To scenariusz niewątpliwie kuszący: bez kabli, z możliwością wykorzystywania praktycznie w dowolnej lokalizacji. Warunek? Trzeba niewątpliwie zwrócić uwagę na szczegóły. Zamiana internetu stacjonarnego na mobilny - i udostępnienie go poprzez router - kusi nas coraz bardziej. - To efekt rosnących możliwości, jakie ma np. internet 5G - wskazują eksperci porównywarki PanWybierak.pl. Jak wygląda to w szczegółach?

Niewątpliwie, w dzisiejszych czasach internet mobilny staje się coraz bardziej konkurencyjny wobec tradycyjnych usług internetowych oferowanych przez dostawców kablowych czy DSL. Jednak zastanawiając się, czy można całkowicie zastąpić internet stacjonarny internetem mobilnym, trzeba rozważyć kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowym jest oczywiście szybkość i stabilność połączenia. Internet mobilny może oferować imponujące prędkości, zwłaszcza w obszarach, gdzie jest dobra infrastruktura sieciowa. Jednakże w porównaniu z internetem stacjonarnym, może być bardziej podatny na zmienne warunki sieciowe, co może wpłynąć na stabilność połączenia i prędkość transferu danych. Przed zastąpieniem internetu stacjonarnego, warto sprawdzić dostępność i wydajność usługi internetu mobilnego w danym obszarze. Dobrze będzie w tym kontekście sprawdzić np. platformę PanWybierak.pl w której można zweryfikować jaki internet domowy dobrać w danej lokalizacji.

Prędkość połączenia odgrywa kluczowe znaczenie

Internet mobilny oferuje różne prędkości w zależności od technologii i lokalizacji. Aby zapewnić płynną pracę dla wszystkich użytkowników, prędkość pobierania i wysyłania danych powinna być wystarczająco wysoka, aby obsłużyć jednoczesne korzystanie z wielu urządzeń, takich jak laptopy, smartfony, tablety, telewizory inteligentne itp. Zalecana minimalna prędkość dla takiego domu to co najmniej 25-50 Mb/s; w takiej sytuacji rzeczywiście można zapewnić stabilne i szybkie połączenie wszystkim użytkownikom. Nie ma bowiem sensu używać sieci mobilnej, gdy z góry wiadomo, że nie sprosta ona potrzebom regularnego transferu domowego.

Nieograniczony dostęp do danych

W przypadku 4-osobowego domu, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z internetu do różnych celów, ważne jest, aby mieć nieograniczony dostęp do sieci. Ograniczenia danych mogą prowadzić do przekroczenia limitów i spowolnienia prędkości dla wszystkich użytkowników. Dlatego, przed podjęciem decyzji o zastąpieniu internetu stacjonarnego internetem mobilnym, ważne jest sprawdzenie dostępności sieci. Może być tak, że konkretny dostawca internetu mobilnego zapewwni dobrą jakość usług w jednym miejscu, ale może mieć problemy w innym. Tu bardzo ważna jest technologia zapewnienia sieci. Co oczywiste, LTE i 5G oferują znacznie wyższe prędkości i lepszą wydajność niż starsze technologie, takie jak 3G. Tego ostatniego już nie ma, ale np. warto na mapie przeanalizować stopień pokrycia 5G a zwykłym LTE.

Internet mobilny w domu sprawdzi się pod warunkiem zastosowania odpowiedniego routera. Będzie mieć on istotny wpływ na jakość i stabilność połączenia internetowego. Ważne będzie więc, by wskazać router lub urządzenie, które obsługuje najnowsze standardy sieciowe i oferuje zaawansowane funkcje, takie jak wielopasmowe połączenia Wi-Fi, technologie MIMO (Multiple Input, Multiple Output) oraz QoS (Quality of Service). Są one niezbędne do priorytetyzacji ruchu sieciowego.

Zmiana jest możliwa, ale diabeł tkwi w szczegółach

Podsumowując, aby zapewnić bezproblemową przepustowość internetową dla 4-osobowego domu przy użyciu internetu mobilnego, należy wybrać dostawcę oferującego wystarczająco wysoką prędkość połączenia, nieograniczony dostęp do danych, dobrą dostępność sieci, najnowsze technologie oraz odpowiednie urządzenia sieciowe. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i porównać oferty różnych dostawców.

To istotne nawet wtedy, gdy np. domownicy nie mają wystarczającej wiedzy technicznej, by np. odróżnić LTE od 5G lub analizować szybkości sieci. W takich sytuacjach dobrze jest zdać się na opinię niezależnych konsultantów, którzy - niejako w imieniu właścicieli nieruchomości - sprawdzą, jaki wariant sieci będzie dogodny i dopasowany do ich konkretnych potrzeb.