Masz problemy z wydajnością komputera po aktualizacji KB4512941 dla Windows 10? System pokazuje wysokie użycie CPU (procesora)? To wina aktualizacji. Zobacz, jak to naprawić i zmniejszyć zużycie CPU w Windows 10 do normalnych wartości.

Wysokie użycie CPU - KB4512941

Aktualizacje dla Windows 10 nie cieszą się zbyt dobrym mniemaniem wśród użytkowników. Pojawienie się nowych uaktualnień wciąż u wielu osób wiąże się z pojawieniem obaw o to, czy komputer po ich zainstalowaniu będzie działać poprawnie. Niestety, te obawy mogą okazać się uzasadnione w przypadku aktualizacji KB4512941 dla Windows 10, która u sporej części użytkowników powoduje wysokie użycie CPU i problemy z wydajnością komputera, zwłaszcza w grach.

Aktualizacja KB4512941 i wysokie użycie CPU. Z czego to wynika?

Pod koniec sierpnia Microsoft wydał aktualizację zbiorczą KB4512941 dla systemu Windows 10. W założeniu ma ona, oczywiście, naprawiać wiele błędów, ale w praktyce okazuje się, że przysparza ona użytkownikom dodatkowych problemów.

Konkretnie problem leży w tym, że aktualizacja wywołuje bardzo duże obciążenie procesora (CPU) przez proces SearchUI.exe. Jest to proces odpowiedzialny za Wyszukiwarkę w Windowsie 10, czyli za Cortanę. Przyczyną najprawdopodobniej są zmodyfikowane ustawienia wyszukiwania przez Bing. Jak sobie z tym poradzić? Jak zmniejszyć użycie CPU po zainstalowaniu KB4512941?

Sposób #1 - Odinstaluj aktualizację KB4512941

Najprostszym sposobem na zażegnanie kryzysu jest usunięcie aktualizacji KB4512941. Można to zrobić za pomocą historii aktualizacji - wyświetli się tam lista wszystkich uaktualnień i można wybrać pojedyncze do usunięcia. Jak to zrobić?

Wejdź do historii aktualizacji

Kliknij w menu Start i wybierz ikonę ustawień. Po otwarciu okna z ustawieniami przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia. Wybierz w tym miejscu zakładkę Windows Update. Pojawią się opcje związane z aktualizacjami. Wybierz na tej liście opcję o nazwie Wyświetl historię aktualizacji.

Pojawi się teraz lista wszystkich aktualizacji ostatnio zainstalowanych w komputerze, od najnowszych do najstarszych. Na samej górze znajdziesz odnośnik Odinstaluj aktualizacje - kliknij go, aby przejść do usuwania wybranych uaktualnień.

Wybierz opcję odinstalowywania aktualizacji

Na liście aktualizacji do odinstalowania wyszukaj uaktualnienia oznaczonego jako KB4512941. Zaznacz aktualizacje na liście i kliknij w przycisk Odinstaluj.

Usuwanie aktualizacji KB4512941

Uaktualnienie zostanie usunięte, a zużycie CPU powinno zmaleć do oryginalnych wartości.

Sposób #2 - Napraw błąd samodzielnie bez usuwania aktualizacji KB4512941

Jeśli nie chcesz usuwać aktualizacji z komputera, to istnieje inny sposób na to, aby naprawić problem i zmniejszyć użycie CPU. Wymaga to jednak skorzystania z Edytora rejestru i wprowadzenia jednej zmiany. Pamiętaj, że zmiany w Edytorze rejestru wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Wciśnij kombinację klawiszy Windows + R, aby wywołać okno Uruchom, a następnie wpisz w nim poniższe polecenie:

regedit

Pojawi się okno Edytora rejestru. Przejdź teraz do poniższej ścieżki:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search

Możesz po prostu skopiować powyższą ścieżkę i wkleić ją w górnej części Edytora rejestru. Alternatywnie, możesz po prostu rozwijać klucze (foldery) po lewej stronie, aż dotrzesz do powyższej ścieżki.

Ustaw wartość 1 dla wpisu BingSearchEnabled

Po zaznaczeniu klucza Search wyświetlą się przynależne do niego wpisy po prawej stronie okna Edytora rejestru. Wyszukaj w tym miejscu wpisu o nazwie BingSearchEnabled.

Kliknij go dwukrotnie, aby zmienić jego wartość. Pojawi się nowe okno edycji wartości. Zamiast wartości 0 wpisz tutaj wartośc 1 i kliknij OK, aby zapisać zmiany. Po wykonaniu tej czynności zamknij Edytor rejestru i uruchom komputer ponownie. Użycie procesora powinno się teraz unormować.