Na sklepowych półkach znajdziemy wiele modeli telewizorów - począwszy od tych prostych, po zaawansowane technologicznie urządzenia. Warto jednak skupić się na parametrach technicznych, dzięki czemu można wybrać sprzęt spełniający nasze oczekiwania. Na które parametry telewizora powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?

Wykonanie matrycy

Bez względu na to, czy telewizor traktujemy jak okno na świat, czy też od czasu do czasu używamy go do oglądania seriali, najważniejszym aspektem jest dla nas jakość obrazu. Pozwala ona nie tylko cieszyć się detalami, które w starszych modelach telewizorów nie były widoczne, ale również lepiej zadbać o wzrok. Obecnie na rynku dostępne są matryce:

  • QLED - posiadają panel świetlny, który oświetlany jest niebieskim światłem; obraz charakteryzują żywe, nasycone kolory, a dodatkowo nasze oczy nie męczą się nawet po wielogodzinnym maratonie filmowym;
  • NanoCell - technologia ta wykorzystuje nanokryształy, dzięki którym filtrowane są podstawowe kolory: czerwony, niebieski oraz zielony. Barwy widoczne na ekranie są doskonale nasycone;
  • OLED - zapewniają idealną czerń obrazu oraz wysoką jakość innych kolorów widocznych na ekranie.

Gdy zastanawiamy się, jaki telewizor kupić, skupiamy się więc w głównej mierze na matrycy.

Wielkość ekranu - czy ma znaczenie?

Kolejnym istotnym aspektem, na jaki zwracamy uwagę przy wyborze telewizora, jest przekątna ekranu. Dla niektórych jest to najważniejszy element, jednak warto mieć świadomość, że większy w tym przypadku nie znaczy lepszy. Wielkość telewizora dobieramy do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on ustawiony. Skupiamy się również na ustawieniu kanapy, jednak w tym kontekście musimy też wziąć pod uwagę rozdzielczość. Przy telewizorach o rozdzielczości 4K stosujemy przelicznik 2,1 cm, co oznacza, że przy 50-calowym telewizorze kanapę ustawiamy w odległości mniej więcej 105 cm. Oczywiście, obliczenia mają charakter orientacyjny, jednak jeśli chcemy cieszyć się jakością obrazu, nie warto ich pomijać. W sklepach znajdziemy telewizory o przekątnej nawet 80 cali, jednak pojawia się pytanie, czy tak duże urządzenie rzeczywiście jest nam potrzebne? Czasami warto wybrać mniejszy model, który jest zarazem tańszy. Największą popularnością cieszą się dziś telewizory o przekątnej w przedziale 43-65 cali.

Smart TV, asystent głosowy, a może sztuczna inteligencja?

Nowoczesne telewizory wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, z których chętnie korzystamy. Jedną z nich jest dobrze znane Smart TV, umożliwiające oglądanie programów, seriali czy filmów w platformach streamingowych. Telewizor, który ma się łączyć z internetem, musi być dodatkowo wyposażony w minimum 2 złącza HDMI oraz USB. Coraz więcej urządzeń wyposażonych jest również w asystenta głosowego. Nie tylko odpowie na większość stawianych pytań, ale również pozwoli całkowicie zastąpić pilot do telewizora. Asystent głosowy korzysta ze sztucznej inteligencji, a im częściej się nim wspomagamy, tym dokładniejsze są jego odpowiedzi oraz porady. Nie zapominajmy jednak, że dodatkowe funkcje to wyłącznie udogodnienia. Choć trudno dziś wyobrazić sobie bez nich życie, najważniejsze są podstawowe parametry techniczne telewizora. Matryca, rozdzielczość i przekątna ekranu to elementy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie telewizora.