Próbujesz na swojej PS4 uruchomić sklep Playstation Store, ale na ekranie pokazuje się tylko komunikat „Proszę czekać” i nic więcej się nie dzieje? Zobacz, jak naprawić ten problem, aby ponownie móc uruchomić Playstation Store w PS4.

Jak naprawić Playstation Store, gdy wyświetla błąd „Proszę czekać” w PS4

Problem z zawieszającym się sklepem Playstation Store na ekranie „Proszę czekać” jest, niestety, dość popularny i pojawia się u użytkowników na całym świecie. Ciężko stwierdzić, co dokładnie powoduje ten problem, ale przejawia się on w taki sposób, że użytkownik nie może w żaden sposób wejść do Playstation Store.

Każda próba uruchomienia sklepu w PS4 kończy się wyświetleniem komunikatu „Proszę czekać”, który tkwi na ekranie bez końca. Niezależnie od tego, jak długo poczekamy, komunikat ten nie zniknie, a sklep się nie uruchomi. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest dość proste – należy w trybie bezpiecznym konsoli przebudować bazę danych. Nie martw się, żadne dane typu gry czy zapisane stany gier nie zostaną usunięte z twojej konsoli.

Napraw Playstation Store za pomocą funkcji odbudowania bazy danych

Opcja odbudowania bazy danych skanuje dysk twardy w konsoli i tworzy nową bazę danych dla całej zawartości, którą mamy w pamięci PS4 – dla wszystkich gier, zapisanych stanów, zrzutów ekranu, filmów itp. Opcja ta również wykonuje swoistą defragmentację dysku i pozwala rozwiązać mnóstwo problemów z konsolą (np. z niedziałającymi zaproszeniami do gier i znajomych bądź właśnie ze sklepem Playstation Store).

Aby można było skorzystać z tej opcji, konieczne jest uruchomienie konsoli w trybie bezpiecznym. Należy także przygotować kabel USB do pada, gdyż w tym trybie nie działa bezprzewodowa komunikacja – aby można było się poruszać po menu trybu awaryjnego, należy podłączyć kontroler Dualshock 4 do konsoli za pomocą kabla USB.

Wyłącz całkowicie konsolę, korzystając z opcji  „Zasilanie > Wyłącz PS4” i poczekaj, aż wszystkie diody zasilania całkowicie znikną i konsola będzie wyłączona.

PS4 - przytrzymaj przycisk zasilania, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy dwukrotnie

Gdy konsola jest całkowicie wyłączona, to wciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania PS4. Najpierw usłyszysz pierwszy sygnał dźwiękowy, zwiastujący uruchamianie konsoli. Trzymaj przycisk zasilania dalej, tak długo, aż usłyszysz drugi sygnał dźwiękowy – dopiero wtedy puść przycisk zasilania.

Po chwili na ekranie pojawi się ekran trybu bezpiecznego i prośba o podłączenie kontrolera. Podłącz swojego pada Dualshock 4 kablem USB do konsoli, a następnie wciśnij na padzie środkowy przycisk Playstation, aby go aktywować. Gdy pad zostanie wykryty, tryb bezpieczny wyświetli wszystkie dostępne opcje.

Nas interesuje piąta opcja, czyli „Odbuduj bazę danych”. Za pomocą strzałek na kontrolerze podświetl opcję „5. Odbuduj bazę danych” i wybierz ją przyciskiem X. Potwierdź wykonanie tej czynności.

Odbuduj bazę danych w PS4

Konsola zostanie automatycznie zrestartowana i rozpocznie się proces odbudowywania bazy danych. W zależności od tego, ile mamy danych zapisanych w konsoli, proces ten może potrwać od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku godzin. W większości przypadków powinno jednak wszystko pójść sprawnie. Jak wspomniałem, żadne dane z konsoli nie są usuwane.

Po ponownym uruchomieniu konsoli i całkowitym ukończeniu operacji przejdź do sklepu Playstation Store. Teraz powinien się on uruchomić bez najmniejszego problemu, błyskawicznie.