Jeśli właśnie zaktualizowałeś Adobe Photoshop do nowszej wersji, to prawdopodobnie jesteś zadowolony z niektórych nowych funkcji i układu projektu. Jednak być może zdążyłeś już też zauważyć poważną zmianę w sposobie zapisywania obrazów. Nie ma już żadnego z najczęściej używanych formatów. Na szczęście istnieje na to rozwiązanie.

Adobe Photoshop to najlepsze narzędzie do edycji obrazu i tworzenia dzieł sztuki cyfrowej na rynku. Ma więcej funkcji, niż przeciętna osoba kiedykolwiek używa, a do tego pozwala pracować w wielu różnych formatach i stylach. Dużym plusem są także setki przewodników i samouczków poświęconych temu programowi, które znaleźć możemy na YouTubie. Jednak niestety, jeśli chodzi o koszty, to nie jest to najtańsze oprogramowanie.

Chociaż przejście na model subskrypcyjny jest z pewnością najgorszą rzeczą, jaka przytrafiła się Photoshopowi w jego długiej historii, istnieje również wiele innych problemów, które wciąż wymagają rozwiązania. Jedną z ostatnich zmian w Photoshopie była zmiana sposobu zapisywania. Tradycyjnie wystarczy kliknąć Plik > Zapisz jako lub Plik > Zapisz, wybrać preferencje formatu, a plik zostanie zapisany we wskazanym formacie. To się jednak ostatnio zmieniło i wywołuje spore zamieszanie wśród użytkowników. Postępuj zgodnie z instrukcjami, ponieważ pokazujemy, jak naprawić problem z brakującymi formatami plików podczas zapisywania w programie Photoshop.

Jak naprawić błąd z brakującymi formatami zapisu w Photoshopie? Brak formatów plików w Zapisz jako w nowej wersji Photoshopa.

Dobrą wiadomością, w zależności od tego, jak to widzisz, jest to, że nie jest to przypadkowy błąd w Photoshopie. Z założenia twórców brakuje wszystkich typowych formatów. Dlaczego? Osobiście nienawidzę tej zmiany, ale ma to sens. Zmiana ma na celu uniemożliwienie użytkownikom przypadkowego nadpisania oryginalnego pliku płaskim formatem, takim jak jpg lub png, który nie zawiera historii edycji, warstw itp.

Tradycyjne opcje zapisu w menu Plik > Zapisz i Zapisz plik jako są teraz ukryte w innym miejscu. Adobe w nowej wersji ma osobną metodę zapisywania, której należy użyć, jeśli chcesz zapisywać pliki w formacie Jpg, PNG lub w dowolnym innym formacie.

Zamiast tego musisz teraz wybrać Plik > Zapisz jako kopię lub użyć skrótu klawiaturowego Alt + Ctrl + S.

Niestety, nie ma sposobu na powrót do starej metody, chyba że wrócisz do wersji Photoshopa przed dodaniem tej zmiany. Chociaż osobiście nie przypadło mi to do gustu, to widzę uzasadnienie tej zmiany i wiem, że prędzej czy później do niej przywyknę. W każdym razie to zamyka nasz dzisiejszy przewodnik po Photoshopie. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci rozwiązać problem. Zachęcam do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami na temat Photoshopa. Znajdziesz tam masę przydatnych wskazówek i porad, które pomogą Ci w wielu sytuacjach.