Producenci laptopów prześcigają się w konkurencyjnych ofertach i tworzeniu topowego sprzętu. Choć na rynku jest kilkadziesiąt dużych firm produkujących laptopy, liderów może być tylko kilku. Której firmy laptop kupić w 2021 roku?

Jaki laptop kupić w 2021 roku?

1. ASUS

2. Dell

3. MSI

4. HP

5. Lenovo

Wybór laptopa wiąże się przede wszystkim z wyborem odpowiedniego segmentu. Laptop do pracy ma inne potrzeby niż laptop do gier, a różne firmy wyspecjalizowały się w poszczególnych segmentach. Aby ułatwić czytelnikowi zadanie, w tym zestawieniu będziemy jednak w miarę możliwości prezentować ogólny profil i opinie o głównych producentach na rynku. Jednego z nich tu zabraknie: laptopów Apple’a, a to z tego względu, że produkty te stworzone są dla konkretnego odbiorcy (tzn. takiego, który już przed otworzeniem tego artykułu wiedział, że chce kupić właśnie MacBooka).

Kolejność poszczególnych firm w poniższej liście jest przypadkowa.

Laptopy ASUS

Firma ASUS konsekwentnie podbija rynek laptopów, w ostatnich latach wychodząc na jednego z największych liderów rynku pod wieloma względami – przede wszystkim jednak w segmencie innowacyjności i designu swoich produktów. Topowy laptop ZenBook Pro Duo UX581 to doskonały przykład tego pakietu: komputer przenośny z dwoma (!) ekranami i zabójczym wyglądem. Za takie przyjemności trzeba co prawda sporo zapłacić, ale ASUS jest też bardzo mocny w segmencie budżetowym, szczególnie laptopów z mniejszymi ekranami.

Laptopy Dell

Największą zaletą Della jest fakt jego rozległej, różnorodnej oferty. Trafi ona do wszystkich: gamerów, osób poszukujących laptopów biznesowych czy graficznych. Jednak firma w ostatnich latach daje się też poznać jako pionier innowacyjności. Wystarczy spojrzeć na model XPS 13 zaprezentowany w zeszłym roku, w którym w ultra cienkiej górnej ramce znalazło się wciąż miejsce na kamerkę. Dell planuje też wypuścić serię laptopów pozbawioną górnej ramki. Laptopy tej firmy zdecydowanie można kupować w ciemno.

Laptopy MSI

Laptopy MSI przeżywają ostatnimi laty prawdziwy renesans. Ta firma z długą tradycją zdołała nadążyć za zmieniającym się rynkiem i dziś z powodzeniem można nazwać ją jednym z jego liderów. MSI to z całą pewnością marka skierowana do osób poszukujących laptopów gamingowych: modele takie jak MSI GT76 Titan czy MSI GS66 Stealth to produkty, które trudno pokonać w swojej klasie. Są to też produkty o wysokiej klasie odporności na uszkodzenia. Na uwagę zasługuje poprawiający się design w laptopach MSI.

Laptopy HP

Obecność firmy HP w tym zestawieniu nie może być niespodzianką, bo od wielu lat jest to jeden z najbardziej cenionych producentów laptopów na rynku. HP bryluje zwłaszcza w segmencie laptopów z wysokiej i średniej półki cenowej, choć jego oferta budżetowa nieco kuleje. Niemniej bardzo wyrazisty design laptopów tej firmy zjednał mu wielu zwolenników. Mowa tu o takich produktach, jak np. HP Envy 13 czy biznesowy HP Elite Dragonfly.

Laptopy Lenovo

Lenovo to z pewnością jeden z najbardziej wyrazistych graczy na rynku laptopów. Dzieje się tak dzięki bardzo przemyślanej strategii wypuszczania konkretnych linii produktów, jak choćby kultowego ThinkPada – laptopy wychodzące pod tą nazwą zgodnie nazywane są jednymi z najlepszych na rynku laptopów biznesowych. Ale Lenovo to laptopy dla absolutnie wszystkich, i pod względem różnorodności oferty firma ta przebija nawet ofertę Della. Znana jest także z dość unikalnego designu i świetnego wsparcia techniczno-gwarancyjnego.

Kogo zabrakło na tej liście? Poza pierwszą piątką z pewnością znajdzie się świetny Acer, poprawiający wciąż swoje wyniki Razer czy popadający w niełaskę na rynku laptopów Microsoft. Załapie się jeszcze Samsung, który jednak w ostatnich latach mocno ten rynek zaniedbał.

Co sądzicie o naszym zestawieniu? Czy zgadzacie się z tym wyborem? 

Materiał zewnętrzny