Darmowe oprogramowanie do rejestrowania ekranu staje się coraz bardziej popularne i można je wykorzystać w różnych zastosowaniach, takich jak nagrywanie spotkań, webinarów, sesji szkoleniowych, czy w końcu przygód w grach komputerowych. Najlepsze z nich oferują zaawansowane funkcje, takie jak płynne przejścia, rozbudowane narzędzia do edycji wideo i doskonałą jakość nagrywania w rozdzielczości 4K UHD.

Za pomocą takich narzędzi można przechwytywać obraz z kamerek internetowych, nagrywać wybrane okna, karty przeglądarki, czy po prostu cały pulpit. Warto zauważyć, że niektóre z najlepszych programów do edycji wideo, mają teraz wbudowane narzędzia do przechwytywania ekranów z treściami multimedialnymi, bądź możliwość nagrywania gier, celem ich późniejszego umieszczenia na YouTube. Niezależnie od poziomu doświadczenia w tworzeniu takich treści, nasz kompleksowy przewodnik pomoże ci wybrać najlepszy darmowy rejestrator ekranu gier na YouTube.

adsense1

5 najlepszych darmowych rejestratorów ekranu do nagrywania gier na YouTube

W tym artykule znajdziesz pięć najlepszych aplikacji do nagrywania ekranu w grach. Poniżej znajduje się tabela z ich najważniejszymi cechami, tak by czytelnicy mogli łatwo porównać ich możliwości:

Nazwa oprogramowania

Stosunek ceny do funkcjonalności

Łatwość użytkowania

Jakość wideo

Szybkość działania

EaseUS RecExperts

9.5/10

10/10

10/10

10/10

OBS Studio

9/10

7.5/10

10/10

9/10

ManyCam

8/10

9/10

8/10

8/10

Xbox Game Bar

10/10

10/10

7/10

8/10

Camtasia

6/10

8/10

7/10

7.5/10

W porównaniu z pozostałymi czterema rejestratorami ekranu, najlepiej wypada EaseUS RecExperts i to właśnie ten program polecamy do bezproblemowego nagrywania ekranu w grach.

1. EaseUS RecExperts

Kompatybilność: Windows 7, 8, 8.1, 10, 11 lub macOS

Aplikacja EaseUS RecExperts to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów, jeśli chcesz nagrywać gry na YouTube, bo jest wyposażona w wyjątkowe funkcje. Możesz pobrać i używać tego oprogramowania za darmo. Darmowa wersja ma nieograniczony czas na każde nagranie, ale czas odtwarzania nagrania jest ograniczony do jednej minuty. Zawiera również funkcje takie jak dodawanie adnotacji podczas nagrywania, efekty nagrywania myszy, ulepszony tryb nagrywania, jak i możliwość dodania znaku wodnego.

EaseUS RecExperts oferuje 30-dniowy okres próbny, więc warto z niego skorzystać przed sięgnięciem po wersję Pro. Wersja Pro zapewnia również dożywotne i bezpłatne aktualizacje. Program może nagrywać w zarówno rozdzielczości 8K, jak i 4K Ultra HD. Dodatkowo oferuje redukcję szumów opartą na sztucznej inteligencji, zarówno dla nagrań audio, jak i wideo. Dzięki tym funkcjom, jest to idealne oprogramowanie do nagrywania dla YouTuberów.

Plusy

 • Oparta na AI redukcja szumów wideo i audio.
 • Prosty i przystępny interfejs sprawia, że jest to rejestrator gier łatwy w użyciu.
 • Planowanie i automatyczne funkcje nagrywania.

Wady

 • Miesięczny koszt jest znacznie wyższy niż roczny.
 • Darmowa wersja pozwala tylko na jedną minutę odtwarzania dla każdego nagrania wideo.

2. OBS Studio

Kompatybilność: Windows, macOS, and Linux

OBS Studio to darmowe i otwarte narzędzie do strumieniowania na żywo i nagrywania wideo. Użytkownik może tworzyć sceny przy użyciu różnych źródeł wideo, takich jak kamery internetowe, pliki wideo, gry czy pulpit komputera.

Oprócz przechwytywania pojedynczych okien, umożliwia również nagrywanie całego ekranu. Alternatywnie, użytkownik może nagrywać grę lub tylko jedno okno za pomocą trybu strumieniowego, co doskonale sprawdza się z szeroką gamą gier. Dzięki temu, oprogramowanie OBS Studio jest uważane za jedno z najlepszych dostępnych obecnie programów do nagrywania gier.

Plusy

 • Przechwytuje wiele źródeł lub ekranów jednocześnie.
 • Dostępne są efekty i zmiany ekranu do streamowania.
 • Nadaje się dla streamerów lub graczy, dzięki wysokiej jakości nagrywania i miksowaniu audio i wideo w czasie rzeczywistym.

