Strona startowa Google Chrome składa się z dwóch paneli. Pierwszy zawiera skróty do najczęściej odwiedzanych witryn, drugi gigantyczne ikony zainstalowanych aplikacji. Co ciekawe, wśród tych ostatnich także możemy umieszczać linki do ulubionych stron WWW.

Dawniej miniaturki najczęściej odwiedzanych serwisów były w Chrome'ie bardzo przydatne. A to dlatego, że dało się je modyfikować. W rezultacie dysponowaliśmy siatką ośmiu ikon i mogliśmy szybko uruchamiać najpopularniejsze witryny z poziomu panelu startowego.

Dziś możliwości edycji są ograniczone. Jesteśmy jedynie w stanie usunąć jakiś niepotrzebny link. Zostanie on natychmiast zastąpiony kolejnym, wybranym przez przeglądarkę. Lista skrótów nie zawsze odpowiada więc naszym potrzebom.

Obok mamy drugi panel z aplikacjami. Łatwo umieścić tu skróty do popularnych usług dostępnych w sklepie Google Play. Wśród nich można wymienić chociażby Gmaila czy Dysk Google. Co jednak zrobić jeśli jakaś strona WWW nie jest jeszcze obecna w sklepie Play?

Katalog z elementami aplikacji

Odpowiedź jest prosta - stworzyć własną aplikację. Jak się za to zabrać? Najpierw tworzymy w dowolnym miejscu dysku twardego nowy folder. Przechodzimy do Notatnika i zapisujemy w nim plik o nazwie manifest.json. Wklejamy do niego poniższy kod:

{
"name": "Name_of_web_app", /tu wpisujemy nazwę aplikacji
"description": "Description of web app", /tu podajemy krótki opis
"version": "1.0",
"manifest_version": 2,
"icons": {
"128": "128.png"
},
"app": {
"urls": [
"http://yourwebsitehere.com" /tu wrzucamy link do witryny
],
"launch": {
"web_url": "http://yourwebsitehere.com" /tu podajemy URL po raz drugi
}
},
"permissions": [
"unlimitedStorage",
"notifications"
]
}

Dodawanie aplikacji do Chrome

Następnym krokiem jest stworzenie ikony w rozmiarze 128 x 128 pikseli (może to być logo witryny) i zapisanie w naszym folderze pliku 128.png. Potem przechodzimy pod adres chrome://extensions/ w przeglądarce i upewniamy się, że tzw. Tryb programisty jest włączony (górny prawy róg).

Końcowy efekt

Potem klikamy przycisk Wczytaj rozszerzenie bez pakietu... i wybieramy nasz folder z plikami .json i .png. Od tej pory nowa aplikacja powinna być widoczna na ekranie startowym Chrome'a. Po jej kliknięciu załaduje się nasza ulubiona strona WWW.