Chrome zużywa u Ciebie sporo pamięci RAM po otwarciu wielu kart? Włącz funkcję usypiania / zamrażania kart otwartych w tle, aby zredukować zużycie pamięci przez przeglądarkę. Zobacz, jak to działa.

Jak włączyć zamrażanie kart w tle w Chrome

Okno przeglądarki, w którym ilość otwartych kart przyprawia o zawroty głowy to standard u wielu użytkowników. Niestety, takie korzystanie z przeglądarki internetowej ma negatywny wpływ na wydajność komputera. Każda otwarta w tle karta zwiększa zużycie pamięci RAM. Chrome testuje nowy tryb usypiania kart, który ma pomóc w oszczędzaniu dostępnych zasobów.

Uwaga! Funkcja ta jest dostępna tylko w przeglądarce Chrome 79 i nowszych.

Nowy tryb usypiania ("zamrażania") kart w Chrome

Jeśli często zdarza Ci się pozostawiać przeglądarkę otwartą w tle z ogromną ilością kart, to nowa funkcja zdecydowanie Ci się przyda. Zamrażanie kart działa bardzo prosto. Gdy przeglądarka wykryje karty uruchomione w tle, które przez ostatnie 5 minut pozostawały bezczynne, to automatycznie ja „zamrozi“, aby nie wykorzystywały pamięci RAM. Tyczy się to więc tylko tych kart, które pozostawliśmy otwarte w tle i z nich nie korzystamy.

Funkcja ta jest dostępna, póki co, w wersji testowej, którą trzeba ręcznie aktywować za pomocą eksperymentalnych opcji Chrome. Jak to zrobić?

Uruchom przeglądarkę Chrome, a następnie w pasku adresu wpisz poniższe polecenie i zatwierdź je klawiszem Enter:

chrome://flags

W zaawansowanych ustawieniach Chrome zaznacz pole wyszukiwania na samej górze i wpisz poniższą nazwę funkcji:

Tab Freeze

Włącz nowe usypianie kart w Chrome

Znaleziona zostanie funkcja o tej samej nazwie, czyli „Tab Freeze - Enables freezing eligible tabs when they have been backgrounded for 5 minutes.“.

Rozwiń menu obok tej opcji, a następnie zmień jej wartość na „Enabled“. Włączy to funkcję zamrażania kart po 5 minutach bezczynności.

Opcjonalnie możesz wybrać opcję „Enabled Freeze -- Unfreeze 10 seconds every 15 minutes.“ - sprawia ona, że karty są zamrażane, ale co 15 minut są „odmrażane“ na 10 sekund. To przydatne, gdy pozostawiamy w tle otwarte karty, które mają np. monitorować powiadomienia.

adsense3