Komputery, tablety, telefony, ale także niemal wszystkie codziennie użytkowane sprzęty z funkcjami smart wyposażone są w układy elektroniczne z procesorem. To on decyduje o wydajności urządzenia, współpracy poszczególnych komponentów systemu, szybkości przetwarzania danych i reakcji na różne czynniki. Sprawdź, jak porównać procesory, by kupując sprzęt, wybrać ten najlepszy. Dowiedz się również czy zawsze najszybszy procesor oznacza najlepszy wybór.

Rdzenie, taktowanie, generacja - jakie porównanie procesorów ma sens?

Współczesne procesory to w przeważającej większości układy wielordzeniowe, o różnych częstotliwościach taktowania, potrafiące obsłużyć jednocześnie wiele wątków, z różnymi wielkościami pamięci poszczególnych poziomów, a często także z wydajnymi zintegrowanymi układami graficznymi. Dlatego też porównywanie jedynie ilości rdzeni czy "prędkości" procesora mija się z celem. Żaden z parametrów procesora samodzielnie nie decyduje o jego ostatecznej wydajności. Należy wziąć je pod uwagę łącznie, aby wiedzieć, jak porównać procesory.

Parametry procesora decydujące o wydajności

Do głównych cech procesorów decydujących o ostatecznej wydajności, zapewnionych możliwościach w ujęciu ogólnym należą:

parametr opis przykładowe wartości
ilość rdzeni i częstotliwość ich taktowania decydują o prędkości pracy, jednak nie zawsze wszystkie aplikacje wykorzystują możliwości wielu rdzeni 4 x 2,8 GHz
technologie przyspieszenia opracowywane przez producentów dodatkowe sprzętowe przyspieszenie rdzeni przy dużym obciążeniu Intel Turbo Boost (do określonej wartości - np 3,2 GHz)
technologia wykonania odpowiada za maksymalne wydajności i energooszczędność, ściśle zależna z generacją procesora litografia 14-nanometrowa
wielowątkowość, hyper/multithreading analogicznie do rdzeni usprawnia pracę, wydajność 4 rdzenie / 8 wątków
odblokowany mnożnik pozwala na podkręcanie możliwości pracy procesora oznaczenia FX, X, K
pamięć podręczna L1, L2, L3 przechowuje dane do obliczeń, im więcej tym procesor potencjalnie bardziej wydajny 10x32Kbytes 8-way

Obok nich warto zauważyć, iż ważna jest generacja procesora, która zwykle łączy się z technologiami produkcji oraz zastosowanymi rozwiązaniami optymalizującymi jego pracę, a także praktyczne aspekty takie jak typ gniazda / podstawki pod procesor, współczynnik TDP, pobór mocy i kompatybilne chłodzenie.

Jak porównać procesory tego samego producenta?

Porównanie procesorów tej samej firmy, na przykład Intel czy AMD wydaje się prostsze. Można bowiem sprawdzić dane katalogowe, korzystając również z udostępnionych porównywarek. Często jednak ważniejsze okazują się testy wydajności, które pomogą w porównaniu procesorów w określonych warunkach użytkowania, na przykład:

  • w trakcie wybranych gier,
  • do pracy w sieci,
  • do obróbki grafiki, tworzenia animacji,
  • przy przetwarzaniu dużych ilości danych,
  • w skomplikowanych zadaniach obliczeniowych.

Poszczególne firmy udostępniają miarodajne testy swoich procesorów, które pozwalają na ich porównanie w konkretnych zastosowaniach. Można również znaleźć niezależne rankingi procesorów, które pomogą w zadaniu jak porównać procesory.

Gdzie szukać więcej informacji o procesorach?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak porównać procesory samodzielnie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wejdź na https://www.ceneo.pl. Znajdziesz tam wiele specjalistycznych tekstów, dzięki którym porównanie i wybór odpowiedniego procesora do komputera czy innego sprzętu stanie się dla Ciebie prostsze.