Oracle wydało w piątek najnowszą aktualizację Javy, która początkowo planowała była na 19 lutego. Nowe uaktualnienie (Java 7 Update 13) zawiera ok. 50 poprawek, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Oracle wypuszcza aktualizację Java 7 Update 13

Java ostatnimi czasy stała się ofiarą gigantów komputerowych. Apple poprzez swoją usługę XProtect zablokował Javę na komputerach Mac, przeglądarki internetowe (zwłaszcza Firefox) domyślnie miały wyłączoną obsługę Javy, a eksperci krzyczeli, że nawet dwunaste uaktualnienie w niczym nie pomogło i technologia nadal naraża użytkowników na niebezpieczeństwa czające się w Internecie.

Wygląda na to, że negatywne podejście do Javy oraz liczne formy blokowania jej w swoich usługach przez developerów znanego oprogramowania sprawiły, że firma Oracle przejęła się sytuacją swojego produktu i postanowiła wcześniej opublikować uaktualnienie, które początkowo było planowane na 19 lutego.

Java 7 Update 13 oznaczone zostało jako „Uaktualnienie krytyczne”. Trzynasta aktualizacja odnosi się do 50 luk w bezpieczeństwie, z których aż 44 dotyczy używania Javy w formie wtyczki dla przeglądarek internetowych. Bez odpowiedniej aktualizacji, wtyczka narażała użytkownika na niebezpieczeństwo poprzez otwieranie spreparowanych stron internetowych, przez które hakerzy mogli uzyskać dostęp do naszych komputerów. Poziom niebezpieczeństwa był tak wysoki, że developerzy Oracle stwierdzili, iż „wydanie aktualizacji dwa tygodnie wcześniej będzie dobrym rozwiązaniem dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim klientom korzystającym z technologii Java”.

Prezes Oracle’s Software Security Assurance powiedział, że „popularność JRE (Java Runtime Environment) w przeglądarkach internetowych w połączeniu z popularnością Javy jako technologii działającej niezależnie od systemu operacyjnego sprawia, że jest ona atrakcyjnym celem dla twórców złośliwego oprogramowania i hakerów”.

Użytkownicy używający na swoich komputerach Javy powinni jak najszybciej zaktualizować swoje oprogramowanie. Z naszej strony możecie ściągnąć najnowszą wersję Javy - JRE SE 7 Update 13.