W ostatnich latach laptop w pracy nauczyciela stał się narzędziem, które może okazać się niezwykle pomocne w prowadzeniu zajęć lekcyjnych. W końcu już od kilku lat w polskim systemie szkolnictwa istnieją elektroniczne dzienniki, które każdy nauczyciel obsługuje podczas swoich lekcji. Dodatkowo na laptopach można przygotować materiały pomocne w prowadzeniu lekcji. Wybierając laptop warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych funkcji. Jakie będą przydatne? O tym napiszemy w tym artykule.

Podstawowe funkcje laptopa dla nauczyciela

Laptop dla nauczyciela powinien być przede wszystkim urządzeniem o dużej wydajności, a wszystko po to, aby mógł spełniać podstawowe zadania. W pracy nauczyciela konieczna może być obsługa różnych narzędzi i aplikacji, które wymagają dobrych parametrów, aby móc dobrze działać. W końcu nikt nie lubi, kiedy programy otwierają się wyjątkowo długo. Dodatkowo konieczna jest także doskonała wydajność i wytrzymałość baterii. W końcu nauczyciel musi prowadzić lekcje w różnych warunkach, dlatego to tak istotne, aby laptop mógł zawsze działać bez konieczności ciągłego podłączania go do zasilania elektrycznego. Inną równie ważną funkcją jest kamera i mikrofon. Miało to szczególne znaczenie w czasie zajęć online podczas pandemii koronawirusa. Warto wybierać laptopy z mikrofon i kamerą, dzięki czemu w razie konieczności nauki zdalnej można nie martwić się o widoczność i dobrą słyszalność wśród swoich uczniów. Laptop dla nauczyciela musi mieć również dobrą jakość obrazu i dźwięku. Dodatkowo powinien ułatwiać pracę, być wygodny w obsłudze i intuicyjny. Chodzi tu nie tylko o jego obsługę, ale również wagę czy wielkość. Przyjmuje się, że aby laptop pozwalał na komfortową pracę, musi mieć około 13-15 cali.

Konieczna trwałość urządzenia i bezpieczeństwo

Urządzenie, jakim jest laptop, powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo trwałe. Wszystko przez ciągłą eksploatację i konieczność jego przenoszenia. Właśnie dlatego obudowa laptopa powinna być odporna na wstrząsy i uderzenia. Wiele osób uważa, że wytrzymałość i trwałość laptopa nie mogą iść w parze z lekkością i kompaktowym rozmiarem. Okazuje się jednak, że nowoczesne laptopy to urządzenia stworzone z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu są lekkie i wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Dobrze, jeśli urządzenie będzie wyposażone w etui. Niezwykle istotne jest również, aby laptop posiadał oprogramowanie antywirusowe, które pozwoli ustrzec komputer przed włamaniem osób trzecich, wirusami i wykradaniem danych. Dzięki temu dane osobowe uczniów i nauczycieli będą chronione w odpowiedni sposób.

Skąd wziąć fundusze na dobry laptop dla nauczyciela?

Dobry laptop jest urządzeniem, na które trzeba wydać około kilku tysięcy złotych. Niestety nie każdy nauczyciel może pozwolić sobie na taki wydatek z własnej kieszeni. Okazuje się jednak, że można ubiegać się o bon na laptop dla nauczyciela. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Cyfryzacji jasno wskazuje, że wybrani nauczyciele mogą ubiegać się o bon w wysokości 2500 złotych. Bon przewidziany jest w pierwszej kolejności dla nauczycieli, wychowawców i pracowników pedagogicznych, którzy nauczają w klasach IV-VIII. Warto wiedzieć, że urządzenie musi spełniać wymagania rozporządzenia i być nowe.