Wszyscy chcemy w pewnym momencie zwiększyć wydajność naszego komputera, a jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest większa ilość pamięci RAM w zależności od modelu. Dzięki temu gry, sposób pracy lub określone programy mogą działać z najlepszą możliwą wydajnością. Jednak w dzisiejszych czasach modernizacja komponentów może być kosztowna, ale nie niemożliwa. Jeśli nie wiesz, jak włączyć dwukanałową pamięć RAM na swoim komputerze, to postępuj zgodnie z krokami podanymi poniżej.

Najważniejsze informacje:

  1. Ważne jest, aby określić, czy płyta główna komputera obsługuje dwukanałową pamięć RAM (dual channel). Aby to zrobić, wystarczy sprawdzić liczbę gniazd, które posiada i zainstalować pamięć DDR4 lub DDR5.
  2. Proces aktywacji modułu pamięci jest prosty, o ile spełnione są określone kryteria.

Dwukanałowa pamięć RAM odnosi się do komputerów, które mają więcej niż jedno gniazdo instalacyjne. Pozwala to na więcej pamięci o dostępie swobodnym do przechowywania danych dla używanego systemu operacyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, te gniazda to dwa lub cztery moduły na zwykłych komputerach, podczas gdy na serwerach mogą to być 3 moduły lub więcej. Jeśli nie wiesz, jak to aktywować, nie martw się, tutaj powiemy ci, jak uniknąć problemów ze stabilnością.

Czy każdy komputer potrzebuje gniazda pamięci RAM z modułem dwukanałowym (dual channel), czy wystarczy jednokanałowy (single channel)?

Nie wszystkie komputery mają gniazda umożliwiające zainstalowanie pamięci RAM dwukanałowo (dual-channel). Część z nich działa w trybie jednokanałowym. Ogólnie rzecz biorąc, jeden slot może przejść kontrolę jakości, co pozwala również na utrzymanie niskiego kosztu sprzętu. Jednakże, w zależności od wymagań użytkownika, możliwa jest zmiana płyty głównej i posiadanie jednego lub kilku gniazd do aktywacji większej ilości pamięci RAM.

Ważne jest, aby pamiętać w tym procesie, że sprzęt lub płyta główna muszą być kompatybilne z instalowaną pamięcią RAM lub przynajmniej być tej samej marki (od jednego producenta). Pozwoli to na prawidłowe działanie, w przeciwnym razie nie będzie to dobra aktywacja. Idealnym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy istnieje pamięć RAM, która spełnia cechy komputera, aby dokonać najlepszego możliwego zakupu i zapewnić stabilność pamięci.

Jak włączyć dwukanałową pamięć RAM na komputerze (musisz wiedzieć, jak to zrobić w systemie Windows, MAC lub laptopie)

Jest to jeden z najbardziej delikatnych procesów, ponieważ jest niezbędny do aktywacji podwójnego kanału. Jest to moment fizycznej instalacji w komputerze, po zakupie pamięci RAM do zainstalowania. Należy sprawdzić parametry i wziąć pod uwagę, czy płyta główna komputera MAC, komputera PC z systemem Windows lub laptopa ma drugie gniazdo. Jeśli tak, należy wykonać następujące czynności, aby podwoić wydajność:

  1. W przypadku komputerów z systemem Windows wystarczy wyłączyć komputer i odłączyć zasilanie. W odpowiednich gniazdach należy bardzo ostrożnie zainstalować pamięć RAM, unikając uszkodzenia jakichkolwiek komponentów.
  2. W przypadku urządzeń MAC lub Apple może być potrzebna profesjonalna pomoc. Należy również wspomnieć, że otwarcie płyty głównej całkowicie unieważnia gwarancję.
  3. Jeśli masz laptopa, to jest to prostsze zadanie, ponieważ wystarczy wepchnąć pamięć RAM do gniazda zatrzasku. Usłyszysz miękkie kliknięcie, gdy pamięć zostanie bezpiecznie zatrzaśnięta na odpowiednim miejscu.

Są to proste procesy, ale należy je wykonywać ostrożnie, aby uniknąć uszkodzenia jakichkolwiek komponentów. Jest to łatwe do wykonania zadanie, które polega na włożeniu nowej pamięć RAM do gniazda. W ten sposób będzie można sprawdzić, czy aktywacja została zakończona.

Skąd mam wiedzieć, czy dwukanałowe moduły RAM są aktywowane na moim sprzęcie (aplikacja CPU-Z)?

Po włożeniu nowej pamięci RAM do komputera należy sprawdzić, czy jest ona aktywna, czy nie. W tym celu można skorzystać z pomocy programu lub aplikacji CPU-Z. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy dodany komponent jest aktywowany w sposób, w jaki chcemy. Aby to zrobić, należy wykonać następujące kroki:

1. Szczelnie zamknij komputer, aby zakryć podzespoły i prawidłowo podłącz komputer, aby go włączyć.

2. Po włączeniu, w preferowanej przeglądarce, wyszukaj program lub aplikację CPU-Z i zainstaluj ją.

3. Po zainstalowaniu oprogramowania wpisz jego nazwę w wyszukiwarce na pasku zadań systemu Windows.

4. Po otwarciu kliknij zakładkę „Pamięć" i przejdź do sekcji „Ogólne".

Aby sprawdzić, czy jest aktywna w polu Rozmiar, musisz mieć ilość pamięci RAM, którą miałeś wcześniej, plus zainstalowaną pamięć RAM. Ponadto w sekcji Channel # powinno pojawić się słowo „Dual", co oznacza, że pamięć RAM w trybie dual jest aktywna.

Osobiste wnioski

Po zakończeniu procesu aktywacji dwóch modułów pamięci RAM (dual-channel), nadszedł czas, aby cieszyć się lepszą wydajnością komputera. Pozwoli to uzyskać lepszą wydajność procesora i zwiększyć przepustowość pamięci na CPU. Używając dwóch identycznych modułów, uzyskasz wyższą prędkość i opóźnienia w grach lub programach o wysokiej wydajności ze znacznym wzrostem liczby klatek na sekundę.

Wystarczy postępować zgodnie z przedstawionym przez nas procesem, aby aktywować pamięć dwukanałową. Nie musisz być ekspertem, aby wykonać ten proces, jednak jeśli nie czujesz się na siłach, możesz to zrobić z pomocą eksperta. Takie rozwiązanie gwarantuje, że proces instalacji dwóch modułów pamięci RAM zostanie zakończony poprawnie, a komponenty komputera będą bezpieczne.