Wady

 • Skomplikowany interfejs użytkownika i obsługa opcji nagrywania.
 • Zdarzają się awarie podczas strumieniowania.

3. ManyCam

Kompatybilność: Windows or macOS

Dzięki ManyCam, intuicyjnej wirtualnej kamerze i oprogramowaniu do streamingu na żywo, można łatwo tworzyć i udostępniać profesjonalne filmy na żywo na platformach streamingowych, jak w aplikacjach do wideokonferencji, czy narzędziach do zdalnego nauczania. Dzięki temu oprogramowaniu można nagrywać cały ekran komputera lub tylko określone okno lub grę. ManyCam oferuje również znakomitą jakość przechwytywania ekranu.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to przede wszystkim program do nagrywania z kamery internetowej, chociaż można go również używać do przechwytywania obrazu i dźwięku podczas grania w gry. Oferuje wysokiej jakości pliki wynikowe, a filmy można udostępniać na dowolnej platformie. Aplikację można pobrać za darmo, ale jest ona w pełni odblokowana tylko dla płatnych subskrybentów ManyCam.

Plusy

 • Idealny do zielonych ekranów i wirtualnych teł.
 • Transmisja na żywo na platformy takie jak Facebook, YouTube i wiele innych.
 • Dostępne jest wykrywanie ruchu oparte na sztucznej inteligencji.

Wady

 • Darmowa wersja ma tylko kilka opcji konfiguracji strumieniowania w porównaniu do wersji płatnej.
 • Niezorganizowany interfejs użytkownika utrudnia obsługę.

4. Xbox Game Bar

Kompatybilność: Windows 10 and 11

Osoby korzystające z komputerów z systemem Windows 11 lub 10 mogą korzystać z Xbox Game Bar. Nie trzeba kupować ani instalować tego oprogramowania, bo jeśli używasz systemu nowszego niż Windows 8, to narzędzie jest już wbudowane w OS. Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć przyciski Windows + G (lub wcisnąć odpowiedni przycisk na gamepadzie), aby je włączyć.

To wbudowane w system Windows narzędzie do przechwytywania ekranu, udostępnia jednak niewiele opcji. Obejmuje to nagrywanie filmów z bieżących działań, takich jak nagrywanie gier i robienie zrzutów ekranu. Aby kontrolować dźwięk, można również włączyć widżet audio. Oprócz tego dostępny jest też widżet wydajności, która pozwala na monitorowanie wydajności czy pracy podzespołów.

Plusy

 • Zintegrowany z systemem Windows, dzięki czemu nie wymaga instalacji.
 • Aplikację można łatwo skonfigurować za pomocą aplikacji Ustawienia.
 • Szybka konfiguracja i proste skróty.

Wady

 • Wywołanie aplikacji może powodować opóźnienie lub spadek liczby klatek na sekundę.
 • Brak rozbudowanych opcji do przesyłania strumieniowego.

5. Camtasia

Kompatybilność: Windows or macOS

Camtasia będzie dla ciebie doskonałym wyborem, jeśli szukasz rozwiązania typu „wszystko w jednym”. Wiele osób błędnie uważa, że Camtasia została stworzona wyłącznie do nagrywania wideo tylko za pomocą kamerki internetowej, a jest to jeden z najlepszych programów do jednoczesnego nagrywania ekranu i obrazu z kamery.

Camtasia ma swoje wady, bo oferuje najmniej opcji w przypadku darmowej wersji. Po prostu większość funkcji jest dostępnych tylko w wersji Pro. Możesz nagrywać swoją rozgrywkę w darmowej wersji, ale nie oczekuj funkcjonalności pełnej wersji Camtasia.

Plusy

 • Dostępnych jest wiele wbudowanych efektów, animacji i przejść.
 • Zawiera objaśnienia, uwagi i inne funkcje.
 • Masz możliwość przesłania nagranego filmu bezpośrednio do serwisu YouTube.

Wady

 • Stopniowe renderowanie.
 • Ograniczone możliwości edycji.

Podsumowanie

Pięć wymienionych w artykule aplikacji, to zdecydowanie najciekawsze programy do nagrywania filmów z gier i umieszczania ich na serwisie YouTube. Każdy z nich oferuje coś wyjątkowego i są to narzędzia, które zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji.

Naszym zdaniem najlepszym wyborem do nagrywania gier na YouTube jest EaseUS RecExperts i właśnie tą aplikację polecamy. RecExperts zwycięża zarówno pod względem ceny, jak i łatwości obsługi. W rezultacie jest to najlepsze narzędzie dla graczy do nagrywania gier na YouTube.