wyświetlają się w bazie dostępnych dla Ciebie modyfikacji. Aby działały, trzeba je aktywować.

Dodane mody do Mod Managera

Aby włączyć moda, należy kliknąć go dwukrotnie na liście. Wyświetli się on wtedy po prawej stronie w zakładce „Applied Mods”. Zaznacz na liście „Applied Mods” wszystkie modyfikacje, które mają być aktywne w grze. W dowolnej chwili możesz włączać i wyłączać wybrane mody.

Aktywacja modów

Modyfikacje możesz także przesuwać w górę lub w dół, ustawiając je w odpowiedniej kolejności ładowania w zakładce „Applied Mods” (np. jeśli dwa mody nakładają się na siebie swoją funkcjonalnością, to „konflikt” wygra ten mod, który jest niżej na liście). Jeśli jednak nie korzystasz modów, które wchodzą ze sobą w konflikt, to nie musisz się tym przejmować.

Gdy mody wyświetlają się na liście po prawej stronie i są tam zaznaczone, to instalacja jest już ukończona. Teraz wystarczy uruchomić grę za pomocą przycisku „Launch”. Pierwsze uruchomienie gry z nowymi modami chwilę potrwa, gdyż muszą zostać załadowane wszystkie pliki.

Pamiętaj – mody działają tylko wtedy, gdy uruchamiasz grę za pomocą Frosty Mod Managera i przycisku „Launch”. Musisz tak uruchamiać grę za każdym razem, aby grać z modami.

Mass Effect Andromeda z modem na strój dla Ryder

Jeśli zechcesz grać bez modów w czystą wersję gry (np. w trybie wieloosobowym), to wystarczy, że wyłączysz grę, zamkniesz Frosty Mod Managera i włączysz grę ponownie przez skrót na Pulpicie lub przez Origin.