Często dzwonią do Ciebie nieznane numery? Połączenia od telemarketerów to twój chleb powszechni? Zobacz, jak zabokować SPAM na telefonie bez użycia dodatkowych aplikacji. Android ma do tego wbudowaną funkcję, o której istnieniu nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Można swobodnie rzec, że chyba każdy z nas kiedyś borykał się w mniejszym lub większym stopniu z niechcianymi połączeniami od telemarketerów. Zaproszenia na pokazy czy informacje o rzekomo wygranym sprzęcie RTV lub AGD to tylko czubek góry lodowej. Można się ubiegać o wycofanie zgody na kontakt, jednak większość osób preferuje bardziej drastyczne rozwiązania, czyli automatyczne blokowanie takich połączeń. W Sklepie Play można znaleźć wiele aplikacji do szybkiej identyfikacji numerów i blokowania niechcianych połączeń, a liczba pobrań świadczy o ich wysokiej popularności. Warto jednak wiedzieć, że wcale ich nie potrzebujemy - Android posiada bowiem wbudowaną opcję, która pozwala zablokować SPAM na telefonie.

Wbudowana opcja blokady SPAMu na telefonie z Androidem

Większość smartfonów z Androidem wyposażona jest w fabryczną aplikację od Google do zarządzania połączeniami telefonicznymi, czyli w Telefon Google. To domyślna, standardowa aplikacja do wybierania numerów i kontaktów oraz do zarządzania historią połączeń. Nie każdy jednak wie, że w tej aplikacji jest wbudowana opcja, która pozwala identyfikować połączenia przychodzące, ostrzegać przed nimi, gdy pochodzą z podejrzanych numerów, a nawet automatycznie je blokować.

Oznacza to, że gdy skorzystamy ze wszystkich dobrodziejstw identyfikacji i filtrowania, to wszystkie połączenia przychodzące z numerów podejrzanych o SPAM zostaną automatycznie zablokowane. Telefon nawet nam ich nie wyświetli - po prostu automatycznie będzie je blokować, aby nie przeszkadzały nam w codziennym życiu. Jak to włączyć?

Zablokuj SPAM w aplikacji Telefon Google

Aby skorzystać z tej opcji, uruchom aplikację Telefon Google, czyli kliknij ikonę słuchawki na ekranie głównym Androida. Wyświetli się teraz prawdopodobnie historia połączeń.

W górnym prawym rogu znajdziesz ikonę z trzema kropkami - wybierz ją, aby wejść do ustawień. W ustawieniach udaj się teraz do zakładki "ID Rozmówcy i SPAM". W tym miejscu znajdziesz ustawienia związane z identyfikacją połączeń podejrzanych o SPAM, a także z ich automatycznym blokowaniem:

  • Pokazuj identyfikatory połączeń i SPAMU
  • Filtruj połączenia określone jako SPAM

Pierwsza opcja odpowiada tylko i wyłącznie za identyfikację podejrzanych numerów. Gdy ją włączysz, numery podejrzane o SPAM nadal będą mogły się do Ciebie dodzwonić, ale takie połączenie wyświetli się na czerwonym tle z komunikatem "Podejrzenie SPAMu".

Druga opcja to to, co nas interesuje, czyli blokowanie tych połączeń, które Telefon Google rozpoznaje jako podejrzane o SPAM. Gdy ją zaznaczysz, to Telefon Google będzie automatycznie odrzucał takie połączenia, tak, aby w ogóle ich nie dopuszczać. Jako użytkownik nie zobaczysz tych połączeń na liście - aplikacja po prostu automatycznie je przechwyci i odrzuci zanim urządzenie zdąży uruchomić dzwonek.

Aby skutecznie blokować połączenia spamerskie, zaznacz obie powyższe opcje. Od tej pory ilość połączeń od telemarketerów powinna zostać znacząco ograniczona.